MAA125

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mahmuda
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2008, 02:00

MAA125

#1 Příspěvek od mahmuda »

Dobry den vsem zde. Moc shanim alespon 3ks MAA125 pro ozveni jednoho prastareho projektu. Nemate ho nekdo v supliku? Cenu respektuji. Jeste, kdysi vysla knizka "Od krystalky k modelum s tranzistory", jsou dve verze, jedna starsi, s ge tranzistory a jedna novejsi, s kremiky. Potreboval bych z te stare dve schemata, treba i jen ofotit, nebo prekreslit, nebo, najde-li se zde nekdo, kdo uz ji nepotrebuje, rad knihu koupim. Dekuji. mahmuda@seznam.cz

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#2 Příspěvek od Radix »

Myslíš knihu od Šraita: Modely a hračky s tranzistory? Mám ji z r. 1965.

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#3 Příspěvek od Davidsev »

Napiš stranu, já Ti to oskenuju, tu knížku mám (starou verzi).

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

MAA125 koupíš možná se štěstím u Bučka v Brně www.bucek.name anebo jednodušeji nahradíš trojicí malovýkonových npn tranzistorů, ze starších čs. typů se uváděl náhradní typ KC148/508 nebo KC147/507, dnes nejdostupnější bude asi BC546. K těm přidáš 2ks odporů 3k5 (klidně i 3k6) a miniaturní destičku - a máš náhradu za MAA125...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
mahmuda
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2008, 02:00

#5 Příspěvek od mahmuda »

Dekuji. Je to Srait, ano. Ja mam to "nove" vydani, z r. 85, strany se budou mozna lisit, ale je to v kapitole II. Tranzistorove prijimace, schema 11. - prijimac Eva, a schema 13. - prijimac s jednim tranzistorem. No, a kdyz bych mohl zneuzit, tak jeste ty tri krystalky, kteryma ta kapitola cela zacina. Dik moc.
To: EKKAR, to Brno zkusim. O te nahrade vim, ale chtel bych z ciste nostalgickych duvodu zachovat vernost predloze. Jde o "radioprijimac Maj" z prastareho ABC. Dekuji za tip.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#6 Příspěvek od Radix »

Tak to já mám asi jinou knihu, asi ještě starší.
Jinak ABC mám asi od r. 1959, pár čísel starších.

Uživatelský avatar
mahmuda
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2008, 02:00

#7 Příspěvek od mahmuda »

To Radix: Jam mam AaBiCka tak od sedmdesatych let, kupuju si ho dodnes, i kdyz uz je to des a hruza, za to ty stare si cte i muj trinactilety pubertalni syn. Kdyz mas ty archivni, mohu take zneuzit dotazem? Davno a davno byla v ABC vkladana priloha o krystalkach, takova skladanka, tisk mizerny, cerno, bilo, cerveny a pak, o par let pozdeji, na stranach 10, 11 dvoustrankove povidani a navody na krystalky. Ta priloha me shorela a z toho povidani mam jen druhou stranu, tak ze nevi, jaky to byl rocnik a cislo. Nemas neco z toho prosim ve svem archivu?

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#8 Příspěvek od Radix »

Já ABC bral jen do r. 1963. To co uvádíš nenacházím. Krystalky tu jsou, samozřejmě od Šraita, byl do dvorní elektrotechnik v ABC.
Je tady třeba seriál Krystalky od A(BC) do Z.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Pokud budeš trvat jen na vzhledu, mohl bys to dokázat podobným oje*em, jakým se do starých lampáčů "restaurují" staré asfaltové kondenzátory - prostě se rozehřeje pouzdro a po vyčištění od zbytků původních "střev" se dovnitř zaleje asfaltem nový kondenzátor patřičné hodnoty. Podobným způsobem by se Ti mohlo podařit do pouzdra velikosti tranzistorů KF5xx "vpašovat" trojici SMD tranzistorů BC847 a dva SMD odpory. Bohužel, ta pouzdra měla spodní plochu dělanou skleněným zátavem a pouzdro se uzavíralo vysokofrekvenčním svárem pod "kloboučkem", takže jsou prakticky nerozebratelná... Jedinou možnost vidím ve vysokootáčkové diamantové zubařské "vrtačce" (spíše tedy brusce) - vybrousit spodní zátav i s vývody a původním systémem starého tranzistoru KF5xx a dovnitř vbastlit ony SMD součástky, nechat trčet 3 drátové vývody - a zálivku udělat z epoxidu... vzhled bude 100%, funkce také... ale ta práce pro vrahy...!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#10 Příspěvek od Davidsev »

Ale až zítra, neska už to nestihnu. :wink:

Uživatelský avatar
mahmuda
Příspěvky: 6
Registrován: 16 dub 2008, 02:00

#11 Příspěvek od mahmuda »

To Radix: Tak ten serial vubec neznam. Ten bych si rad prohledl 8O Ta dvoustranka co z ni mam jen jeden sloupek od Sraita samozrejmne byla, je pod tim podepsany. Muj problem je v tom, ze jsem dvakrat behem jednoho roku naprosto totalne vyhorel a tyhle papirove veci se me nejak nedochovali... Ted to dohanim po antikvariatech a na aukru.
To Davidsev: Diky moc.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#12 Příspěvek od Radix »

Tak já ti z toho něco naskenuju, ale jestli to stihnu ještě dnes nevím.

Uživatelský avatar
Radix
Příspěvky: 2633
Registrován: 14 lis 2006, 01:00

#13 Příspěvek od Radix »

Poslal jsem ti to mailem.
Ještě mám tuhle knihu:
Přílohy
šrait.jpeg
(91.53 KiB) Staženo 98 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Ta metoda s odbrušováním starého tranzistoru abych z něj udělal něco jako ještě staršího a ochcal tak sám sebe, mi něco připomněla:
kdysi byl snad v AR vážně míněný článek (tak mi připadal), kde se radilo jak vestavět moderní 486 do kastle PC XT, jak dvojím bootem simulovat CGA grafiku a dokonce jak zvukovkou simulovat chrochtání MFM disku :twisted: :twisted: :twisted:
nebylo to ale z důvodu pseudohistorického náboženství, ale jako prevence pro odrazení zloděje, aby nekradl starou šunku :D

Uživatelský avatar
Jenys
Příspěvky: 2120
Registrován: 11 úno 2008, 01:00
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

#15 Příspěvek od Jenys »

Crifodo píše:Ta metoda s odbrušováním starého tranzistoru abych z něj udělal něco jako ještě staršího a ochcal tak sám sebe, mi něco připomněla:
kdysi byl snad v AR vážně míněný článek (tak mi připadal), kde se radilo jak vestavět moderní 486 do kastle PC XT, jak dvojím bootem simulovat CGA grafiku a dokonce jak zvukovkou simulovat chrochtání MFM disku :twisted: :twisted: :twisted:
nebylo to ale z důvodu pseudohistorického náboženství, ale jako prevence pro odrazení zloděje, aby nekradl starou šunku :D
Nemělo to být spíš do kastle PC AT, nebo se mýlím :?:
Když něco nevíte...klidně se zeptejte :) Co vás nezabije, to vás posílí :) Jenys :)

Odpovědět

Zpět na „Součástky“