Znaèení SMD

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Návštěvník

Znaèení SMD

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Potøeboval bych poradit s jednou SMD souèástkou. Je to klasický dvoukontaktní obdélníèek (jako napø. rezistor nebo kondenzátor). Barva souèástky je èerná a je na ní bílé "F". V rùzných popisech jsem vždy našel, že by to mìl být buï tranzistor (což samozøejmì není :D ) nebo varicap-ten by v tomto zapojení nemìl žádný smysl, takže to na 99% varicap nebude. Tato souèástka je na základní desce notebooku, kterou opravuji, a na desce jsou ještì další ètyøi úplnì stejné souèástky. Všechny ostatní mají nulový odpor, jen tady ta jedna vykazuje 1,5kohmù. Je mi jasné, že by ty ostatní pøi mìøení mohlo ovlivòovat okolní zapojení obvodù, ale nezdá se mi, že z pìti stejných souèástek by ètyøi vykazovaly totožné vlastnosti. Napadla mì jedna vìc: jelikož "F" normálnì bývá znaèená pojistka, není možné, že by i toto byla pojistka? Vùbec nemám tušení, jestli se vùbec nìjaké SMD pojistky vyrábí, ale kdo ví.

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#2 Příspěvek od xxxe »


Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Bude to smd poistka. To ze ma 1,5k bude vplyv obvodu. Stavim sa za pri USB.

Uživatelský avatar
Arny_CZ
Příspěvky: 17
Registrován: 03 čer 2008, 02:00

#4 Příspěvek od Arny_CZ »

Tak už jsem se zaregistroval :wink:
Výše uvedený popis SMD součástek mám v PC uložený taky, ale jako "F" je tam právě "npn" nebo varicap. Nic jiného jsem tam neobjevil. Tato součástka není u USB, ale za touto součástkou se obvod rozvětvuje: jedna cesta vede na konektor, přes který je propojená základní deska s deskou invertoru a kontrolek v LCD panelu, druhá cesta vede přes odpor na buď tranzistor nebo je to možná tyristor. Z toho to opět vede přes nějaké součástky dále na výše uvedený systémový konektor. Dohledávat to byla pěkná fuška :x , jelikož je deska motherboardu třívrstvá.
U notebooku právě nefungují LED kontrolky v LCD a je nefunkční podsvětlení LCD. Myslím si, že zvýšený odpor při měření nebude způsobený vlivem okolních součástek, protože pokud jsem to měřil "pípákem" a byla by to SMD pojistka, vybral by si proud cestu nejmenšího odporu a hlásil by nízký (téměř nulový) odpor. Spíše se skutečně bude jednat o částečně narušenou pojistku.

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#5 Příspěvek od xxxe »

Co to je za LCD,třeba někde bude schéma.

Uživatelský avatar
Arny_CZ
Příspěvky: 17
Registrován: 03 čer 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Arny_CZ »

Je to IBM ThinkPad T42p.
Výbojka v LCD je v pořádku (odzkoušeno jiným externím invertorem).
Deska invertoru a kontrolek v LCD panelu je taky OK, ale nejde do ní potřebné napájení. Plochý kabel propojující základní desku/desku invertoru/LCD je taky OK.
Takže jediné, co zbývá, je závada na základní desce, kterou se teď znažím dohledat. :cry:
Ale je to fakt pořádná fuška. Všechno titěrné a navíc ta třívrstvá deska :evil: No fuj.....na tom něco hledat. :twisted:

Uživatelský avatar
xxxe
Příspěvky: 2340
Registrován: 12 zář 2005, 02:00
Bydliště: Trutnov

#7 Příspěvek od xxxe »

Koukni tady,třeba něco vyšťouráš.
http://fileshare.eshop.bg/index.php?wha ... ance+Disc+

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Ked to ma len 2 kontakty, tak to tranzistor nebude. Vymen to za poistku.

BTW. Doska ma urcite aspon 4 vrstvy

Uživatelský avatar
Arny_CZ
Příspěvky: 17
Registrován: 03 čer 2008, 02:00

#9 Příspěvek od Arny_CZ »

Dobrýýý, mrknu se. Díky za tip a za snahu.
A jak jsi tyto stránky vyšťoural ty?
Nějaké soubory (manuály) jsem už stáhl ze stránek výrobce, mají tam toho docela dost a podrobně.

No, tranzistor to skutečně není, to už píšu v prvním příspěvku. Jen jsem nevěděl, zda je správná moje domněnka, že by to mohla být pojistka. Jak jsem se dnes ale díval do e-shopu s elektrosoučástkami, tak jsou SMD pojistky celkem běžné.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

Ať nezakládám další vlákno...

nemáte někdo po ruce katalog General Semiconductor nebo něco takového ? Potřeboval bych identifikovat SMD diody s označením : UJ 3B, a GG 3C . Pouzdro je SMD dioda (obdélníček + 2 kovové pásky), půdorys plastu je 2.5 x 4,2mm, výška 2.5mm. Pokud někdo znáte aspoň přesné označení pouzdra - i to by pomohlo.

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Asi máš na mysli SMA/DO-214. GG je GF1G - 1A usmìròovací dioda, UJ je US1J - 1A ultra fast usmìròovací dioda,
To 3B je listopad 1993 a 3C je prosinec 1993

http://www.vishay.com/docs/88912/marking.pdf

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Vypadá to, že je to vono, akorát teda netuším, jak z 1A diod tahají 2.2A v daném zdroji... díky !

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

Tak když se mùže v PC zdroji 3A diodama usmìròovat 8A, tak proè nepoužít 1A na 2.2A, zvláštì pokud se dvì støídají :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

Nojo, jenže se nestřídají... a taky je po nich :twisted:

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

V tych PC zdrojoch to tiez casto dopadne podobne :D

Odpovědět

Zpět na „Součástky“