problém s meničom

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
gonet
Příspěvky: 49
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

problém s meničom

#1 Příspěvek od gonet »

Zdravím. mám spravený menič 12/220 s obvodom cmos 4047.pri menších spotrebičoch/magnetofón,40W žiarovka/ funguje dobre,ale už pri 60W žiarovke "vynecháva" žiarovka bliká a napätie mi skáče z 250V na 190V.kde može byť problém?prosím poraďťe mi.ďakujem

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#2 Příspěvek od Andrea »

Schéma máš? Bez něj se špatně radí. Je ten měnič na 60W stavěný?

Uživatelský avatar
gonet
Příspěvky: 49
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#3 Příspěvek od gonet »

Schéma meniča je na: www.elektronikacz.ic.cz a toroid mám 150W.s´kúšal som aj 100W žiarovku - takisto bliká.

Uživatelský avatar
gonet
Příspěvky: 49
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#4 Příspěvek od gonet »

inak pri oživovaní som mal prerušení kontakt medzi zemou a vývodmi 9,12.može byť poškodený int.obvod?

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

řekl bych, že je tam nešťastně zapojená ta 4047 v napájecí větvi a při vyšší zátěži je ovlivňována . dal bych před ní nějaký malý stabil např 9V a kondíky na zablokování vzhledem k tomu, že tam není žádná stabilizace výstupního napětí, bych se toho měniče bál

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#6 Příspěvek od Crifodo »

neobtěžoval by ses opravit ten link přímo na konkrétní stránku?

žárovka je silně nelineární spotřebič, jestli je měnič na nějaký výkon při 230V znamená to, že tomu odpovídá proud, při náběhu prochází žárovka se svým studeným vláknem oblastí, kdy má odpor skoro nulový, takhle se nerozjede tlustá žárovka ani na spoustu slušných lineárních zdrojů s limitací proudu.

Uživatelský avatar
gonet
Příspěvky: 49
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#7 Příspěvek od gonet »

kedže nie som žiaden profík tak neviem čo by som mal skúsiť.

Uživatelský avatar
gonet
Příspěvky: 49
Registrován: 28 úno 2008, 01:00

#8 Příspěvek od gonet »

aj preto ma to štve,lebo v minulosti som niekde čítal o tomto meniči a viacerým to fungovalo.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#9 Příspěvek od PeteBurns »

Pozri do uploadu schému menič12na230V.jpg či nebude pre teba moc zložitá, pokiaľ to zvládneš tak budeš poriadne prekvapený, tento typ spínaných meničov sa s tým črepiakom čo staviaš nedá ani porovnať..nie je divu že už s pár wattmi má problémy :? jediná rozumná alternatíva je postaviť menič pracujúci na vyššej frekvencii, vtedy aj s malým feritovým trafáčikom dosiahneš stovky wattov bez problémov..nehovorím o tom že sú tam zahrnuté všetky ochrany a stabilné výstupné napätie a malý kľudový odber, o týchto vlastnostiach môžu tie klasické 50Hz meniče iba snívať..ale záleží aj na čo ten menič budeš používať, či sa ti ten trošku zložitejší menič bude chcieť stavať..

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“