NF PA s TDA 7294

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

NF PA s TDA 7294

#1 Příspěvek od SIDTIM »

Dobrý den, přátelé!
Dostal jsem k "opravě"(spíš celkovému předělání) zesilovač postavený ze 4 ks modulů KMD 7294 (EZK) s IO TDA 7294.
Po nezbytné výměně vadných součástek a odstranění příčiny výbuchu (oscilace), naměřím na výstupu zdroje (také EZK, vč. orig. trafa, doporučeno) při klidovém odběru všech stupňů současně cca 44V v obou větvích sym.
EZK udává max. Ucc 42V sym. Nemáte někdo zkušenost, kolik opravdu snese 7294 naprázdno? Jde mi o to,zda má smysl řešit snížení Ucc, nebo je ještě nějaká rezerva.
Díky za Vaše reakce. Přeji hezký den! :)
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

no, zkušenosti nemám, ale v datasheetu (asi jsi se dočetl taky) udávají ma +-50V bez signálu a provozní stav +-40V (tedy bych to osobně raději ztlumil)

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#3 Příspěvek od SIDTIM »

Díky, na d.s. jsem ještě nekoukl, spíš mne zajímal hlas odborného lidu. Fakt je, že při běžném kolísání síťě je to o dršťku.
Sám jsem s těmito IO ještě nic nepáchal, pro daný výkon mi přidají trošku miniaturní.... :roll:
Paradoxem bylo,že kamarádův syn-úplná lama, vytvořil samokmitající přístroj, jehož odběr (a výsledný efekt na chladiči) byl takový, že spolehlivě stáhl Ucc pod nebezpečnou hranici, i při napájení skrz solidní toroid (velký chladič chladil nuceně ventilátorem) - pochvala pro TDA, že umí pracovat v oblasti tavení hliníku... :evil:
Teď je odlehčeno,Iklid-ok a hle, zase jiný problém! :lol: :lol:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Ty TDA, mají-li sloužit v nějaké opravdu výkonově namáhané aplikaci, a ne nějaké home hifi, nemají rády víc jak 40V. Vůbec - čím vyšší napětí, tím menší spolehlivost atd. Spolehlivé to je s nějakými +-32-36V při velmi dobrém chlazení.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

Těžko hledat spojitost mezi "domácím hifi a výkonově namáhanou aplikací" v případě 15-i letého šílence, jehož tatík si posteskl, že potomek již vystěhoval z domu všechna domácí zvířata s domovským právem a některá musel pro přetrvávající chronický stres nechat utratit do jitrnic,klobás, tlačenky a jiných pozůstatků.
Jde mi o to, když nahluchlý mladík vychovávaný americkými niterně smyslnými seriály, a bude zrovna hledat mezi skladbami tu pravou pro popravu další hydiny, aby mu zrovna "neuhnil" jeho kvazibastl a nedošlo tak na ztrátách i na lidských životech... 8-)
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#6 Příspěvek od tandel »

To chce klid a pevné nervy.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#7 Příspěvek od paveltl »

Bohužel kamarád má nìco podobnýho - SEAK PA400. Pìkný rackový zesík, ale uvnitø se skrývá ètveøice zmùstkovaných TDA7294, chlazená vìtrákama. Nedávno jsem si jej pøi opravì nafotil.

Používá jej malá dechová kapela pro odposlechy 80W/8Ohm, volume nejvíš na polovinu navíc ještì stažena úroveò na mixu. Pøesto jej každý rok opravuju - odtøelí se jeden mùstek. Dávám jim tam snad originály v cenì kolem 200,-/kus, tìm pajcùm z GESu za 80,- se obloukem vyhýbám. Po výmìnì je zesík klidný, vždycky projistotu kontroluju i pøipojený bedny (pøemìøím a radìji i rozeberu) i kabely.
Pøestože filterèní kondíky jsou jen 40V namìøil jsem na nich doma i 42V (pøi 236V v síti) ale stále by mìl podle katalogových údajù pracovat v bezpeèné oblasti. A pøesto se obèas rozhodne a znièí obì TDA v mùstku.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#8 Příspěvek od SIDTIM »

Jojo, můstky... vždy odejde celý... :(
Pokud ale odchází vždy jeden a tentýž, skoro bych podezíral, že je třeba chyba v návrhu DPS.. (náchylná ke kmitání). Faktem však je, že i v Tvém případě je napájení vyšroubované nadoraz a pak stačí nějaká špička v síti, a je "hotovo".
Na tohle byly kdysi dost háklivé Zettawaty s MDA 2020, kdo chtěl výkon, také vyhnal napětí a pak nestačil měnit konce.
V tom zesilovači z EZK celkem postrádám Boucherotův člen, nebo klasickou kompenzaci tlumivka-rezistor. Myslím si, že na tomhle nemá smysl šetřit.
Včera jsem zkušebně nechal asi hodinu běžet PA při nižším výkonu do cca 10-15W a zatím žije.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
marostv
Příspěvky: 430
Registrován: 13 říj 2006, 02:00
Bydliště: BARDEJOV
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od marostv »

Ohladom toho SEAKA PA400 na nho nemožem povedat ani pol slova raz som menil jedno tdačko ked som ho zohnal ale od vtedy bez problemou už asi 5roky či sa jedna o plny vykon alebo na domace použivanie. :D

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#10 Příspěvek od SIDTIM »

Tak, zesilovač jsem odevzdal, je stabilní.

...a jen tak na okraj, vím, že to bylo již předmětem jiných vláken:
Můžete někdo dle vlastních zkušeností porovnat toto TDA a LM 3886?
Myslím, že kategoricky jsou stejné.
Hezký den všem zúčastněným! :)
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#11 Příspěvek od oscilos »

ja mam docela bohate zkusenosti s 7294! ja jsem s obvodem experimentoval a docela snasi napajeni 40V ale je lepe zvolit tak 35.me se tedy nikdy ten obvod spalit nepodarilo asi diky poradnemu chlazeni! nicmene 3886 je mnohem lepsi lepe zni a je odolnejsi.pokud to bude do nejke nove konstrukce tak 3886 doporucuji spis nez TDA. ale absolutne nechapu proc kdyz to ma nekdo na hrani v nejake kapele proc si radeji nepostavi nejaky tranzistor.nebo mu to nekdo neudela.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#12 Příspěvek od paveltl »

Oscilos: Neboj, už místo týhle hraèky mají poøádnej tranzistorák (SPV250). Ale dalo mi to pøemlouvání že tuhle sraèku nemá cenu neustále opravovat a je lepší si poøídit nìco poøádnýho (mladý klucí nemají tolik penìz za rozhatování). Když ho kupovali tak vypadal pìknì, prodejce jej vychválil a dovnitø nikdo nevidìl. Sice v tom bazoši mìli stejný prachy i yamahu, ale ta byla starší a prodejce jim radil tenhle (asi se ho nemohl zbavit). Pozdìji øíkali že mì mìli poslechnout a vzít si tu yamahu.

Sidtim: sice èastìji odchází levý konec 4:2 ale tìžko øíct. Spíš bych vidìl že se mùstku moc nepozdává kombinace 10"+piezo.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#13 Příspěvek od SIDTIM »

Tp paveltl:
Také bych to viděl na reakci na piezotweeter. Vzpomínám si, jak radili připojit s ním do série rezistor, protože v rezonanci se nechová zrovna příznivě pro PA. Nebo alespoň klasickou tlumivku/rezistor na výstup.
Ty bedny ten solidní a vychytralý prodejce prodal k tomu můstku, že jo?
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Ke každému grcpiezu musí být v sérii odpor, pokud tam není, tak okamžitě dodat.

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#15 Příspěvek od paveltl »

Bedny jsou kupovaný jinde. Pìknì potažený kobercem, dokonce to mìlo i nìjakej štítek, už dávno je z nìj jen leštìnej pásek hliníku - potisk se setøel. To že k piezu musí být pøipojený odpor vím, obvykle tam dávám 4R7/10W. Ale nenapadlo mì ty bedny rozebrat a podívat jestli jej tam výrobce opravdu dal. Pøi nejbližší pøíležitosti tu bednu rozeberu a zkouknu.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“