Jak změřit elektronku E88CC jestli je funkční?

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Jak změřit elektronku E88CC jestli je funkční?

#1 Příspěvek od PCman »

Stavím lampový audio bufer je to na jedné lampě E88CC a mělo by to změnit barvu zvuku Zapojuje se to třeba mezi CD a zesilovač aby CD mělo takový lampový zvuk.Mám tady 4 lampy ale nevím jak je změřit jestli jsou funkční nemám žádný specíální měřák přímo na elektronky jen klasický multimetr,jde to nějak změřit jestli jsou ty lampy v pořádku a jak?

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#2 Příspěvek od tandel »

Každý především měří ohmmetrem, jestli nemají zkrat, ale spolehlivé je jedině vyzkoušení, resp. měření v provozních podmínkách.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#3 Příspěvek od PCman »

to by šlo měřit ohmetrem ale kterounohu proti které je jich 8 tady je odkaz na ten bufer jsem na lampách začátečník a moc se v tom nevyznám tohle je první pokus.

http://www.audioton.republika.pl/bufor.html

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Až to rozchodíš, tak napiš, jakej to má zvuk.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#5 Příspěvek od tornado6 »

Ked som zacinal s elektronkami tiež som len laboroval a pomohlo to takto:ELEKTRONKA sa da zistit tak že si zistiš napajacie napetie vlakna
pripojiš ho na externy zdroj a potom zmeraš všetky nožičky voči Katode ta je len jedna a ostatne nohy by mali mať nejake maličke napetie radovo mV ak niektora noha nema nič je pravdepodobne odpalena.(multimeter)

PS: jednoduchsie sa to da tak že pripojiš napajanie a zožen si dutnavku
s obojsmernym prechodom , vyzera ako žiarovka a vo vnutri su dve
vecičky , zeleny tanierik v strede a okolo neho taka obručka
pustiš cez nu striedave napetie a ak sa medzi Katodou a ktorou kolvek inou nohou ukaže že svietia obidva fragmenty dutnavky je skrat za normalnych okolnosti musi svietit len tanierik alebo len obruč - zaleži ako su orientovame vystupy dutnavky. :wink:

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#6 Příspěvek od PCman »

Mám to kompletně hotové a našel jsem na jednom polském foru kde se tím taky zabývají že bez lampy by mělo jít na žhavení 20V to sedí přesně, po vložení lampy by mělo být na žhavení i na odporu R1 6.3-7V podle odporu R1 ten se musí přesně dosadit aby napětí sedělo.Ale pokud zasunu lampu do patice napětí je pořád 20V a lampa nežhaví a to všechny 4 kusy co mám.Takže teď nevím jestli jsou všechny lampy vadné nebo mám někde chybu

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#7 Příspěvek od Radix »

Asi budeš mít někde chybu. Měřil jsi vlákna ohmetrem?

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#8 Příspěvek od PCman »

Tak asi jsou ty lampy vadné měřil jsem všechny nohy proti všem a jen 4 a 5 noha jsou spojené to je v pořádku jinak ostatní nejsou z žádnou nijak propojené s žádným odporem takže jsou přerušené.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od pajosek2 »

Ostatní nožky nemůžou být z ničím spojené,protože je tam vaakum.Jestli Ti po zasunutí elky do patice tato nežhaví a přitom jsi naměřil žhavení O.K.,tak jsi nespíš špatně zapojil přívody k patici.Nevím jak jsi na tom technicky tak se prosím neuraž,ale víš že patice elky je značená při pohledu zespod,že jo.Myslím tím zespod lampy i patice.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#10 Příspěvek od tornado6 »

Inak ak sa pozreš do banky elektronky mal by si vidieť kam ti ide žeraviace vlakno a k akym ide vyvodom a potom ho už len zmerať ale je možne že maju všetky prepalene vlakno ak si meral na spravnych vyvodoch :wink:
PS: žeraviace vlakno je vždy uložene vertikalne presne v strede a
idu s neho tenučke drotiky.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#11 Příspěvek od PCman »

Takže vyřešeno,poradil mi otec přes ICQ který kdysi začínal s elektronikou v době kdy bylo všechno na lampách.Mrknul na ten odkaz a hned mi řekl že 4 a 5 je žhavení což já jsem z toho schámatu nepoznal a ani tady mi to nikdo nenapsal.Připojil jsem zdroj 6V a všechny lampy nažhavily takže problém byl přímo v buferu.Tak jsem to projel a našel jsem studeňák na drátové propojce co vede na 4 na DSP tu jsem opravil a lampa už normálně žhaví i na buferu.Teď musím napájet cinche a zkusit jestli to šlape potom napíšu jak to hraje atd.

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#12 Příspěvek od Hop377 »

Ved natej stranke to mas jasne nakreslene, ktore vyvody su zhavenie. A okrem ineho existuje aj take nieco ako datasheet.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#13 Příspěvek od PCman »

Tak už hraju jsem rád že nepřibyl žádný šum ani brum je to úplně čisté a na zvuku se změnily basy ale jen opravdu minimálně jsou takové měkčí zkoušeno na CD NAD 5425 konec DPA 222.
Přílohy
P1010054.JPG
(141.98 KiB) Staženo 68 x
P1010052.JPG
(143.4 KiB) Staženo 64 x
P1010051.JPG
(136.19 KiB) Staženo 66 x
P1010049.JPG
(61.2 KiB) Staženo 111 x

Uživatelský avatar
Hop377
Příspěvky: 439
Registrován: 19 čer 2004, 02:00

#14 Příspěvek od Hop377 »

Ten korbac k tej flaske predstavuje co????? 8O

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#15 Příspěvek od Radix »

Pozůstatek velikonoc.

Odpovědět

Zpět na „Součástky“