Konstrukce nabíječky PB akumulátorů - problémy s konstrukcí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
knut
Příspěvky: 12
Registrován: 13 úno 2008, 01:00

Konstrukce nabíječky PB akumulátorů - problémy s konstrukcí

#1 Příspěvek od knut »

Zdravím. Rád bych zkonstruoval nabíječku PB akumulátorů uveřejněnou v A-Radiu 2001/06 (str. 2).
Mám problém s transformátorem - nenašel jsem nikde parametry, jaké by měl mít - výstupní napětí, výkon... Nemá někdo tušení?
http://ulol.wz.cz/nabijecka.jpg

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od DELONG »

V PE ARadio 6/2001 str2? Ja tam nič nemám.Alebo špatne hľadám?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#3 Příspěvek od Radix »

Článek není v PE, ale AR.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#4 Příspěvek od Atlan »

Ako niečo komplikovanesie by sa nenaslo :D a teraz vazne. BUdit s 494 mosfet nieje dobry napad :) lepsie by bolo pouzit sg2535 origo budic mosfet. Inak ta nabijacka by sla aj s bipolarmi. Jednoduchsie by bolo upravit ATx zdroj. Trafo je asi vykuchane z PC zdroja a aj vinutia mu budu asi odpovedat. primar ostal asi origo, L4 L5 deto a ostatne pomocne su navinuute nove asi L3 3-4zavity :) L2 4-5z

P.S. bez skusenosti s spinanymi zdroji to ani nestavaj.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já nějak nevím - postavil jsem taky "hogo fogo" pulsní nabíječku pro Pb a nakonec jsem se vrátil zpátky k nabíjení konstantním proudem s omezením napětí. Akumulátor si nestěžuje a já taky ne.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

Jestli je tohle hodne velky peklo, nemate nekdo tip na nejakou ne moc jednoduchou, bezproblemovou, ale hlavne odzkousenou pulzni nabijecku s automatickym vypinanim?

Uživatelský avatar
knut
Příspěvky: 12
Registrován: 13 úno 2008, 01:00

#7 Příspěvek od knut »

hej, chyba s prihlasenim :( ^^

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Václav Malina - Poznáváme elektroniku IV., nakladatelství KOPP České Budějovice, ISBN 80-7232-027-0 , vyšlo 1998, distribuováno sítí vydavatelství BEN - půjč si to v knihovně nebo kup v antikvárku, pročti a můžeš bastlit. Solidní, dobře reprodukovatelný, velmi přístupně vysvětlený, pokud budeš pečlivej, nemáš co pokazit. Baterkám to tyristorový nabíjení vysloveně šmakuje.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
PTAZZ
Příspěvky: 308
Registrován: 15 úno 2007, 01:00
Bydliště: Velvary
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od PTAZZ »

EKKAR píše:Václav Malina - Poznáváme elektroniku IV., nakladatelství KOPP České Budějovice, ISBN 80-7232-027-0 , vyšlo 1998, distribuováno sítí vydavatelství BEN - půjč si to v knihovně nebo kup v antikvárku, pročti a můžeš bastlit. Solidní, dobře reprodukovatelný, velmi přístupně vysvětlený, pokud budeš pečlivej, nemáš co pokazit. Baterkám to tyristorový nabíjení vysloveně šmakuje.
Tak tak taky sem jí začal dělat sakum prdum se všim všudy,jenže nejsem schopnej to dorazit. :-(
Dal sem tam i ventilátor s čidlem na chladič,jako u PC zdrojů. :-)
Kdysi jsem byl strašně namyšlený, ale teď?! Teď už nemám chybu :-D

Uživatelský avatar
Yan
Příspěvky: 32
Registrován: 14 bře 2007, 01:00

#10 Příspěvek od Yan »

Osobne som ich vyrobil niekoľko (druhov) z tohto viac kusov. Sused to používa často – zatiaľ odmieta kúpiť novú baterku, ja to používam na zálohovacie baterky (40Ah). Trafo 16-24V. v závislosti od „ochranno-indikačnej“ halogénky. Cca 17V trafo je dobré pre starú H4 s jedným odpáleným vláknom. Samozrejme musí byť aspoň na 5A. (nemusí, ale potom treba obmedziť prúd) Keď sa blíži k nominálnemu napätiu lampa začne „dýchať“ a stráca jas. Zaujímavo prispieva aj skutočnosť, že chladnejšie vlákno má menší odpor...
Na štartovacom aku pri nastavení na 14,2V toto nikdy nebude bublinkovať (ak sú všetky články dobré), lebo na 14,2 sa preruší, a až klesne na cca 13,6-13,8pustí pár polvĺn. Bez hysteréznych doplnkov.
(pre zálohovacie baterky sa nastavuje na 13,6V!, len pre štartovacie je 14,2V)
Hrubé nastavenie sa robí kondenzátorom (ja: 48, alebo 68G) najprv naprázdno, potom s nejakým odporom a napokon kontrola na aku.
Yan
Přílohy
NABÍJACÍ automat.gif
(6.45 KiB) Staženo 265 x

Uživatelský avatar
Yan
Příspěvky: 32
Registrován: 14 bře 2007, 01:00

#11 Příspěvek od Yan »

Osobne som ich vyrobil niekoľko (druhov) z tohto viac kusov. Sused to používa často – zatiaľ odmieta kúpiť novú baterku, ja to používam na zálohovacie baterky (40Ah). Trafo 16-24V. v závislosti od „ochranno-indikačnej“ halogénky. Cca 17V trafo je dobré pre starú H4 s jedným odpáleným vláknom. Samozrejme musí byť aspoň na 5A. (nemusí, ale potom treba obmedziť prúd) Keď sa blíži k nominálnemu napätiu lampa začne „dýchať“ a stráca jas. Zaujímavo prispieva aj skutočnosť, že chladnejšie vlákno má menší odpor...
Na štartovacom aku pri nastavení na 14,2V toto nikdy nebude bublinkovať (ak sú všetky články dobré), lebo na 14,2 sa preruší, a až klesne na cca 13,6-13,8pustí pár polvĺn. Bez hysteréznych doplnkov.
(pre zálohovacie baterky sa nastavuje na 13,6V!, len pre štartovacie je 14,2V)
Hrubé nastavenie sa robí kondenzátorom (ja: 48, alebo 68G) najprv naprázdno, potom s nejakým odporom a napokon kontrola na aku.
Yan
Přílohy
NABÍJACÍ automat.gif
(6.45 KiB) Staženo 122 x

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“