rušení

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

rušení

#1 Příspěvek od Aqarel »

zdravím, mám opět problémy s rušením robota od motorů. Napájení ze zdroje je stabilizováno na jedné desce plošných spojů, pro motory je tam lm317 a 7805 pro řídící elektroniku. Rušení se šíří napájením, a nemůžu se ho nijak zbavit. Jeho frekvence je přibližně 500Hz (podle otáček motou). A nejspíš to jde pře zem, protože když připojím jeden pin mcu at89c2051 na zem, pak čte pulsy s frekvencí těch 500Hz . zkoušel jsem dát kondenzátory k motorům, k napájení elektroniky, ale bez výsledku. Jedině co pomůže je c = 100nF připojený mezi pin mcu a zem, ale to neřeší všechny problémy. Dále mi to ovlivňuje zásadně čidla překážek - shf5110. Díky všem za pomoc

Uživatelský avatar
stevo59
Příspěvky: 467
Registrován: 16 čer 2007, 02:00
Bydliště: pod Tatrami

#2 Příspěvek od stevo59 »

Nepíšeš, čo sú to za motory ani nič bližšie,tak sa dá radiť len všeobecne.Skús bloknúť napájanie švába priamo pri puzdre tantalovou kvapkou nejakých 10 uF, takisto aj snímače. Keď nepomôže, skús dať do prívodov motorov odrušovacie tlmivky. Inak to rušenie nameriaš na napájaní?

Uživatelský avatar
eljaro
Příspěvky: 441
Registrován: 03 pro 2004, 01:00
Bydliště: Krnov
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od eljaro »

Asi to chce duslednou filtraci napájení na motorech by mněli bejt 3x100n kondy (předpokládám dc motory) pak dvě tlumivky u toho stab 317 také blokace proti pulzům nějaká rychlá dioda a samotná 317 oddělená tlumivkou a patřičně oblokována a ošetřena ! Samozřejmě krocené vodiče atd. POstupy pro odrušení jsou v zásadě triviální ,ale citlivé na každý detail ! Co nejkratší přívody stab. hned u motoru a tak podobně . Co ošidíš to bude rušit - přitom nejde o součástky ale o konstrukci !
PS: omluvte pravopis

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od stepa »

Jak pise eljaro...skoro vsechno to je o konstrukci, univerzalni navod na to neni, musis hledat a zkouset. Ja uz to taky resil(loni), rusilo mi to pres cidlo otackomeru tvarovac signalu...hrozna lopota to odstranovat, bylo to skoro az na masli.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

Taky je potřeba motory zemnit a napájet přímo z baterky, ne na společný napájení ostatní elektroniky.

Máte vidět, co umí obyčejnej malej repro v detektoru kovů, uzemněnej na společnou zem od elektroniky. Krásně se to celý při větším zisku rozkmitá...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Aqarel »

jsou zde použity 2 DC motory, konstrukce je celokovová, jeden na 4,5V cca 400mA, druhý 3V cca 100mA, pro řízení směru otáčení motorů je použit H-mustek LD293, použití zvláštní baterie, není moc reálné, protože byto byla pro robota až příliš velká zátěž. atmelem at89c2051počítám počet pulsů na GND a vyjde cca 500Hz, to samí naměřím multimetrem na kontaktech motoru, bohužel nemám oscil abych se podíval na ty průběhy. Jaká by měla být řádově hodnota tlumivek?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od stepa »

No to sis teda dal...cely ze zeleza. Naper na svorky k motoru keramiku 100n.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Extra baterku nepotřebuješ, ale musíš dodržet stejný zásady zemnění jako např. u NF zesilovače (t.j. hvězdicovej rozvod napájení).
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Aqarel »

k motrum mám připojeny kondíky, a hvězdicový rozvod dodržuji, ale bez žádného výsledku, při přivedení mínusu na kostry robota se to ještě zhorší

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ještě k těm tlumivkám - podle mě účinnější by měla tlumivka ze síťovýho filtru - ta dvojitá, navinutá na společným jádru, určená pro potlačení symetrickýho rušení.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

Hlavni problem je v tom, ze to mas cely ze zeleza a nemas skopek...bez toho se asi nehnes :? . Zkus ty motory dat ven, polozit je na stul, aby jediny spojeni motoru s robotem bylo pres vodice.

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#12 Příspěvek od Maskot »

Take moznost,motorky do kovoveho obalu izolovane od neho,napajeni pres pruchodkove kondenzatory,tlumivky dovnitr i ven.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#13 Příspěvek od Cust »

napájecí napětí na elektroniku musí mít co nejkratší drátky, nejlépe když budou stabilizátory hned vedle švábů + ty keramické kondy přímo naletované na nožičky IO ...

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od Aqarel »

díky za pomoc, zkusím to stěma s kondíky tlumivkami a uvídím jak to půjde

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Aqarel »

zdravím, částečně jsem rozebral robota, přidal jsem tlumivku k motoru, několik kondíků, odstranil jsem jeden velky kovovy díl a nahradil ho umělohmotným, vypadá to dobře - robot se už neresetuje, a napájení vypadá mnohem čisčí. Ještě jednou děkuji za vaše rady

Odpovědět

Zpět na „Poradna“