robot RX1

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

robot RX1

#1 Příspěvek od Aqarel »

Zdravím, před 14 dni jsme slíbil fotky mého malého ošklivého robota :). A tímto bych chtěl také poděkovat všem, kteří mi pomohli s některými jeho částmi.
Robota jsem začal dělat sám od sebe a pak se stal mou dlouhodobou maturitní prací. Teď ho čekají nějaké malé dodělávky ze strany programu a trochu vzhledu.
Robot pracuje ve dvou módech: manuální a automatický
Automaticky: robot jede a pokud narazí na překážku couvne, otočí se o náhodný úhel a pokračuje v jízdě. Čidla jsou schopná detekovat překážku do 15cm.
V manuálním módu ho řídím pomocí PC. Komunikuji přes RS232. Robot není napájen z baterie protože došli finance :). Víš že není zdaleka dokonalí jak po funkční tak po vzhledové stránce, ale to se časem změní. Přikládám pár fotek aktuální verze. Posledni dvě fotky jsou z doby tak listopad.
Přílohy
1.jpg
(176.82 KiB) Staženo 62 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od Aqarel »

zepředu
Přílohy
2.jpg
(273.32 KiB) Staženo 63 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od Aqarel »

zboku
Přílohy
3.jpg
(181.39 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Aqarel »

zvrchu
Přílohy
4.jpg
(247.94 KiB) Staženo 56 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od Aqarel »

zezadu
Přílohy
5.jpg
(155.8 KiB) Staženo 55 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Aqarel »

zespodu
Přílohy
6.jpg
(289.03 KiB) Staženo 57 x

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od Aqarel »

nakonec jsou tu dvě fotky z období říjen-listopad a ovládacího programu
Přílohy
program.JPG
(55.03 KiB) Staženo 74 x
8.JPG
(84.93 KiB) Staženo 53 x
7.JPG
(83.39 KiB) Staženo 52 x

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#8 Příspěvek od tandel »

Z čeho pocházejí motorky a ozubená kolečka?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#9 Příspěvek od Cust »

hezkééé, teď se můžeš kochat nad funkčním zařízením, jen tak dál...

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#10 Příspěvek od tandel »

A máš v plánu vylepšit přední kola?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od stepa »

Pekna prace.

Ja bych tomu dal nejaky kabat, protoze takhle ti nato spadne nejaka spona, nebo neco podobneho a mas vyzkratovany nejaky obvod...a bude to vzhlednejsi
Naposledy upravil(a) stepa dne 31 bře 2008, 20:44, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Aqarel
Příspěvky: 241
Registrován: 04 úno 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od Aqarel »

díky, ten menší motorek nevím z čeho je, doma mám dalších 30 podobných, které jsem sbíral z různých mechanických hraček, strojků, od kámoše(někteří směňovali kartyčky, mi zase motorky), ten větší jsem musel koupit v Olomouci v modelářovy(Satria), protože původní motor byl opravovaný a nechtěl jsem riskovat jeho poškození při maturitě. Přední kola zatím nemám v úmyslu vyměňovat, protože nemám za ně vhodnou náhradu. Ty kola nesmí být gumový, z důvodu problému s otáčením se robota. A ty ozubený kola pro přehazovačky je většina z budíku.
edit: To stepa jo máš pravdu, je to zkola. Co se týče toho kabátu, tak někdy možná v budoucnu, teď budu rád, když vychytám program a dodělám dokumentaci.
Po maturitě mám vplánu mu dodělat teplotní čidla a displej a další senory okolo robota, vylepšit vzhled.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

koukám, že Merkur to jistí :wink:

měl jsem k téhle stavebnici taky vřelý vztah, umožňovala snadno různé provizorní mechanické bastly které se kolikrát ukázaly jako dlouhodobě funkční (navíječka cívek...). Bohužel to co teď prodávají jako Merkur šlo s kvalitou i filozofií hodně dolů, náboje kol jsou o 0,2 mm větší než hřídele, dírkované desky jsou tak tlustě stříkány práškovou barvou že tam nejde hřídel bez vystružení šroubovákem zasunout, červíky se po prvním utažení svléknou ze závitu, stavebnice obsahuje děsnou spoustu podivných dílů které jsou nepoužitelné (třeba neohnuté, rozvinuté díly s bočnicemi) a základních dílů není dost. Opticky a na váhu vypadá stavebnice úžasně bohatá, ale v praxi je to k ničemu.
Nevím jestli tebou zvolená koncepce pohonu bude mít jednoduše matematicky definovatelnou trajektorii, kdybys chtěl do budoucna použít něco z AI a topologie/navigace.

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#14 Příspěvek od tandel »

Crifodo píše:koukám, že Merkur to jistí :wink:

měl jsem k téhle stavebnici taky vřelý vztah, umožňovala snadno různé provizorní mechanické bastly které se kolikrát ukázaly jako dlouhodobě funkční (navíječka cívek...). Bohužel to co teď prodávají jako Merkur šlo s kvalitou i filozofií hodně dolů, náboje kol jsou o 0,2 mm větší než hřídele, dírkované desky jsou tak tlustě stříkány práškovou barvou že tam nejde hřídel bez vystružení šroubovákem zasunout, červíky se po prvním utažení svléknou ze závitu, stavebnice obsahuje děsnou spoustu podivných dílů které jsou nepoužitelné (třeba neohnuté, rozvinuté díly s bočnicemi) a základních dílů není dost. Opticky a na váhu vypadá stavebnice úžasně bohatá, ale v praxi je to k ničemu.
Nevím jestli tebou zvolená koncepce pohonu bude mít jednoduše matematicky definovatelnou trajektorii, kdybys chtěl do budoucna použít něco z AI a topologie/navigace.
Kdyby jsi viděl jak a v jakých podmínkách se to dělá, tak by ses nedivil. A jejich ozubeným kolečkům nějak chybí evolventa http://merkur.🤐.cz/ram_ob.htm

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#15 Příspěvek od Crifodo »

hlavně jsem viděl fotky v jakých podmínkách se stavebnice vyráběla před 70 lety, tehdejší výrobce byl rád když si na výrobu mohl svítit elektrickou žárovkou, zatímci dnešní výrobce Merkuru nabízí na svých moderních číslicově řízených strojích výrobní kapacitu (tu stříkací linku nabízí taky). Ale půl průseru je ne technologie ale skladba té stavebnice. Je to škoda, byla to stavebnice s obrovskou tradicí a silou značky a další malý zázrak byl, že se ji podařilo udržet přes nástrahy "transformace k tržní ekonomice" když spousta firem končila pod náměsíčným omámením Velkého Ekonoma.
Naposledy upravil(a) Crifodo dne 31 bře 2008, 21:14, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“