POJISTKA

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
J!M!K

POJISTKA

#1 Příspěvek od J!M!K »

Dobrý den chtìl bych se zeptat - Když mám mezi baterií a motorkem na kabelech pojistku jestli má pojistka nìjaký odpor,jestli nìjak omezuje proud který pøez ni proudí, protože když to sestavím bez pojistky tak motorek bìží rychleji.Jsem zaèáteèník budu vdìèný za každou odpovìï. Dík

Uživatelský avatar
Devo70
Příspěvky: 1284
Registrován: 28 pro 2007, 01:00
Bydliště: Poprad

#2 Příspěvek od Devo70 »

To teda má. Čím menšia hodnota poistky, tým má väčší odpor. Pri nízkych napätiach (cca do 10V) jej odpor rozhodne nieje zanedbateľný.

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#3 Příspěvek od konosuke »

Devo70 píše:To teda má. Čím menšia hodnota poistky, tým má väčší odpor. Pri nízkych napätiach (cca do 10V) jej odpor rozhodne nieje zanedbateľný.
to ano, tenký drátek = vyšší odpor (R). To by mohlo jít proměřit ne ? obyčejným ss ohmmetrem ?
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

rozhodně bych zkontroloval ( očistil a prověřil stisk svírky) pojiskové pouzdro, oxid je pěkná mrcha, někdy není vidět, ale přechoďák má jako hrom

Uživatelský avatar
jezevec
Hlavní moderátor
Hlavní moderátor
Příspěvky: 5414
Registrován: 13 čer 2004, 02:00
Bydliště: Břeclavsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jezevec »

Pro zajímavost jsem pár pojistek změřil. Trub. pojistka skleněná 5 x 20 mm.
T200mA - 2,39R (spirálka)
T500mA - 2,41R (kulička na drátku)
T500mA - 0,37R (bez kuličky)
T400mA - 0,77R
T315mA - 0,34R
T800mA - 0,15R
T1A - 0,12R
T4A - 0,043R
F400mA - 0,057R
F630mA - 0,175R
F1A - 0,108R

Měřeno v pojistkovém držáku do DPS čtyřvodičovou metodou, každý typ minimálně 2 kusy. Není zde lineární nárust hodnoty pro nižší proudy, asi záleží na výrobci. Jednotlivé kusy stejné hodnoty se lišily nepatrně.
Z přehledu je vidět, že pro jmenovitý proud má významnější vliv pouze typ pojistek se spirálkou nebo kuličkou.

Uživatelský avatar
janousek
Příspěvky: 935
Registrován: 27 bře 2004, 01:00

#6 Příspěvek od janousek »

Záleží také co je to za pojistku. V autě jsem měl starou keramickou porcelánovou pojistku. Před pojistkou, za pojistkou bylo napětí, ale hlavní světlo nesvítilo. Měření ohmetrem ukázalo, že je dobrá. Kontakty jsem očistil a nic. Až jsem dal novou pojistku, tak bylo vše v pořádku.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

2 Jezevec : značně závisí na výrobci, mezi kvalitní (Omega a podobně) a šmejdem je rozdíl odporu až 1:4. A dále závisí samozřejmě odpor na protékajícím proudu, při jmenovitém je o dost vyšší, než za studena. Výrobci to běžně uvádějí.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#8 Příspěvek od masar »

Záleží také co je to za pojistku. V autě jsem měl starou keramickou porcelánovou pojistku. Před pojistkou, za pojistkou bylo napětí, ale hlavní světlo nesvítilo. Měření ohmetrem ukázalo, že je dobrá. Kontakty jsem očistil a nic. Až jsem dal novou pojistku, tak bylo vše v pořádku.
Typický příklad pro tzv. "lidský faktor". :wink:


"...přede mnou medvěd, za mnou medvěd, já uprostřed... proboha a co jste udělal???...no co... nechal jsem se sežrat!..."

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Sendyx píše:2 Jezevec : značně závisí na výrobci, mezi kvalitní (Omega a podobně) a šmejdem je rozdíl odporu až 1:4. A dále závisí samozřejmě odpor na protékajícím proudu, při jmenovitém je o dost vyšší, než za studena. Výrobci to běžně uvádějí.
Co to je "jmenovitý proud" pojistky?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

To je to, co je na ní napsáno, který pustí a neshoří :D

Uživatelský avatar
Deny
Příspěvky: 102
Registrován: 23 zář 2004, 02:00
Bydliště: Severní Morava

#11 Příspěvek od Deny »

Crifodo píše:Co to je "jmenovitý proud" pojistky?
To je proud, který když "proteče" pojistkou, tak má pak pojistka neměřitelný odpor ( běžnými metodami ) a hodí se pak např jako držák nezapájených pojistkových držáků. :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

ech, vy elektronici...

J!M!K

#13 Příspěvek od J!M!K »

Dík moc ještì bych se chtìl zeptat jakou tu pojistku tam mám koupit (normální?vlnka?s kulièkou?)aby mìla co nejmenší odpor jo a rozmìr je 5mm na 20 mm a proud z baterie 8,4V Dík

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Na jištění baterek se používají nejlépe speciály, microfuse, které mají dovoleno jen 24 nebo 32V a mají krátké vlákno a malý odpor. Moc běžné nejsou. Doporučuji zvážit koupi polyswitche, může mít velmi malý odpor a je vratný.

Uživatelský avatar
SMITH
Příspěvky: 1259
Registrován: 07 čer 2004, 02:00
Bydliště: Púchov , SLOVENSKO

#15 Příspěvek od SMITH »


:-) Nikdy neøíkejte, že nìco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udìlá to ! :-)
Úspìch je špatný uèitel. Kvùli nìmu si chytøí lidé myslí, že nemohou prohrát. (Bill Gates)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“