Výroba DPS s pomocí tiskárny

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

Výroba DPS s pomocí tiskárny

#1 Příspěvek od p4ul »

Četl jsem, že jde vyrobit DPS pomocí laserové tiskárny tak, že se vytiskne předloha na hladký povrch a přežehlí se žehličkou na desku. Funguje to? Jaké s tím máte zkušenosti? Zajímalo by mě jestli je nutné po vytisknutí předlohy ihned nažehlovat, nebo je možné počkat.

Nemám laserovou tiskárnu (jen inkoustovku a s tou nic nejde) a tak mě napadlo nechat si předlohu vytisknout a doma teprve nažehlit.

S inkoustovou tiskárnou by šla snad jen fotocesta. Předloha by se vytiskla na průhledný papír, ale taky přemýšlím, že by možná vadil rozpitý inkoust. Mínusy jsou drahé fotocitlivé desky a nutnost zářivky. Jak dlouho by trvalo vyvolání na sluníčku v zimních měsících?

Jaké máte zkušenosti vůbec s výrobou DPS pomocí tisku na tiskárně?

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#2 Příspěvek od tandel »

Výroba DPS touto nebo podobnou cestou je řešena na netu už monohokrát, např. http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Dokumentace ... oneru.html
http://elektrolab.wz.cz/?ostatni=01&title=os01
http://maczaka.webz.cz/vyroba_dps.htm
http://www.pira.cz/dps.htm
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... le&sid=111
Chce to jen hledat. Bohužel, výsledky jsou různé případ od případu.
U inkoustové tiskárny tiskni raději na průhlednou fólii, k tomu určenou.
Práce v zimě je závislá na kvalitě výbojky, výsledky velmi odlišné, pokud to není profi zařízení. Nedávno tu bylo vlákno, kde si nechat dělat DPS.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Hop377 »

Radsej vyrabaj DPS fotocestou, nie je to az tak drahe ako pises. Ked sa ti zdaju byt foto DPS dosky drahe, tak si ich vyrob. Foto sprey Positiv 20 200,-Sk, vyvojku si vyrobis z NaOH 1kg stoji cca 100,- a na jednu dosku potrebujes cca 7g. Co sa tyka vybojky ja pouzivam 9W UV ziarivku Osram za 300,-Sk. Tot vsjo.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Časová prodleva nevadí, tiskárna toner zapeče a pak se už relativně nic neděje, než se zase tou žehličkou ohřeje.
V poledních hodinách za úplně jasného dne se i v zimě dá určitě exponovat fotocitlivá vrstva na DPS, ale velice záleží na krytí inkoustové vrstvy, na materiálu fólie (pauzáku) a na dokonalém přitlačení předlohy k DPS. Obě metody jsou problematicky použitelné pro nejvyšší třídu přesnosti a občas vyžadují retuš. Když sečteš čas pro výrobu a vystřílené nezdařené pokusy, dojdeš možná k výsledku že nechat si vyrobit jeden kus desky profesionálně je i výhodnější. Domácí výroba má smysl spíš pro míň náročné desky nebo když ti jde o čas. I tak ale je nutné nasbírat určitou praxi (a nezapomenout ji za půl roku :wink: )

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já osobně jsem už dávno přešel k firmě Spoj - pošlu mailem předlohu a přijde mě hotová deska a hlavně je vyvrtaná. Což je činnost, kterou bytostně nesnáším, zvlášť, když je toho víc...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mikollar
Příspěvky: 1406
Registrován: 26 pro 2004, 01:00
Bydliště: Košice - okolie

#6 Příspěvek od mikollar »

ja som tuto metodu začal použivat tak 3 mesiace dozadu a najviac sa mi osvedčilo tlačiť na nalepky (tie čo sa zo zadnej strany odlepy paierik a potom to lepi) Tento papier nerozmokne (ked to vobec papier je :) ) Tlačím na stranu kde je obrázok na nálepke, potom stačí nažehliť cca 30s, nechat ochladnut, opláchnut vodou a opatrne stiahnuť dole papier. (ten papier ktorý chrani lepidlo neodlepovat pred nažehlenim). Takto sa mi podarilo spraviť čiary 0,5mm. Ak sa použije kriedový papier (z plagatov, časopisov) tak sa mi podarila čiara cca 1mm, ale tu už musí papier moknúť aspoň 20 minút.Obrázek

Je tam trocha veľa drotov :) ale bol to prototyp , tato DPS je robena cez nálepky
Naposledy upravil(a) mikollar dne 12 úno 2008, 13:40, celkem upraveno 2 x.

PabloX
Příspěvky: 926
Registrován: 16 kvě 2005, 02:00
Bydliště: Ruzomberok
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od PabloX »

Ja s tym mam tiez skusenosti, tlacim na plagatovy papier, momentalne to moc nepouzivam. Navod s fotkami http://pablox.cq.sk/Elektrotechnika/Dps/Dps.htm

Uživatelský avatar
p4ul
Příspěvky: 317
Registrován: 29 srp 2007, 02:00

#8 Příspěvek od p4ul »

Koukal jsem na tu firmu Spoj (http://www.volny.cz/plspoj) a trochu si započítal.

Řekněme, že bych chtěl jednostrannou, navrtanou DPS 1dm2, která má 400 děr.

DPS: 60 Kč
Film. předloha: 50 Kč + 50 Kč
Odstřižení na rozměr: 1 Kč
Vrtání: 40 Kč

Celkem: 201 Kč

To je celkem dost, když připočítám ještě poštovné, řekněme 50 Kč (o poštovném se nezmiňují).

Fotocestou by to vyšlo na 51 Kč za fotocup. 100x100. Předlohu bych vytiskl na inkoustovce, ale neměl bych čím osvítit. Jedině sluníčkem a nevím jak by to dopadlo, takže bych několik fotodesek určite zkazil. Příp. bych musel bych koupit UV zářivku + věci k tomu. Ale kdybych měl vybavení, tak už by to pak jelo :) a zaujalo mě i co píše Hop377. Vyrobit si vlastní fotodesku by asi vyšlo celkově levněji (více desek).

Tisk tonerem se mi hodně libí a je to jednoduché, rychlé a v podstatě "zadarmo". Fotky desek na internetu vypadají fajn, jen mít laserovou tiskárnu. Zkusím sehnat někoho s laserovkou a vyzkouším to.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Aqarel »

já na osvit používám http://vyrobce.svet-nakupu.cz/halogenov ... /dp-61802/, koupíš ji za pár korun, desku osvicuji cca 15minut a výsledky jsou velmi uspokující

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#10 Příspěvek od SMITH »

Nako¾ko neviem spravi￾ rovnú èiaru ,tak som bol nútený preis￾ na iný technilogický postup vyroby DPS ako je malovanie pierkom.
Najprv som skúšal fotocestu pomocou sprayu POSITIV .Predloha tisknutá na laserovke na pauzak gramáže 80g (tenší krèí) a naparený v acetóne.
Problematické bolo nanies￾ vrstvu na PCB tak aby neostali na PCB flaky (tenšie a hrubšie vrstvy ), správna koncentrácia vývojky a èas osvetlenia (horské slnko 125W) . Dalej dolo nedostakom sušenie vrstvy èo trvalo pri 25 C 24hodín. Po zvládnutí problémov výsledky výborne .
Skúšal som aj original DPS z foto vrstvou ale výsledky boli neuspokojivé (možno to bolo spôsobené respiráciou dosky)

Ïalej som skúšal metódu farebné lepiace papieriky. Metóda je vhodná len pre hrubšie èiary cca 1mm . Fungovalo to len s papiermy firmy STEPA , ale fungovalo .

Skuška modrej fólie dopadla zkrèením folie v tlaèiarny.
:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#11 Příspěvek od tandel »

já na osvit používám http://vyrobce.svet-nakupu.cz/halogenov ... /dp-61802/, koupíš ji za pár korun, desku osvicuji cca 15minut a výsledky jsou velmi uspokující

Dobrá finta, až na to, že ten halogenový reflektor dost hřeje, což někdy třeba vadí.

Uživatelský avatar
nekmil
Příspěvky: 780
Registrován: 06 bře 2005, 01:00
Bydliště: Havířov

#12 Příspěvek od nekmil »

Já už jsem také zavrhnul domácí výrobu.
Než bych se babral s výrobou předlohy, osvit,vývojka,leptání,vrtání :cry: firma SPOJ to jistí. Poštovné se tam neplatí, plošák přijde v obálce se složenkou, film. předlohou kterou lze příště opět použít.

Uživatelský avatar
stephunk
Příspěvky: 395
Registrován: 19 lis 2006, 01:00
Bydliště: Žilina

#13 Příspěvek od stephunk »

Plošáky si robím výhradne s laserovou tlačkou,transparent fóliou, positivom dvackou a halogénkou 500W, osvit 7minút z 35cm a je to dokonalé, najväčší problém bol ako zabrániť usadaniu prachu na dosku počas schnutia, to som už tiež zvládol, robím dosky s čiarami a medzerami 0,3mm, S predlohou je treba trošku sa pohrať no lepšie výsledky som s ničím iným nezaznamenal. Pod lupou s 8 dioptriami je vidno pekné detaily a nedokonalosť pri osvite, no sú to odchýlky zanedbateľné. A to osvecujem potlačenou stranou navrch, nie k doske. Keď budem mať UV čo nebude piecť, predlohy nebudem mirrorizovať a položím ich rovno potlačou na lak. Podobné experimenty s odmočovaním papiera a modrými 🤐 fóliami skončili fiaskom, pokladám ich za mrhanie financiami. Je to ale príležitosť pre začiatočníkov, aby si osvojili fakt, že to chce kliiid. Ak by som si DPS dával robiť, jedine pekne obojstrannú a s maskou. To už by musel byť poriadny dôvod..

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#14 Příspěvek od tandel »

Na výrobu 1ks zdroje je furt nejlepší starý dobrý Propisot...

Obrázek

Uživatelský avatar
Masob
Příspěvky: 194
Registrován: 27 čer 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Masob »

Tak já vyrábím fotocestou, tisk na laserovce (když jsem tisknul na inkoustovce, lepil jsem dvě předlohy na sebe), tisknu na pauzák, používám hotové desky s fotovrstvou z GME, osvětluji rozbitou rtuťovou výbojkou 400W kolem 2min a desky jsou naprosto dokonalé (pokud tedy není kazová fotocitlivá vrstva), jen je potřeba vychytat správně dlouhou dobu ve vývojce.

Poslední desku jsem zkusil nažehlováním toneru a byl jsem velice překvapen relativně dobrým výsledkem. Uprostřed se mi tedy toner nepřilnul, tak se na to příště zaměřím. Tisknul jsem na reklamní leták s lesklým povrchem, kde se toner nepřipekl jsem opravil fixou a deska na vynaložené úsilí parádní. Tento postup se mi zalíbil a budu ho používat pro méně náročné desky, jelikož je rychlejší, levnější a méně náročnější než fotocesta.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“