Problém - Symetrický stabilizovaný zdroj - střídavé napětí ?

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

Problém - Symetrický stabilizovaný zdroj - střídavé napětí ?

#1 Příspěvek od jopek »

Zdravim, mám asi celkem banální problém, ale už jsem zkoušel snad všechno a stále nevyřešen, ke kytarovému předzesilovači jsem si postavil stabilizovany zdroj obdoba tady toho
http://www.postreh.com/phprs/picture/sk ... oj_sch.jpg

Stabilizátory mám 7808 a 7908, tkaže očekávám že bude na výstupu +-8 vůči středové zemi. Ty kondy mám na 16V a trafo dává 2x9V.
http://www.esoucastky.cz/transformator- ... a+dp73520/

Co mi nifičí ? Nejpr jsem troška popletl orientaci stabilizatoru. zacož muže troška i eagle, ale už je to opraveno a dal jsem tam nové stabilziatory, i tak mi v plusové větvi ukazuje na výstupu 8V stejnosměrných a 16V střídavých.
Ty střídavé už jsou za diodovým můstkem, v mínusové větvi neni žadné střídavé napětí, vyměnil jsem diodový můstek ale nepomohlo to

můstek je tohodle typu: http://www.ortodoxism.ro/datasheets/wte/W04M.pdf

- Dle mého by tam to střídavé napětí nemělo co dělat...ale nevím jak jej odstranit....plošňák mám dle mého navrehnut dobře.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Zkontroluj, jest-li máš kondenzátory C6 a C8 v těsné blízkosti stabilizátoru 7808, popř. zvětši jejich hodnotu až na 100n. :wink:

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#3 Příspěvek od janousek »

Ještě jednou. Jak a proti čemu jsi to měřil? Jak víš, že je to střídavé?

Uživatelský avatar
jopek
Příspěvky: 96
Registrován: 02 dub 2007, 02:00

#4 Příspěvek od jopek »

jo tak ty C6 a C8 jsou celkem u něj každý asi 1 cm od něj...ale zkusim je teda zvýšit, i tak mi nesedí, že z můstku jde na mínusu 0 střídavých a na plusu 16 střídavých. Měřil jsem to proti zemi. A nejdřiv na stejnosměrné napětí a potom střídavé.
Co by ještě mohlo nebo nemuselo být vodítko, tak ta mínusová větev co jede v pořádku dává na výstupu napraázdno cca 9.8 V a ta plusvová co dává i střídavé dává naprázdno 8V přesně.
Ale to si myslím, že je transformátorem, ktery dává naprazdno 13,2V

Uživatelský avatar
zouzel1
Příspěvky: 360
Registrován: 04 čer 2007, 02:00

#5 Příspěvek od zouzel1 »

Jenom taková teoretická úvaha: jak se bude symetrický zdroj chovat při špatném vyvedení středu trafa - když vinutí budou v protifázi?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#6 Příspěvek od masar »

Co by ještě mohlo nebo nemuselo být vodítko, tak ta mínusová větev co jede v pořádku dává na výstupu napraázdno cca 9.8 V a ta plusvová co dává i střídavé dává naprázdno 8V přesně.
Ale to si myslím, že je transformátorem, ktery dává naprazdno 13,2V
Stabilizátor 7908, který dává na svém výstupu 9,8V, nemůže být O.K., spíš K.O. A nebo je něco špatně oproti uvedenému schematu. Z tohoto důvodu se nedivím otazce, kterou dal janousek.

to zouzel1: při nesprávném vyvedení středu se zapojení s usměrňovačem bude chovat jako dvojitý jednocestný zdvojovač napětí. (nebo spíš trojnásobný axel-pausen) :wink:

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#7 Příspěvek od janousek »

Mínusové 79 dávají bez zátěže většinou víc. Zkus ji zatížit cca 10mA.

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#8 Příspěvek od Devo70 »

Dúfam, že napätia meriaš oproti GND. V kladnej vetve to vyzerá na nezapojený filtračný kondenzátor C3.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od Pepa87 »

Zdravím, jen jsem se chtěl zeptat (nesouvisí to přímo s problémem) jak jsou za stabilizátorama ty kondy 2200u, tak jestli to není moc velká kapacita a jestli by neměly mít aspoň vybíjecí diodu.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#10 Příspěvek od FERYACT »

Mám několik připomínek:
1.kondensátory 100k dávej na stabiliz.vždy.Přímo na nožičky IO
2.vždy zat.5-10mA
3.nožižky 78..jsou jinak jako 79...
4.sekundární vývody trafa 6.7//9-10 jsou propojeny na GRD?
je sekundár správně připojený?
5.Je Gratz správně připojený? Nedělá zdvojovač?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#11 Příspěvek od masar »

Z čeho pramení tvoje obava z nebezpečně velké kapacity filtračních kondenzátorů? :wink:

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#12 Příspěvek od janousek »

Pošli foto a malůvku kde a jak jsi co naměřil.

Uživatelský avatar
Pepa87
Příspěvky: 144
Registrován: 29 lis 2006, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od Pepa87 »

masar píše:Z čeho pramení tvoje obava z nebezpečně velké kapacity filtračních kondenzátorů? :wink:
někde jsem slyšel že se může stab. zničit když bude vyšší napětí na výstupu než na vstupu

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#14 Příspěvek od masar »

Tak to máš pravdu. Proto se někdy stabilizátory přemosťují zpětnými diodami tam, kde se z jakýchkoliv důvodů mohou vstupní elektrolyty vybít rychleji než výstupní. :wink:

Uživatelský avatar
tandel
Příspěvky: 1488
Registrován: 01 led 2008, 01:00

#15 Příspěvek od tandel »

masar píše:Tak to máš pravdu. Proto se někdy stabilizátory přemosťují zpětnými diodami tam, kde se z jakýchkoliv důvodů mohou vstupní elektrolyty vybít rychleji než výstupní. :wink:
To je pravda. Někteří vývojáři tam ty ochranné diody dávají vždycky. Ale nejčastější příčinou špatné fuknce bývá něco z těch 5-ti bodů, jak psal FERYACT.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“