Bakelit

Opravy, renovace, schemata historické techniky

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

Bakelit

#1 Příspěvek od vombat »

Nemáte někdo konkrétní popis resp. postup jak se namíchá směs pro výrobu bakelitových dílů jak tmavé, tak bílé varianty? Chtěl bych si vyrobit "originál" knoflíky k MK207 a další, které mi schází. Formičky a ostatní technologii s tím spojenou bych snad zvládl.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#2 Příspěvek od Sendyx »

Tak na tohle známý sháněl publikace - slovenskou "Syntetické hmoty" někde ze 60. let, staré ročníky VTM (asi 70. léta - bez záruky) a nějakou Chémia v praxi nebo něco takového. Vím že v některé z nich byly recepty - a bylo jich dost, jen to ověřit. Bílá varianta ale asi není bakelit, ale močovinocosi plněné čímsi. Budu držet palce, ale doporučil bych raději se poptat v nějaké firmě, kde bakelit dělali nebo dělají - dost záleží na lisování, plnivech atd.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od vombat »

To je právě problém, svoje receptury firmy neřeknou, což je plně pochopitelné. Nějaká série 10-20 knoflíků nikoho nezajímá a výroba profi formy je několik desítek až stovek tisíc korun. Odlévané knoflíky z různých pryskyřic do silikonových forem je sice řešení, ale není to ono. Formička pro kusovou výrobu není žádný problém. S tou bílou variantou - nevím, na Mikrofoně MK207 a jiných rádiích, jsou bílé(dnes trochu béžové) ozdobné lišty a tváří se to jako bílý bakelit. Vím z čeho se směs skládá i jak to funguje, ale konkrétní postup nemám. Škoda, že si nepamatuješ přesně názvy knih resp. autory, určitě budou k mání v knihovně.
Naposledy upravil(a) vombat dne 14 úno 2008, 19:53, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#4 Příspěvek od jasin »

To chce se porozhlédnout po různých radioburzách, kde bývají k vidění i knoflíky. Sám mám bohatou sbírku, jen nevím jak ty co chceš vyrábět vypadají. Třeba jsou v mé krabici ... :?:
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od vombat »

Obrázek je z oldradio.cz. Jinak bych tuto technologii chtěl zvládnout a vyzkoušet, určitě by zkušenosti uvítalo více sběratelů.
Přílohy
MK207.JPG
(15.16 KiB) Staženo 194 x

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Já se obávám, že pohoříš na lisování. Pamatuji, že kámoš kdysi uvařil svůj první bakelit (přiotrávil tím celý panelák) a bylo to rudohnědé a dost bublinkaté.

Uživatelský avatar
Dikobraz
Příspěvky: 910
Registrován: 17 říj 2004, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Dikobraz »

Kdysi na sytřední škole jsme byli na brigádě v podniku Granitol Bruntál a tam jsme podobné věci dělali z granulátu pod lisem za tepla.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

Pozor, pokud budete stavět z bakelitu, prach z tohoto materiálu je karcinogenní.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Oldradio »

On je nebezpečný i formaldehyd. Odlitek z dvousložkové pryskyřice probarvený práškovou barvou, pokud se podaří, není k rozeznání od originálu.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od tandel »

Věřím, že jo. Škoda jenom, že ten pravý bakelit na světle postupně tmavne (aspoň se mi to zdá).

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

Ahoj,nedávno jsem se o to zajímal a něco málo jsem zjistil,takže jen útržkovitě.Základem je fenol a formaldehyd.Tyto dvě sloučeniny se zahřívají v destilační soustavě a vzniká bakelit typa A,který je polotekutý.Ten se potom zahřívá pod mírným tlakem a vzniká bakelit typu B/fenolformaldehydová pryskyřice/,která je jako výchozí surovina pro lisování.Konečné zpracování se provádí lisováním ve formách pod tlakem a při teplotě cca300 stupňů/teplotou si nejsem jistý/.Barevný odstín konečného výrobku /červená až černá/je dána poměrem obou substncí.Podle tohoto poměru se také do prvovýroby typu A přidávají buďto kyselé nebo zásadité přísady.
Je to velmi okrajově,co se mi podařilo zjistit.Tyto informace jsem získal částečně z internetových stránek a částečně z vysokoškolských materiálů,tak by na tom mohlo být něco pravdy,ale ještě jsem to nezkoušel.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od vombat »

Je to tak, jak píšeš, ale bohužel chybí praktická kuchařka . Na internetu skoro nic není, je docela možné, že něco může být ve starých časopisech jako např. Radioamatér, ale i jiných, které se zabývaly čistě strojařinou. Nemůže to být zase až tak složité. Ruské mašiny LA5 a jim podobné byly slepeny ze skořepin březové překližky napuštěné bakelitem. Opravy se prováděly na polních letištích. Sám jsem takovou mašinu viděl a i opravená místa dodnes perfektně drží.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#13 Příspěvek od Radix »

Tady je nějaká teorie:
Přílohy
bakelit.jpeg
(181.16 KiB) Staženo 194 x

Uživatelský avatar
miroja
Příspěvky: 1779
Registrován: 28 úno 2006, 01:00
Bydliště: SK, Liptov/Tekov

#14 Příspěvek od miroja »


Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Tak přesně takové věci si pamatuji z technologie, včetně bakelizačního laku a podobných. Ty prostřední produkty mají konzistenci jako tuhé želé, a teprve lisování a plniva z toho dělají ten náš známý bakelit. To bílé bude asi něco zcela jiného, taky to při hoření má jiný charakter.

Odpovědět

Zpět na „Opravy a restaurování starých elektropřístrojů“