Snížení napìtí

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Návštěvník

Snížení napìtí

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj, jsem úplný laik, ale øeším nabíjení pøístorojù pøes USB konektor z autobaretie v autì. Co jsem zjistil, tak by mìlo být napájení 5,2V a 500mA, což znamená, že by mìl být úbytek napìtí 6,8V pøi 500mA. Vychází mi odpor 13,6V. JE to jen utopie, nebo to opravdu mùže takto fungovat? Jen na pøívodní kabely od 12V dát tento odpor a pøez nìj vést kabely do USB, na kterém bude 5,2V a 500mA. je to opravdu takto jednoduché a nehrozí spálení pøístrojù? Nebo se musí postavit nìjaké komplikovanìjší zaøízení?

Uživatelský avatar
jardajar
Příspěvky: 553
Registrován: 16 pro 2007, 01:00
Bydliště: Neratovice

#2 Příspěvek od jardajar »

Dal bych tam spíš lineární stabilizátor. To co zamýšlíš (i když si to napsal podivně) je nebezpečné, protože úbytek na odporu se projeví až potom, co zařízení odebírá, což nemusí být pořád a zařízení pak spolehlivě spálíš.

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#3 Příspěvek od MOTOROLA »

Anonym píše:Ahoj, jsem úplný laik, ale řeším nabíjení přístorojů přes USB konektor z autobaretie v autě. Co jsem zjistil, tak by mělo být napájení 5,2V a 500mA, což znamená, že by měl být úbytek napětí 6,8V při 500mA. Vychází mi odpor 13,6V. JE to jen utopie, nebo to opravdu může takto fungovat? Jen na přívodní kabely od 12V dát tento odpor a přez něj vést kabely do USB, na kterém bude 5,2V a 500mA. je to opravdu takto jednoduché a nehrozí spálení přístrojů? Nebo se musí postavit nějaké komplikovanější zařízení?
Proč to nevyřešíš stabilizátorem 7805? Na netu se dá najít dost zapojení s tímto obvodem. Nepotřebuješ odpor ale jen ho proti zemi podepřít diodou aby si místo 5V dostal 5,2V. :wink:

Návštěvník

#4 Příspěvek od Návštěvník »

:oops: a mohl by mi to nìkdo z Vás vysvìtlit jednodušeji? nebo rovnou poslat konkrétní zapojení? Já jsem pøemýšlel o odporu vzhledem k tomu, že jsem na internetu našel podobnì ošetøené napájení LED diod, ale asi to tedy bude u nich fungovat jinak z dùvodu, že odebírají poøád stejnì proudu co?

Marie Fùrie

#5 Příspěvek od Marie Fùrie »

MOTOROLA píše:Proè to nevyøešíš stabilizátorem 7805? Na netu se dá najít dost zapojení s tímto obvodem. Nepotøebuješ odpor ale jen ho proti zemi podepøít diodou aby si místo 5V dostal 5,2V. :wink:
Myslím, že ta dioda ani nebude potøeba, na USB je normálnì 5V. Spíš bude potøeba dát na tu 7805ku chladiè, aby se pøi 0,5A neupekla.

Marie Fùrie

#6 Příspěvek od Marie Fùrie »

Anonym píše::oops: a mohl by mi to nìkdo z Vás vysvìtlit jednodušeji? nebo rovnou poslat konkrétní zapojení?
Přílohy
7805.gif
(2.54 KiB) Staženo 46 x

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#7 Příspěvek od MOTOROLA »

Marie Fůrie píše:Myslím, že ta dioda ani nebude potřeba, na USB je normálně 5V. Spíš bude potřeba dát na tu 7805ku chladič, aby se při 0,5A neupekla.
Pokud se mu zadaří z něčeho sehnat ještě MA7805 v pouzdru TO-3 tak ani chladič nemusí mít.

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

tak díky, tohle vypadán jednoduše :P

Marie Fùrie

#9 Příspěvek od Marie Fùrie »

MOTOROLA píše:
Marie Fùrie píše:Myslím, že ta dioda ani nebude potøeba, na USB je normálnì 5V. Spíš bude potøeba dát na tu 7805ku chladiè, aby se pøi 0,5A neupekla.
Pokud se mu zadaøí z nìèeho sehnat ještì MA7805 v pouzdru TO-3 tak ani chladiè nemusí mít.
TO-3 má tepelný odpor z èipu do okolí 40 °C/W, takže pøi 3,5W bude mít 140°C nad okolím a to už urèitì nebude fungovat a navíc bude docela nepøíjemná a nebezpeèná na dotek :oops:

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#10 Příspěvek od MOTOROLA »

Marie Fůrie píše:
MOTOROLA píše:
Marie Fůrie píše:Myslím, že ta dioda ani nebude potřeba, na USB je normálně 5V. Spíš bude potřeba dát na tu 7805ku chladič, aby se při 0,5A neupekla.
Pokud se mu zadaří z něčeho sehnat ještě MA7805 v pouzdru TO-3 tak ani chladič nemusí mít.
TO-3 má tepelný odpor z čipu do okolí 40 °C/W, takže při 3,5W bude mít 140°C nad okolím a to už určitě nebude fungovat a navíc bude docela nepříjemná a nebezpečná na dotek :oops:
Pardon,vypadlo mi nějak slůvko "velký" před slovem chladič.Samozřejmě že musí taky být chlazený. :oops: :oops: :sorry:

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Když použiji to schéma s 7805, tak tam chladiè být nemusí?

Uživatelský avatar
MOTOROLA
Příspěvky: 260
Registrován: 26 úno 2005, 01:00

#12 Příspěvek od MOTOROLA »

Anonym píše:Když použiji to schéma s 7805, tak tam chladič být nemusí?
Samozřejmě musí jak píše Marie Fůrie ale né tak veliký jako u pouzdra TO-220 ve kterém se dnes prodává většina stabilizátorů pro proud 1A

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

Aha, takže asi musí...Snad nìjaký nìkde najdu...Jo a ještì...Napadlo mì k tomu pøidìlat kontrolku zapnutí, napøíklad pomocí LED diody...Zrovna se mi tu válí jedna blikací LDEka, která má napájení tuším od 4V do 10V, dala by se pøipojit tøeba paralelnì k výstupu onoho schématu?

Uživatelský avatar
kony2807
Příspěvky: 305
Registrován: 29 črc 2007, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od kony2807 »

Anonym píše:Když použiji to schéma s 7805, tak tam chladič být nemusí?
Řeč zde je celou dobu právě o chlazení daného obvodu - stbilizátoru 7805 ,ano samozřejmě že bude potřebovat chladič !

Snad jen pro bastlíře bez znalostí doplnění: při pohledu na pouzdro TO-220 zepředu (jako by jste si četli typové označení) jsou vývody takto (zleva doprava) : 1. - vstup napětí (ve tvém případě autobaterie) 2.- zem 3.- výstupní napětí - stabilizované .snížené na chtěných 5V (zde připojit USB) :)
A jeětě něco , né že použuješ verzi 78L05 , rozpoznatelná podle pouzdra :TO-92 , je dimenzoaná pouze do Imax. 0,1A !


EDIT : tak jste mě předběhli zatím co sem psal ...
LEDku si tam klidně připoj , ale přes rezistor !

Návštěvník

#15 Příspěvek od Návštěvník »

Tak opravdu moc dìkuji za bleskové odpovìdi, snad to ve zdraví rozchodím a ještì jednou všem moc dìkuji!

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“