Digitální posuvka

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
DRAKE
Příspěvky: 276
Registrován: 05 zář 2005, 02:00

Digitální posuvka

#1 Příspěvek od DRAKE »

Ahoj. Nevíte někdo o nějakých stránkách, kde by byl dobře vysvětlenej a nakreslenej princip digitální posuvky. Dík. Já to potřebuju na jeden referát.
Ježíš na kříži zaplatil za naše hříchy a tím nás osvobodil od věčné smrti. Platí i pro bastliře :-).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Je stejný jako princip magnetofonového záznamu - jsou to pravidelně vzdálené oblasti s opačnou polaritou magnetizace na speciálním nosiči, které při pohybu podél pravítka snímá miniaturní indukční snímač - spíše 2, aby se na principu stejném jako je snímána rotační clonka u kolečka PC myši dal odlišit směr posuvu. Počet impulsů inkrementuje/dekrementuje čítač, výsledek je na LCD displeji - co víc potřebuješ?
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od vombat »

Stejný princip je použit i u některých odměřovacích pravítek obráběcích strojů.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Sunmay »

Fotečka - vím, že není čistá, ale kdybyste viděli kde se používá :(
Přílohy
aw.JPG
(14.9 KiB) Staženo 231 x
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Pepa87 »

Něco jsem našel, ale nevím jestli to bude ono.
Přílohy
dm1.JPG
(100.07 KiB) Staženo 221 x

Uživatelský avatar
Milan121
Příspěvky: 716
Registrován: 07 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od Milan121 »

Jen dotázek,kdysi jsem konstruoval měření absolutní výšky výlisku v lisu.Je to již mnoho let,jako snímač jsem použil diferenciální trafo +- 20 mm.Pak jsem začal konstruovat s vyšším rozsahem,ale přišla doba devadesátých let a vše skončilo.Teď jsem byl ve fabrice a viděl snímače na mašinách v podobě hliníkové lišty,podél které se pohybuje kostka kovu.Již jsem se ptal několikrát a nikdo mi to zatím nevysvětlil podstatu.Měří to s přesností 0,001 po celé délce lineárně.Jaký je princip?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

Jedná se o lineární inkrementální snímač, encoder (tzv. "pravítko"), používané k odměřování posuvu os obráběcích CNC strojů. Uvnitř je optický systém, založený na skleněné liště, na které jsou rysky (téměř mikroskopických rozměrů) prosvětlené LED diodou (dříve žárovkou), umístěné na posuvném jezdci. Na druhé straně skleněné lišty jsou na jezdci tři páry antiparalelně zapojených fotodiod, které snímají přes zaostřovací optiku zmíněné rysky. Na výstupu tedy obdržíme celkem 6 signálů - 2 komplementární odměřovací a jeden komplementární signál z referenčních značek (rysek).
Obrázek
Signály jsou zpracovány elektronikou, která je tvaruje a vyhodnocuje jejich správnost a úplnost (tzv. obvod EXE). Pak se dále zpracovávají v odměřovacím systému stroje. Rotační obdobou těchto snímačů jsou tzv. rotační encodéry.
Nejznámějším výrobcem těchto zařízení je německá firma Heidenhain, na jejichž stránkách najdeš více podrobností o těchto snímačích. :wink:

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#8 Příspěvek od termit256 »

Principu se pouziva vic, nicmene porad je to na jedno brdo jak psal masar. Misto optiky - je pomerne nachylna na znecisteni se hojne pouziva magnetu (to bych videl na to co jsi zminoval - vypada to jako hlinikova lista a kolem ni se posouva snimac - kostka) pripadne kapacitni princip, jako zminovana posuvka.
Z toho vybocuji snad jen magnetostrikcni snimace - pracuji na principu snimani mechanickeho vlneni v zpusobeneho magnetikym polem. Typicky vypadaji jako tyc kolem niz se pohybuje toroidni magnet.

Tech snimacu je opravdu hodne, pokud te zajima konkretni typ, muzu se rozepsat vic.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

DRAKE píše:Ahoj. Nevíte někdo o nějakých stránkách, kde by byl dobře vysvětlenej a nakreslenej princip digitální posuvky. Dík. Já to potřebuju na jeden referát.
induktosyn (22, 23 slide) to bylo po pár vteřinách s googlem
http://measure.feld.cvut.cz/groups/edu/ ... oloha1.pdf

termit256
Příspěvky: 10071
Registrován: 06 pro 2007, 01:00

#10 Příspěvek od termit256 »

To co tam oznacuji jako induktosyn je neco uplne jineho nez system pouzity v posuvce. Tam je potreba napajet pevnou i pohyblivou cast, coz se v posuvce nedeje. Nicmene system mereni je obdobny, jen si misto tech civek predstav kondenzatory - je to pekne videt na fotce co tu nekdo dal.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Sunmay »

A jak ta posuvka zjišťuje absolutní polohu (jako inkrementální/dekrementální čidlo bych pochopil) ale vezmu ji zapnu a ukáže mi přesně polohu ve které je, bez nějakých referenčních bodů.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#12 Příspěvek od Hill »

Každá ne, zavři jí čelisti a uvidíš, jestli si skutečně přečetla absolutní polohu, nebo je tam nějaká odchylka. Na tu korekci je tam tlačítko pro vynulování.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Sunmay »

no právě, že když dobře očistím čelisti tak ukáže vždycky nulu a když to dám na 12,35 cm :D tak to po zapnutí ukáže 12,35cm. tomu právě že nerozumím.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

termit256 píše:To co tam oznacuji jako induktosyn je neco uplne jineho nez system pouzity v posuvce. Tam je potreba napajet pevnou i pohyblivou cast, coz se v posuvce nedeje. Nicmene system mereni je obdobny, jen si misto tech civek predstav kondenzatory - je to pekne videt na fotce co tu nekdo dal.
sorry mrknul jsem na tu fotku a myslel jsem, že je to cívka, měl jsem se mrknout pořádně....
jainak senzory polohy jsou popsány v každých vš skriptách, stačí jen navštívit knihovnu

co se týče induktosynů, nikdy jsem s něma nepracoval, ale zapojení je několik a snad jen jedno které znám vyžaduje napájení do obou částí


k ikrementálním čidlům: obecně neměří absalutní hodnotu, takže se při zapnutí musí najet na nulu (značku podle které se pozná nula), s úspěchem se používají hybridní zapojení - absolutní čátač s malým rozlišením (třeba po milimetru) + inkrementální čítač měřící např. setiny milimetru. To pak při průchodu celým milimetrem reaguje absolutní měření a nuluje se inkrementální, takže i při zapnutí stačí posunout systé, o 0.5 mm a měřák má korektní hodnotu
pokud máte zájem, tak na mejla bych mohl poslat nějaký popis ke konkrétnímu typu měření (mám toho docela dost)

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#15 Příspěvek od Cust »

Sunmay píše:no právě, že když dobře očistím čelisti tak ukáže vždycky nulu a když to dám na 12,35 cm :D tak to po zapnutí ukáže 12,35cm. tomu právě že nerozumím.
myslim, že zobrazené čísla jsou uložené v epromce a adresa ze které se čte je udávaná tím čítačem pulsů, čítač může být pod napětím i když šupleru vypneš. zkus jí i vyndat na chvíli baterku ... to už se jí asi ukazovat moc chtít nebude

Odpovědět

Zpět na „Poradna“