příjem tv

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
mirekv
Příspěvky: 23
Registrován: 07 zář 2005, 02:00

příjem tv

#1 Příspěvek od mirekv »

Trochu mě mrzí, že tu není rubrika "příjem TV".

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

to souhlasí

#2 Příspěvek od Hill »

ale jsi tedy ve správné. Nahoď problém a uvidíme...

Uživatelský avatar
mirekv
Příspěvky: 23
Registrován: 07 zář 2005, 02:00

#3 Příspěvek od mirekv »

Ono nejde tak ani o mě, to je tak trochu můj chleba, ale diskuse o anténních rozvodech by mě zajímala.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Tak to máš pravdu, o satelitním příjmu je toho mraky, ale o klasickém pozemním nebo rozvodech nikde nic, ani žádný stránky, prostě nic.

Uživatelský avatar
Slavas
Příspěvky: 38
Registrován: 05 črc 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Slavas »

To je pravda.Urcite by to bylo zajimavy.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

jistá nevýhoda

#6 Příspěvek od Hill »

V našich podmínkách to má jistou nevýhodu - stále jsou na našem území místa i celé regiony, kde lze příjem některých (nebo i všech) TV programů označit za dálkový, tedy bez záruky dlouhodobě stabilní jakosti signálu. Stačí se podívat na bílá místa v mapách vysílačů zveřejněných na www.cra.cz a nakrýt si je s profilem terénu mezi vysílačem a přijímačem.

Jinak řečeno: to, že sousedovi o pár metrů vedle chodí všechny programy jak fotka, neznamená, že na stejnou anténu ve stejné výšce mi to bude chodit taky.

Pro ojedinělou akci, tedy, když se tím profesionálně nehodlám zabývat, se logicky nevyplatí kupovat drahý měřič síly signálu. K vyhledání vhodného umístění antény lze ale použít přenosný TV přijímač s útlumovými články mezi anténu a vstup kanálového voliče - jejich výměna ale třeba na střeše není právě pohodlná. Většinou stačí drobná úprava umožňující nuceně snížit citlivost TVP, případně vypnout AVC a podobně.
Nesmírnou výhodou je možnost předvolby konkrétního kanálu, který hodlám lovit. Není totiž nad to, držet v jedné ruce anténu a druhou přelaďovat po pásmu. Takže buď přijímač s kmitočtovou syntézou nebo aspoň s dostatečným počtem předvoleb, na které si u toho souseda, kterému to jde, nastavím potřebné kanály.

A hlavní podmínkou v horších podmínkách je dostatek času a trpělivosti.

A tak dále...
Teď nějak nevím, pánové a dámy, jestli jsem tím dost jasně naznačil, o co mi jde: zakládat učebnici techniky antén a rozvodů tady asi nemá smysl, stejně jako poskytovat nějaké univerzální návody. A, neobjeví-li se tu pár jasně definovaných dotazů nebo nápadů, aby se kolem toho rozpoutala diskuse většího rozsahu,nebude za chvíli o čem mluvit.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#7 Příspěvek od RadekB »

To ma urcite pravdu a nezbyva nez souhlasit. Treba Prima je toho klasickym prikladem - delam to u nas po okoli a co barak to uplne jiny vysledek, nekde bez problemu uroven 60dBuV na antene, o par set metru dal signal na hrane nameritelnosti tak dale.....
Ale je tu i spousta dalsich veci - ted napriklad resim jak realizovat rozvod TV a SAT pro 35 ucastniku, a to je celkem lahudka, uz to pocitam druhy den a napriklad konzultace ktere komponenty pouzit, jake ma kdo zkusenosti a tak by celkem bodla.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#8 Příspěvek od jopein »

RadekB píše:To ma urcite pravdu a nezbyva nez souhlasit. Treba Prima je toho klasickym prikladem - delam to u nas po okoli a co barak to uplne jiny vysledek, nekde bez problemu uroven 60dBuV na antene, o par set metru dal signal na hrane nameritelnosti tak dale.....
Ale je tu i spousta dalsich veci - ted napriklad resim jak realizovat rozvod TV a SAT pro 35 ucastniku, a to je celkem lahudka, uz to pocitam druhy den a napriklad konzultace ktere komponenty pouzit, jake ma kdo zkusenosti a tak by celkem bodla.
Primu, tam kde jsou problémy s příjmem , tak řeším satelitem.
Ten rozvod popiš trochu víc. Aspoň kolik družic , antén , stupaček aj.
Dobré by bylo , kdyby se tu daly vkládat obrázky :wink:

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#9 Příspěvek od RadekB »

Jo, ja to taky resim satelitem, jenze to vyjde prece jen na par tisicovak a je to k jedne TV a kdo ma dneska jen jednu TV, ze ...
No, rozvod uz mam vypocitany, pouziju komponenty od Alcadu a do kazde vetve primicham SAT signal, ono tech ucastniku je nakonec 58 a celkova delka kabelu jde taky do stovek metru. Krom toho musim jeste pocitat s tim, ze po nejake delce dochazi k poklesu napeti a tudiz muze byt problem s prepinanim polarizace.
Prijem bude ze dvou druzic - ASTRA1 a 3 (klasika+SL+CL), cely rozvod je resen jako hvezda (nove rozvody)

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#10 Příspěvek od jopein »

Na tak velké rozvody jsem montoval komponenty firmy SPAUN.
S Alcady v tomto směru nemám zkušenosti , budu rád když se s námi o ně podělíš.
Nevím přesně jak to chceš zapojit ale s úbytky napětí bys neměl mít problém, vždyť dnes přepínání jde přes DiSEqC ne ? Spíš s útlumem signálu, 100 m už je poměrně dost.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#11 Příspěvek od RadekB »

Se SPAUNem nemam nejlepsi zkusenosti, ALCAD se me jevi o tridu lepsi, byt drazssi. Navic nema problemy s vysokou teplotou v letnich mesicich.

Diseqc se pouziva pro prepinani LNB nebo pro ovladani motoru, ale polarizace se porad prepina napetim a horni/spodni pasmo signalem 22kHz.
Na Beldenu a RG6U /48CA problem s ubytkem napeti neni na 100m s vetsinou beznym prijimacu, navic Emtechy umi zvednou napeti na 15/19V, coz je uplne super, ale treba na RG6U/32FA je jiz problem s prepnutim polarizace po necelych 100m kabelu.
On totiz ani pruchod tech Diseqc signalu neni tak bezproblemovy na tyto vzdalenosti, dokonce bych rekl ze vetsi nez s poklesem napeti.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#12 Příspěvek od jopein »

Diseqc se pouziva pro prepinani LNB nebo pro ovladani motoru, ale polarizace se porad prepina napetim a horni/spodni pasmo signalem 22kHz.
jj to je pravda, ale přepínací napětí (podle mě) se používá jen k řízení multipřepínače a konvertor je napájen přímo ze zdroje multipřepínače takže úbytek by nemusel být tak fatální.
Budeš používat multipřepínače Alcad MU 830 ? a ke každému zvlášť paraboly , nebo zesílené a rozbočené sat signály z jednoho místa? (nebo se to dá nějak kaskádově zapojit jako u Spauna?, Ikusi ?)

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#13 Příspěvek od RadekB »

Asi ano, nechal jsem si poslat od španělů nějaký informace, jsem zvědav co pošlou. Dělal jsem něco podobného pro 15 účastníků, tohle je přece jenom složitější.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#14 Příspěvek od jopein »

Jen tak pro informaci od Alcadu používám domovní zesilovače CA-312 a jsem s nimi velice spokojen , ani jedna reklamace , zatím.

to RadekB doufám , že se potom ozveš jak ti to chodí

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#15 Příspěvek od RadekB »

Jo, ty jsou dobry, na vsechny lepsi instalace je pouzivam, taktez bez jedineho problemu.

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“