Odrušení síťě

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Odrušení síťě

#1 Příspěvek od PCman »

Zdar nedávno jsem sehnal rádio talisman a zjistil jsem že je hodně citlivé na rušení ze sítě.Zjistil jsem to tak že jsem na rádiu naladil nějakou stanici a poslouchal. Na druhý den jsem ho zapnul a po celém ladícím pásmu jen hučení s brumem až potom jsem zjistil že mi to ruší elektronický zdroj pro externí HDD co mám připojený k notebooku.Po odpojení tohoto HDD je celkem klid v rádiu ale taky to není moc čisté takže nějaké rušení může být v celém 12-ti patrovém domě.Zkusil jsem rádio uzemnit na topení ale žádná změna tak se ptám jestli se dá udělat nějaký filtr nebo pračka na síťové nepětí protože ten HDD jede zkoro pořád.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od forbidden »

Radio asi jen tak neodrusis, problem bude v tom zdroji, ten neni dostatecne odrusenej. Sice to asi moc nepomuze, ale zkus mu nacvaknout na privodni snuru takovy to feritovy jadyrko. Nebo ho zapoj pres nejakej sitovej filtr, problem je jen ten, ze ty privodni draty se chovaji jako antena, takze nez doputuje ruseni do filtru, tak se stihne neco vyzarit.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od stepa »

Neodstranuj nasledek, ale pricinu! Tzn odrusit zdroj...viz. Forbidden

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#4 Příspěvek od PCman »

Ty jaderka už mám zkoro na všem co mám doma hlavně audio ale i na tom zdroji ale to vůbec nepomáhá.Dá se koupi nějaký síťový filtr dal bych ho před to radio.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#5 Příspěvek od PCman »

Jak jsem psal tak rušení je v celém baráku říkali mi to i i z firmy co u nác zapojovali net že ten dům je strašně zarušen a zabruměn.takže ten filtr by se mi opravdu hodil mohl bych i něco ubastlit ale nemám žádné schéma na něco takového.

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od forbidden »

Na Aukru se neco takovyho obcas vyskytuje, ale jestli mate dost zarusenej barak, tak ti to asi nepomuze.
Jednou se nam stalo ve firme, ze na nas dosla kontrola, ze sousedkam rusime dopoledne Primu. Merenim zjistili, ze to dela stary PC, co se pouzivalo jen semtam dopoledne. Byl to samozrejme shit zdroj.Treba by taky pomohlo, kdybys zavolal kontrolu. Dela to myslim Cesky telekomunikacni urad.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#7 Příspěvek od PCman »

Na aukru jsem párkrát viděl jak psal prodejce síťový stabilizátor bylo to z doby co se dělali takové radia z jedné strany kabel do zásuvky a z druhé strany zástrčka a vážilo to kolem 15Kg ale jinak o tom nic nepsal tak vůbec nevím k čemu to sloužilo.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#8 Příspěvek od Hill »

Pozor na jednu věc - patrně návod k Talismanu nemáš. Výslovně tam bylo uvedené, že přijímač vyžaduje dobrou venkovní anténu umístěnou co nejvýše a také uzemnění.

Jestli máš místo antény za ním hozený jen kus drátu za nábytkem, tak se nediv. Je přece jen podstatně blíže ke zdrojům rušení, než k vysílačům. A amplitudová modulace je velmi snadno zarušitelná. Slabý užitečný signál je také jednou z příčin.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#9 Příspěvek od FERYACT »

Ve 12 patrovém domě může rušit i výtah z invertorovým řízením.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#10 Příspěvek od PCman »

To jsi trefil že mám asi jen 1.5M drátu jako anténu a uzemnit to ocelovým plechem zakopaným pod zem z deváteho patra a na sídlišti taky nejde.Jen upozorním to rádio je v kuchyni a ten NB a HDD je na druhé straně 3+1 bytu v obývacím pokoji a opravdu si myslím že to rušení jde ze zásuvky okamžitě jak vytáhnu zdroj ze zásuvky tak je skoro klid.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#11 Příspěvek od PCman »

Je fakt že před dvěma roky vyměnily oba výtahy ale předtím jsem ještě to rádio neměl tak nemůžu posoudit jestli to předtím bylo jiné.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#12 Příspěvek od FERYACT »

Výtahy jezdí přerušovaně ergo kladívko rušení taky.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#13 Příspěvek od Hill »

Ve starších STA bývala i anténa se zesilovací vložkou pro AM. Možná, že ji tam ještě máš.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Je mi to líto ale myslím že éra AM příjmu ve městech už skončila, toho rušení je tolik, že je naprosto nereálné s ním bojovat, to se nemůže vyplatit časově ani finančně. Většinou budeš rád když na venkovní anténu zachytíš v současnosti jediný silnější český vysílač Liblice 639 kHz s 1.5 MW.
O trochu lepší je situace na venkově nebo tam kde jsou zdroje rušení dostatečně několik km daleko, když si to to teda nezarušíš sám. Ty přijímače a technologie modulace je z doby kdy spektrum nebylo zdaleka tak zaprasené jako teď, a protože se na AM dneska prakticky už nedbá, proti zdrojům rušení už naděláš asi tolik jako kdybys chtěl bojovat za poctivost panen před svatbou :twisted:
nějaké odkazy:

http://www.sweb.cz/elnika/radia/ruseni.html
http://www.sweb.cz/elnika/radia/rus_am.html
http://www.csdxc.cz/modules.php?name=Ne ... le&sid=222
http://cs.wikipedia.org/wiki/Vys%C3%ADl ... _Liblice_B - hezká je tam hlavně zmínka že technická památka byla odstřelena

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#15 Příspěvek od PCman »


Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“