Osciloskop MCP CQ5010B

Problémy s měřícími přístroji, detektory fyzikálních veličin, detektory kovů a další

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

Osciloskop MCP CQ5010B

#1 Příspěvek od urbanek »

Zdravím,
dostal jsem tento nefunkční osciloskop (údajně nikdy neběžel, protože nefunkční přišel už z Číny :D ). Rád bych ho opravil - není to sice nic extra, ale na moje bastlení to stačí... Původně nešel vůbec, byl upadený jeden drát u patice obrazovky. Teď už zobrazuje vcelku korektně, ale stopa není přes celé stínítko (viz foto). Když pohnu s horiz. posuvem tak se neposouvá ale smršťuje na jednu nebo na druhou stranu. Schéma od toho samozřejmě nemám, takže nevím čeho se chytit. Studeňáky jsem kontroloval, propájel jsem celý horizontální zesilovač a časovku, zkoušel jsem měnit elka..., ale žádná změna
Nemá někdo nějaký nápad?
Přílohy
oscilo.jpg
(83.72 KiB) Staženo 224 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#2 Příspěvek od masar »

Ten upadený drát připojils do správného bodu?

Vzhledem k tomu upadenému drátu tipuji na závadu v koncovém stupni horiz. zesilovače nebo jeho napájecí napětí. :wink:

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od urbanek »

Drát jsem připojil správně, kupodivu to číňani měli očíslovaný... Napájení horizontálního zesilovače je 92V - to leze ze zdroje, ale jestli je to správně to nevím, napsaný to nikde není. V zesilovači je jedna čtveřice tranzistorů na chladiči (nejspíš obyč. dvojčiný zesilovač) odtud to vede k jedné horiz. vychylovací desce. Pak je tam druhá čtveřice tranzistorů (už bez chladiče) a tam je napojená druhá horiz. deska. Když pohnu s posuvem tak se tady mění výst. napětí v rozsahu cca 45-60V... kdybych tak aspoň věděl kde sehnat schéma...

Uživatelský avatar
makozrout
Příspěvky: 38
Registrován: 26 bře 2020, 01:00

#4 Příspěvek od makozrout »

Čest práci,
Někdo prodává osciloskopy od MCP teď na Aukru. Nevíte, co to je za značku? Dá se od toho něco očekávat nebo radši se tomu vyhnout obloukem?

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Když už jsi oživil vlákno, tak sem přidám to tehdy žádané schema hor. zesilovače. Jedná se o klon OSU-10.
:wink:
Přílohy
Horizontal.png

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#6 Příspěvek od Hydrawerk »

makozrout píše:Čest práci,
Někdo prodává osciloskopy od MCP teď na Aukru.
https://aukro.cz/dvoukanalovy-oscilosko ... 6964226862
Tenhle, že jo? No je to čínský školní osciloskop, takže nějakou životnost by mít měl. Ale parametry to má zcela základní. 20MHz je málo. Furt ale asi bude lepší, než různé ty 30 let staré ruské osciloskopy jako C1-94 nebo H313.
Za 1500 Kč se tu nabízí i něco lepšího, tohle je snad převlečený Protek nebo GW Instek. https://aukro.cz/osciloskop-volcraft-632fg-6964746231

Uživatelský avatar
makozrout
Příspěvky: 38
Registrován: 26 bře 2020, 01:00

#7 Příspěvek od makozrout »

Jo, to je von!
Ten od Volcraftu bych chtěl víc, jenže při mým štěstí tu aukci stejně nevyhraju. Sleduju ještě dva starší od RFT a Schenck, ty snad předčej i některé dnešní si myslím, jejich pořízení bude asi rozumnější.
https://aukro.cz/osciloskop-rft-eo-203-6915574119
https://aukro.cz/nemecky-osciloskop-sch ... 6964786416

Pak tam je v prodeji ještě Tesláckej BM 550 a 556. Jakej je tvůj názor na ně? Myslím si, že to byly víc než solidní osciloskopy...

Uživatelský avatar
Hydrawerk
Příspěvky: 7678
Registrován: 13 pro 2011, 01:00
Bydliště: Earth

#8 Příspěvek od Hydrawerk »

Ty Tesly jsem nikdy moc nepotkal ani na FEKTu. Bral bych je leda za hodně levno. Když už 30 let starej osciloskop, tak raději nějaký Tektronix...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Teslu nebrat - mala obrazovka, hnusna stopa a nespolahlivost.

Odpovědět

Zpět na „Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin“