čištění trafoplechů

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

čištění trafoplechů

#1 Příspěvek od caven »

Zdravím, mohu umýt trafoplechy lihem ???

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Líh by neměl vadit. Některé plechy jsou sice izolované barvou, ale ta snad dolů nepůjde.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#3 Příspěvek od jandu »

Z akého dôvodu to chceš robiť?
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Někdy jsou plechy zas*ané od nejrůznějších impregnačních a zalévacích hmot a kompaundů, které se používají na trafa a tlumivky, takže po rozebrání za účelem zisku plechů a kostřičky k převinutí je potřeba tyto věci umýt. Líh není na škodu, bohužel na některé zalévací hmoty je krátký. Doporučuji technický benzín - ale nejdříve vyzkoušet, jestli nesmývá i izolační barvu z plechů. Většina plechů sice bývá izolována vrstvou okují, ale barva izolaci zlepšuje. Rozhodně nepoužívat ředidla typu aceton, nitroředidlo, toluen.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
caven
Příspěvky: 417
Registrován: 15 srp 2006, 02:00

#5 Příspěvek od caven »

díky vyzkouším

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Ta agresivnější rozpouštědla samozřejmě použít můžeš - ale připrav se na to, že s nimi ta barva dolů půjde skoro na 100%.

Mimo otázku, ale k tématu izolace trafoplechů jeden od druhého: několikrát se mi dostal do ruky ŤingŤongský 300mA adaptér se stížnostmi na nadměrný ohřev v provozu. Po 3h hraní na walkmanna nešel udržet v ruce - žhavil "jak pěťák". Vinutí kupodivu vydrželo, kostra taky, což se potvrdilo při demontáži. Ale když jsem jen tak zkušebně "škrtnul" měřicími hroty o kovově lesklé (na rozdíl od našich, šedočerně matných) plechy, rozpískal se "šlusmetr" jak siréna. Pomohlo lehké natření jednoho každého plechu řídkým roztokem asfaltu v nitroředidle. Stačí jen z jedné strany. Sice jsem ve finále při zpětné montáži do kostry naklepal o 1 pár plechů méně, ale trafo už nehřálo a snášelo i trvalé (i 24hodinové) zapojení do zásuvky. Tím se mi potvrdilo, že ŤingŤongové šetří i na takové prkotině, jakou je meziplechová izolace...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

k číňanům snad je zbytečné něco dodávat...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Ťínski dělnik plechi nelakuje. Tinksi technolog slanou vodou plech pomaže a ušlechtila koroze izoluje. Tinski delnik snaži plnit plan a nema sul ani letos nepršelo.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Že si tam v rýžovišti vždycky dělali co chtěli, je fakt, ale časy se změnily až když čiňan zatoužil pozorovat tu svoji zku*venou Velkou zeď zvenčí.
Pořád dost nechápu, jak snadno nacházejí po celé Evropě kolaborující "bílé číňany". Někdo jim ten ksindl přece musí proclívat, nakupovat, dávat do regálů a katalogů a pak taky nabízet.
Tihle lidi by mě zajímali. A pak taky ti, co se pohrnou k linkám do těch čínských fabrik (Foxcon, Hyundai).

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Ekkar: já jsem měl něco podobného... nabíječka na mobil. Žhavila jak RGN4004 a mobil se nabíjel celý den. Pak jsem ji jednou vytahoval ze zásuvky a kryt mi zůstal v ruce. Už jsem ji neopravoval a radši jsem se koukl na střívka. Přestože bylo na papírové krabičce uvedeno, že nabíječka může fungovat na všechna napětí, vevnitř bylo obyčejné trafo a malý noname SMD usměrňovač. Toť vše, žádná stabilizace nebo filtrace. Kostřička trafa se po doteku rozsypala (těžko říct, jestli teplem, nebo to tak bylo už z výroby). Izolace mezi primárem a sekundárem sice byla, ale ze stejného papíru, jako papírová krabička, dokonce i s potiskem 8O . O nějakých otřepech na okrajích prokladu nebo impregnaci samozřejmě nemůže být řeč... Plechy samozřejmě neizolované, byly tam jenom tak nastrkané, jak se Číňanovi zalíbilo.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Oldradio »

Crifodo píše:Že si tam v rýžovišti vždycky dělali co chtěli, je fakt, ale časy se změnily až když čiňan zatoužil pozorovat tu svoji zku*venou Velkou zeď zvenčí.
Pořád dost nechápu, jak snadno nacházejí po celé Evropě kolaborující "bílé číňany". Někdo jim ten ksindl přece musí proclívat, nakupovat, dávat do regálů a katalogů a pak taky nabízet.
Tihle lidi by mě zajímali. A pak taky ti, co se pohrnou k linkám do těch čínských fabrik (Foxcon, Hyundai).
Něco ty lidi dělat musejí a když se jim domácí průmysl rozpadl před očima, tak přece nechcípnou hlady.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Oldradio »

Kdysi dávno, když jsem si dělal trafa rozebíráním a převíjením různých televizních výstupáků, jsem smytí barvy při odmašťování řečil rozložením plechů na noviny a přestříkáním nějakou levnou barvou ve spreji.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Oldradio píše:
Něco ty lidi dělat musejí a když se jim domácí průmysl rozpadl před očima, tak přece nechcípnou hlady.
Otázkou by mohlo být, co je příčinou a co následkem. Co ti lidi dělali v době, kdy jiní lidi pracovali na tom rozpadu pracovních příležitostí. Jestli třeba nebyli oslnění z výjezdu do Itálie a možnosti koupit si za minipodílek z rozebrané fabriky svoji první západní mikrovlnku.
Otázkou by taky mohlo být, proč si hodně Čechů koupí radši čínskou konvici z Lidlu za 90,- než nerezovou ETA za 1500,- aby mu zbylo víc na bůček a pivko, i když tu čínskou si koupí nakonec 10x...
ETA se mezitím třeba zavře, nebo ji koupí čiňan, až bude na prodej...
ale nechám toho, to už je politika a ne kvalita elektroniky :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

plechů nastříkaných barvou jsem ani moc nezažil, většinou to byly nějaké pryskyřice, u starých trafáků ještě od wehrmachtu nějaké fosfáty zinku nebo co to bylo a kdysi i papír lepený snad šelakem?

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#15 Příspěvek od Maskot »

Ad papir,kdysi jsem v praci rozebiral stare trafa pochazejici z dob kolem roku 1938,nebo tak nejak,vyrobce Brown-Boweri a plechy byly peclive prokadany papirovou vrstvou,stahovane byly drevenymi tramecky.V prumyslovem provozu se dozily uctyhodneho veku,prakticky az na celozavodni odstavky jednou za rok nonstop.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“