Projektor NEC MultiSync VT440

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

Projektor NEC MultiSync VT440

#1 Příspěvek od rnbw »

Dostal som tento projektor zadarmo, ze vraj odisla lampa a nova stoji 15 tisic.

Ako zistim, ci je naozaj lampa zla a nie je tam dalsia chyba? Mam to cele rozobrate, pre istotu som kontroloval aj zdroj - vsetko vyzera OK (nic zhorene ani tmave, elyty Rubycon a vsetky dobre, tranzistory neprerazene)

Dalej som zistil, ze je (asi narazom) poskodeny objektiv - ostriaci kruzok je nakrivo (ciastocne zarazeny dovnutra) a neda sa nim ani pohnut. Objektiv som vybral, ale ani za boha to neviem rozobrat - neskusal to nahodou niekto?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#2 Příspěvek od rnbw »

Tak objektiv som opravil - nastriekal som do medzery pri ostriacom kruzku WD40 a potom to vypacil skrutkovacom. Islo to tazko a podarilo sa to az na niekolky pokus. Potom bolo cele zadrbane od WD40, takze vycistit...

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#3 Příspěvek od rnbw »

Tak som to zlozil a na druhy pokus sa aj lampa rozsvietila. Ukazuje to 1880 hodin. Takze este ostava 120 do konca zivotnosti lampy.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Tak lampu som vtedy vymenil a projektor sa dodnes pouziva. V poslednej dobe sa ale objavil problem - digitalne zrniace duchy v obraze vo farbach RGB. Najprv to zacalo cervenym duchom na lavej strane a postupne sa to zhorsovalo. Nalavo od nejakej svetlej casti obrazu su cervene, modre a zelene duchy. Robi to nezavisle od vstupu a duchy ma aj OSD menu, takze problem bude vo vystupnej casti.

Vyzeralo to na nejake elyty. Teraz som to rozobral, je ich tam na hlavnej doske plno, ale nenasiel som ziadny vadny...
Je tam 3x driver LCD AD8380JS - teoreticky by to mohlo byt okolo nich. Takuto zavadu asi vadna video RAM nevyrobi.
Přílohy
nec_vt440_duchy_2.jpg
(126.28 KiB) Staženo 309 x
nec_vt440_duchy_1.jpg
(201 KiB) Staženo 311 x

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#5 Příspěvek od dj_rizek »

Tak přesně stejnej problém jsem měl na projektoru myslím sanyo, vyřešilo se to prozatimním namontováním víceotáčkových trimru ke každýmu LCD, sladilo se to za studena aby to sedělo a když se to rozjelo po zahřátí doladilo se to, pak se to nechalo zas vychladnout a pokut to bylo OK nahradil jsem to pevnýma odporama (hodnotu jsem složil) a do dnes funguje výborně i když už svítí led lampy která má být po smrti.

Nemůžu ale najít kde to bylo.

edit

dělal jsem tohle na všech 3 barvách, podle mě budeš mít něco podobnýho, jen napasovat na tvůj typ :(

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic ... ml#8742898

po dalších 2 letech jsem ještě vyměnil všechny elyty a potom jsem musel mírně změnit hodnoty dodaných odporů

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#6 Příspěvek od rnbw »

Podla servisneho manualu sa da ghosting nastavovat cez RS232 nejakym programom, ktory sa nikde neda zohnat...

Otazne je, ze preco sa to zhorsuje.

Tie upravy, co robia poliaci, tam nie su nijako vysvetlene, takze sa to neda aplikovat na iny projektor...

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#7 Příspěvek od dj_rizek »

Pokud by se sehnal SM nebo alespoň schéma dalo by se najít kam ty odpory připojili, odvodit přesnější funkci a pak to zkusit u tvýho, nevím ale nějak na to museli přijít že zrovna to pomůže a já potvrzuju že jo, třeba to je častej problém LCD projektorů, bohužel já tímhle způsobem řešil jen jeden. :cry:

https://elektrotanya.com/sanyo_plc-se10 ... nload.html

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

Tak podla schemy to vyzera, ze odpor pripajali medzi signaly ENB1 a ENB2 LCD panelu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#9 Příspěvek od rnbw »

Pripojil som trimmer 3.3K medzi ENB1 a ENB2. Otacanim trimra sa duch trochu meni - asi o 1 pixel. Lenze to je na hovno, ked je to posunute mozno o 10-20 pixelov. A navyse ten duch nie je staticky, ale "zrni".

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#10 Příspěvek od dj_rizek »

Co si vybavuju tak mi tam bordel ještě dělali myslím 3 bipolární elity 47u nepamatuju si pozice,já potom vyměnil i všechny ostatní elity za tantaly kterejch jsem měl hodně.Trápil jsem se s tím dlouho.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#11 Příspěvek od rnbw »

Tak som sa k tomu (po odlezani) dostal. Odpojil som cervene LCD, obraz ma, samozrejme, cervenu farbu tam, kde byt nema a cereny duch zmizol. Stale ale vidiet nalavo od vertikalnych hran jemne rusenie (niektore pixely poskakuju dolava).

Odpojil som aj modry (ostal samotny zeleny), rusenie zostalo.

Skusil som samotny modry, rusenie asi nebolo (nebolo tam vidiet takmer nic).

Samotny cerveny ma rusenie vyrazne. Vacsina pixelov je posunuta dolava na nespravnu poziciu.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#12 Příspěvek od rnbw »

Vytiahol som s testpointov signaly NRS1R, NRS2R, NRS1G, NRS2G, NRS1B, NRS2B. Cerveny (NRS1R) ma zjavne nejaky problem.

[edit]
Tak su v prdeli tranzistory Q5202, Q5203, Q5204 (XN4601, oznacenie 5C).
Přílohy
vt440_nrs1b.jpg
NRS1B
(54.14 KiB) Staženo 329 x
vt440_nrs1g.jpg
NRS1G
(66.26 KiB) Staženo 326 x
vt440_nrs1r.jpg
NRS1R
(69.75 KiB) Staženo 317 x

Uživatelský avatar
dj_rizek
Příspěvky: 711
Registrován: 07 dub 2005, 02:00
Bydliště: blízko Třeboně

#13 Příspěvek od dj_rizek »

A máš nějakou teorii proč se to stalo?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Vadne tranzistory som odstranil. Na moje prekvapenie tam signal stale je 8O. Akurat je uz bez toho "hrbu". Obraz je stale rovnaky.

Vobec netusim, na co signal NRS sluzi a v ziadnej dokumentacii som to nenasiel. Ze by sa generoval v LCD?

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Kupil som druhy projektor. Ten ma obraz bezchybny.

Akurat presne nesedi typ. Povodny je VT440G, novy je VT440K. Dosky maju ine oznacenie - povodna je PWC-4410, nova je PWC-4472. Vyzeraju osadene rovnako, akurat ta starsia ma nejake dodatocne rucne upravy z tovarne (pridany drot, elyt), nova nie. A nova ma iny firmware - namiesto modreho pozadia je cierne s modrym logom NEC. Skusim zistit vymennym sposobom, v ktorej casti je problem.

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“