Vìtrák s LED

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Návštěvník

Vìtrák s LED

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Zdravím lidi myslíte že by bylo reálný postavit nìco takovýho http://uk.youtube.com/watch?v=d5ZuIvDry ... re=related
??

Jak byste pøivedli øídící a napájecí vodièe na vrtule, pøípadnì jak byste zjiš￾ovali polohu vrtule??

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Sunmay »

tak zjišťováni polohy buď jazíčkové relé, nebo optozávora. přivádění napájení a signálu už bude trochu horší. a dělat do sběračem nevim nevim hlavně ty data, napájení bys vyfiltroval kondem. Ale na datech by asi vznikali rušení ... nevím to jistě jen takový můj skoromný odhad.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
zawin
Příspěvky: 94
Registrován: 21 črc 2006, 02:00

#3 Příspěvek od zawin »

Mi pracujeme na niecom podobnom, ale na koleso bycikla.... snimanie polohy je pomocou jazykoveho kontaktu...

viac info : http://www.svetelektro.com/modules.php? ... page&pid=8

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Sunmay »

No jo, ale vy nemusíte přešit právě přenos dat do MCU. (pohybuju že to jede přímo z MCU. A pokud se nepletu tak nemusíte řešit ani napájení, alias systém všechno se točí.. Jo a vyvažujtet to kolo na druhé straně něcím? u toho kola to asi není tak citelné, ale u toho větřáku by to bylo celkem potřeba rovnoměrně zatížit lopatka nevím jak je na tom s ložiskama a si by to mlátilo.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#5 Příspěvek od janousek »

PE 3/2008

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

U toho větráku by nebyl zas tak extra problém ze signálem synchronizace. Dneska ho má skoro každej vyvedenej a pokud ne, dá se vyvést - RPM na žlutým drátu

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Oldradio »

Na přívod signálu použít stejnou metodu, jakou měla videa v dřevních dobách, než přišly rotační transformátory. Prostě dole pod obrazovými hlavami byl komutátor s pérovými kontakty a jak to chodilo dobře.

coat
Příspěvky: 68
Registrován: 13 čer 2007, 02:00
Bydliště: BRNO

#8 Příspěvek od coat »

Bude vůbec obraz dostatečně jasný při takové rychlosti obnovování LED. Trochu se bojím. Nebylo by třeba lepší dát LEDky přes celý průměr vrtule a každý poloměr řídit zvlášt?

Uživatelský avatar
paveltl
Příspěvky: 572
Registrován: 11 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Domažlice

#9 Příspěvek od paveltl »

A co k pøeosu napájení i signálu použít rotaèní transformátor jako je v hlavì videa? Ve vrtuli by pak byl vf usmìròovaè, ale záleží jaký by mìli ty zobrazovaèe odbìr.
Na polohu vrtule pak staèí pøidìlat na motorek malý magnet a na vrtuli tøeba hallovu sondu (nebo naopak) a MCU už z poètu otáèek vypoèítá i úhel natoèení.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Snímání, synchronisace nepůjde jazýčkovým zátavem.Hallova sonda nebo
opticky infra.Řízení LED je určitě přímo na vrtulce.LEDy budou přebarvovatelné. A k tomu přívod energie do vrtulky.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od Sunmay »

Řízení led přímo na vrtulce mi příjde idiotské. Chces to změnit a musíš přeprogramovat MCU, to nepovažuju za ideální cestu pokud bych to chtěl jako trvalejší dekorativní konstrukci. a řešit to bezdrátem mi zase příde jako mrhání.
No a pokud bych to chtěl řežit nějak kvalitně tak bych asi volil LED RGB SMD (nevím jestli se v ČR a SK dají sehnat) a ještě bych zeštíhlil polšňák a tu vrtuli moc nezatěžuješ.

Jako přenos mě napadly dva plošné solenoidy, to by snad mohlo fungovat rotace by tam asi vadit neměla jen nevím jak by to na tom bylo s rychlostí. jen by se asi musel vymyslet nějaký vhodný druh přenosu. Pochubuju, že by to posílo data za běhu spíš by se třeba přehrál obrazec do eeprom nebo do něčeho podobného.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Návštěvník

#12 Příspěvek od Návštěvník »

To Sunmay : Zdá se ti, že by øízení LED pøímo na vrtulce bylo idiotské, ale
mi zatím se zatím nepodaøilo najít øízení 50-80 vodièù pro LEDy v tvých pøíspìvcích.

Uživatelský avatar
Sunmay
Příspěvky: 171
Registrován: 09 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Morava
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Sunmay »

Sice pozdě ale přece ... trochu nepřesně sem se vyjádřil, to co by bylo na otočné vyrtuli by dostalo data a se staralo o to jak se to má zobrazit, to co by bylo na pevné části by se staralo o to co se má zobrazit a posílalo by to na vrtuli.

Problém by byl s napájením, to buď ralizovat sběračem, nebo nějakou baterkou ale to už zase není nc moc.

Přes rotační transformátor z video hlavy se mi podařilo přenést zkratový proud 70mA na 800kHz (obdelník). Zatěřovatí charakteristiku zdroje budu teprve dělat.
Jak sem se dostal k elektrotechnice? No to je jednoduché, kdy sem byl malý měl sem strašně moc rád stavebnice a to mi zůstalo ... a řekněte mi, která stavebnice má víc součástek :D

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“