diskriminator

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mirdo8
Příspěvky: 300
Registrován: 27 pro 2004, 01:00

diskriminator

#1 Příspěvek od mirdo8 »

prosim o vysvetlenie co je diskriminator-na co sluzi.viem co je filter,rezonator,demodulator,ale diskriminator neviem o nom nic

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Diskriminátor je obecně obvod, který slouží k demodulaci kmitočtově nebo fázově modulovaných kmitočtů.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#3 Příspěvek od tandel »

To co jsi uvedl, není moc obecné. To je už spíše speciální využití. Školní definice zní následovně:

Diskriminátor je obecně obvod sloužící k vyhodnocení parametrů elektrických signálů.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#4 Příspěvek od jasin »

Stačí trochu hledat na webu - - Diskriminátor:

Elektronický obvod k přeměně střídavého modulovaného napětí na odpovídající stejnosměrné napětí. Od usměrňovače se liší tím, že jeho výstupní (stejnosměrné) napětí je úměrné amplitudě vstupního (střídavého) napětí a polarita výstupního napětí závisí na relativním fázovém posunu vstupního napětí proti napětí opěrnému. Pro nulové vstupní napětí má být výstupní napětí d. rovněž nulové. D. se často používají ve střídavých servomechanismech nebo při řízení stejnosměrných motorů, je-li na vstupu střídavá odchylka.

(http://www.e-automatizace.cz/encykloped ... Hledat=vse)
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#5 Příspěvek od nxn »

A co okénkový diskriminátor (okénkový komparátor)...
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

A co okénkový diskriminátor (okénkový komparátor)...
tandel ti to definoval správně. :wink:

Dá se říct, že "okénkem" se rozumí nejčastěji časový interval, ve kterém signál vyhodnocujeme (diskriminujeme). Ale může to být i jiný "interval", např. napěťový, proudový atd. :wink:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pro nulové vstupní napětí má být výstupní napětí d. rovněž nulové.

Tuhle větu bych maličko upravil - "pro nulový rozdíl vstupních napětí má být výstupní napětí d. rovněž nulové."

Protože úkolem diskriminátoru je hlavně zaznamenat rozdíl, což plyne už z toho slova.

Okénkový diskriminátor mě připadá už moc překombinovaný pojmenování - okénkový komparátor je mnohem přesnější - už jenom proto, že na jeho výstupu není spojitý signál odpovídající rozdílu v nějakém "okně", ale pouze ano/ne.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

Diskriminátor je člověk,který někoho diskriminuje např.tchyně zeťáka nebo manželka manžela.Pokud je rozdíl názorů na vstupu nulový je i nulové napětí mezi tchýní a zeťákem.Už je Ti to jasné?
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Oldradio
Příspěvky: 995
Registrován: 12 říj 2005, 02:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Oldradio »

Vzniká ve mě dojem, že v poslední době se i v elektroučilištích určité obory a pojmy prostě vynechávají. K čemu by dnešním učňům či středoškolákům byly pojmy jako tlumivka, elektronka, doutnavka, tyratron, relé apod.?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od pajosek2 »

Oldradio píše:Vzniká ve mě dojem, že v poslední době se i v elektroučilištích určité obory a pojmy prostě vynechávají. K čemu by dnešním učňům či středoškolákům byly pojmy jako tlumivka, elektronka, doutnavka, tyratron, relé apod.?
Naprosto s Tebou souhlasím,ale je to i tou dnešní literaturou.Koupij jsem si knížku z vydavatelství BEN,měla by být pro začínající elektroniky,ale hrůza.Na to aby člověk pochopil vysvětlení by musel mít vysokou školu. Výpočty jsou na úrovni integrálů což je úplně mimo mísu a teoretické vysvětlení naprosto okrajové.Když si vezmu knihu z 50 tých let,tak je tam naprosto polopatě vysvětleno co je odpor a jak vzniká úbytek proudu a to platí i o cívkách,kondech atd. Proto si chráním starou literaturu jako oko v hlavě.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od ZdenekHQ »

Pak se člověk diví, že když půjčí autoelektrikáři multimetr, který potřebuje "změřit proud v zásuvce", že mu ho vrátí s upálenými hroty.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od pajosek2 »

Čemu se divíš,vždyť potřeboval změřit proud.Může za to výrobce multimetru,dostatečně nedimenzoval přívody na proud našich zásuvek.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

ZdenekHQ píše:Pak se èlovìk diví, že když pùjèí autoelektrikáøi multimetr, který potøebuje "zmìøit proud v zásuvce", že mu ho vrátí s upálenými hroty.
Chyba je na tvé stranì , protože jsi mu neøekl , že v zásuvce se proud meøit nesmí . Viz nedávný pøípad , kdy naprosto 🤐 baba sušila kocoura v mikrovlnce a navíc pak vysoudila prachy za to , že chcípnul , protože nebylo v návodu na použití , že tam se kocour sušit nesmí .
Já u nìkterých dotazù mám pocit , že se jedná o srandu od tazatele , ale jeho další pøíspìvky mì dohánìjí k pláèi a k pocitu totálního zoufalství , jaký blbec se hrabe do tv .
Zdravím Ivan

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

jo, když jsem se na základní škole začal věnovat elektronice, tak mě maminka našetřila na nový multimetr a dala mi ho na vánoce. 25. 12. už jsem s ním změřil proud v zásuvce :-). Jak jsem se divil, že najednou zhasnul stromeček, TV ... a ze sklepa se ozívali nevánočněnekřesťanské slova. Naštěstí jsem ho zprovoznil asi po týdnu a funguje mi dodnes (PU500) a modřiny na zádech se mě už taky zahojili.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od ZdenekHQ »

Anonym (Ivan) píše:Viz nedávný případ , kdy naprosto 🤐 baba sušila kocoura v mikrovlnce a navíc pak vysoudila prachy za to , že chcípnul , protože nebylo v návodu na použití , že tam se kocour sušit nesmí .
Kdyby jenom kocoura...

http://www.novinky.cz/clanek/136163-ame ... ivoti.html
Naposledy upravil(a) ZdenekHQ dne 26 bře 2008, 17:34, celkem upraveno 1 x.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“