Vnitřní odpor/kapacita

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

Vnitřní odpor/kapacita

#1 Příspěvek od Nebster »

Zdravím lidi,
stavímnabíječku řízenou PIC-em, (na praktickou maturitu), a potřeboval bych vědět jak se dá zpočítat vnitřní odpor baterie nebo přímo její kapacita, at už vybíté, nabité, nebo něco mezitím


Předem díky za rady

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Vnitřní odpor baterie je sériová kombinace vnitřních odporů jednotlivých článků, vnitřní odpor článku změříš v principu jako rozdíl mezi napětím článku naprázdno a při zatížení známým odporem. Např. napětí naprázdno Uo=1,2V, napětí při zatížení odporem R=2 Ohm Un=1,1V.
Rozdíl mezi napětím naprázdno a při zatížení je úbytek na vnitřním odporu zdroje (článku). Uo-Un=Uri, Ri=Uri/I. To je elementární učivo ne k maturitě, ale v základech elektrotechniky v 2. ročníku SPŠ.
Kapacita baterie je součin mA x h, v mAh, z čehož vyplývá že musíš změřit dobu vybíjení od plně nabitého článku do napětí daného výrobcem jako konečné.
Vnitřní odpor ani kapacita baterie nejsou konstanty ani lineárně závislé veličiny ale poměrně složité závislosti, závisí na teplotě, režimu nabíjení, druhu vybíjení, údržbě a stáří baterie atd.
Kapacita se dá při známém typu baterie a změřených nebo typických vybíjecích křivkách vypočítat (extrapolovat) po krátké době provozu jako funkce měřeného úbytku v čase, toho využívají třeba více nebo méně inteligentní algoritmy v kamerách atd., platí to jen pro daný typ baterie a předpokládané stáří a provozní podmínky. V praxi můžeš někdy čumět jak vrána a to oběma směry, buď příjemně nebo nepříjemně překvapen :roll:

Stan3

#3 Příspěvek od Stan3 »

Mùj názor je, že stavìt nabíjeèku øízenou uProcesorem je ztráta èasu. Kdysi vyšla v Amaru konstrukce nabíjeèky øízené PC a co jsem èetl recenze, tak to v bìžném používání bylo na nic, plno údajù,pro bìžného uživatele k nièemu. Snad jen pro párování èlánkù pøi sestavování baterií.
Pro nabíjení NiMH èlánkù staèí použít napø. MC33340 a je hotová jednoduchá a levná nabíjeèka s indikací.
Pro nabíjení èlánkù na bázi Li staèí zdroj pøesného napìtí s proudovým omezením(jeden èlánek,u baterie by se muselo kontrolovat napìtí èlánkù).Vìtšina Li-On baterií už má v pouzdru zabudovanou elektroniku, která monitoruje napìtí jednotlivých èlánkù,a podle rozdílù napìtí upravuje vybíjení a nabíjení,nebo odpojení celé baterie.Pro tyto baterie je použití uProcesorù nezbytné. Používají se speciální IO pro tyto èlánky.Pokoušel jsem se tyto obvody sehnat, ale nikde jsem nenašel dovozce(v ÈR)MC33344-MC33348

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od Nebster »

Pro měření kapacity používám obvod zapojený takto: +pól baterie MOSFET (jako spínač) a snímací rezistor 0,1ohm , vše v serii, tranzistor zapínám na 100ms, kdy co 10ms měřím vyíjecí proud a napětí na baterii. ale nevím jak z toho vyvodit jak moc jsou články nabité nebo vybíté, abych mohl začít bud vybíjet (u NiCd), nebo hned nabíjet. A je to řízení mkropočítačem proto abych toneměl jen tak jednoduché. Jinak nabíjení je ovládané pomoci PWM, která řídí SEPIC měnič (+ jsou zde ještě obvody pro zpětnou vazbu atd.).

A ještě se chci zeptat, baterie by se měly vybíjet přes rezistor s omezením proudu, nebo se to dá udělat tak že budu mít na výstup z měniče menší napětí než je na baterii??

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

na to neexistuje jednoznačná odpověď, protože co platí pro jeden článek, nebude platit pro jiný. Můžeš mít baterii s velkým vnitřním odporem, ale nabitou, takže se při měření poklesu zatíženého článku projeví velkým úbytkem třeba na 0,9V což je u baterie s nízkým Ri příznak vytlučeného článku. Taky záleží na kapacitě, článek s 800 mAh spadne na jinou hodnotu než článek 8Ah. Při nízké teplotě okolí Ri hodně vzroste.
Buď si musíš vybíjecí křivky nastudovat v dokumentaci výrobce baterií nebo napřed pracně změřit a odvodit postup.
Vybíjet článek zpětně zdrojem nabíjecího napětí je možné jen podle konkrétní topologie a zdroj na to musí být stavěný, já bych to ale nekomplikoval.
Jeslti chceš věrohodně změřit kapacitu, je vždycky přesnější článek vybít na definovanou "nulu" kapacity a od té začínat, takže se nějakým prostředním stavem vůbec nemusíš zabývat.

Nebster
Příspěvky: 129
Registrován: 10 bře 2007, 01:00
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od Nebster »

Nojo, ale proč bych měl vybíjet články typu NiMH které se nemusí vybíjet, a taky nechci znovu nabíjet nabijeté články. Prostě musím to udělat tak že to musí rozpoznat jak je článek nabitý, jestli je upplně nabitý na určitou úroveň => nenabíjet nic nedělat, a nebo jestli už je vybit na určitou úroveň nebo vybit úplně => tak začít nabíjet (a v případě NiCd nejprve vybit na napětí 1V/článek)

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

nemyslel jsem vybíjení do konečného napětí z důvodu té pověry o paměťovém efektu, ale z toho důvodu, že já na neznámém článku podle pohledu nepoznám, v jaké je kondici a kolik toho má za sebou. Kapacita může být 110% nominální ale taky 60% podle toho, kolik má článek za sebou vybíjecích cyklů, jak hluboko byl vybíjen a jakým proudem - přitom v nějakém jednom bodě ten i ten článek ukáže stejné napětí při zatížení. Akorát do jednoho musíš pro plné nabití nabouchat 2000 mAh a do druhého třeba 3000. Kapacita při vybíjení proudem Q/10 je taky třeba o 20% vyšší než kapacita při vybíjení Q/2.
Jestli se chceš zabývat jen teoretickým modelem při vybíjení nových značkových článků, kde budeš předpokládat papírové hodnoty, tak můžeš usoudit že při poklesu o 10 minut na 1,215V má článek 2300 mAh ještě 67,5% kapacity takže ho nabiju ještě těmi 22,5% x účinnost 0,805 a jsem na 100%. S praxí to bude mít asi tolik společného jako statistický údaj "Průměrný Čech je 45letý běloch, středoškolák s 1,22 dětí, který má průměrný plat 21500,- , o dva roky mladší druhou manželku a tři roky starou Škodu Fabia" :twisted:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Myslím, že takto nelze kapacitu článku měřit ani vypočítat. Kapacitu nabíjeného článku (popř. baterie) musí nabíječce nejprve sdělit uživatel, nemá-li pracovat pouze s jedním typem a napětím. Stejně tak jí musí sdělit i počet článků popř. napětí baterie. Teprve na základě těchto sdělení lze použít určité algoritmy pro přibližný výpočet stávajícího stavu akumulátoru, tedy stupeň nabití, kapacita. :wink:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

masar píše:Myslím, že takto nelze kapacitu článku měřit ani vypočítat. Kapacitu nabíjeného článku (popř. baterie) musí nabíječce nejprve sdělit uživatel, nemá-li pracovat pouze s jedním typem a napětím. Stejně tak jí musí sdělit i počet článků popř. napětí baterie. Teprve na základě těchto sdělení lze použít určité algoritmy pro přibližný výpočet stávajícího stavu akumulátoru, tedy stupeň nabití, kapacita. :wink:
nabíječka si to může změřit sama proběhnutím celého cyklu nabití/vybití, nebo ještě přesněji několika cykly. Na základě znalosti závislosti gradientu teploty na nabití, napětí na nabití atd. Je to časově náročné a energeticky nevýhodné, ale pak teprve vím na čem jsem. A současně bych to pak teprve viděl jako odůvodnění, proč používat komplikované nabíječky s inteligentními algoritmy a ne nabíječku od soudruha Nguyena pod třetí plachtou v rohu u plotu. :twisted:

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#10 Příspěvek od masar »

Ano, to máš jistě pravdu. Jen si myslím, že těžko nabíječka tímto způsobem rozezná např. vadné články a bude zbytečně nabíjet vadný akumulátor, to mně nepřipadne moc účelné. :wink:

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#11 Příspěvek od sr71 »

Mìøil jsem si kapacitu bloku Li-Pol akumulátorù a pøi nižším vybíjecím proudu jsem namìøil nižší kapacitu. Je to možné nebo je chyba nìkde v mìøení? Pøi 300mA proudu jsem namìøil cca 83% hodnoty kapacity zmìøené pøi 700mA vybíjecího proudu 8O

Uživatelský avatar
PavelFF
Příspěvky: 4796
Registrován: 18 úno 2008, 01:00
Bydliště: Brno

#12 Příspěvek od PavelFF »

Je to velmi nezvyklé. Podle mě buď děláš chybu v měření či metodě, ale spíš ta baterka prostě nebyla nabitá pokaždé stejně.

Uživatelský avatar
czatlantis
Příspěvky: 1012
Registrován: 10 čer 2009, 02:00

#13 Příspěvek od czatlantis »

Měříš dobře, ale nebereš v potaz teplotu. Při vyšším proudu se baterka ohřeje a dostaneš z ní větší kapacitu. Úplně přesně s tímhle nelogickým výsledkem jsem se setkal taky.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Plus je taky možný, že při prvním měření ta baterka neměla po delším odložení "plnej náboj" jednoduše proto, že při delším odložení (měsíc a víc nečinnosti) baterky doslova "lenivějí" - na plnou funkčnost se dostávají až po 2-3 cyklech nabití - vybití. Na to se stačí optat modelářů, co dělají do "elektroletů". Kdo nelítá přes zimu, tak přestože si na podzim odložil baterky plně nabitý a na jaře je před použitím znovu nabil na maximum, často při prvních letech zjišťuje sníženou kapacitu - která se "prolítnutím" během pár cyklů vrátí na stav před "zimním spánkem"....
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#15 Příspěvek od sr71 »

S tou teplotou mì to nenapadlo, zkusím ještì další mìøení pøi dalších hodnotách proudu. Chybu v mìøení snad mùžu vylouèit, mám na to pùjèené tohle http://www.akkupower.cz/DisplayPage.asp ... yzator-a36

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“