zapojení brzdového svìtla s pøepínáním obrysovka/brzda -moto

Vše, co se týká elektroniky v automobilech, motocyklech a jiných samohybech

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Jimm

zapojení brzdového svìtla s pøepínáním obrysovka/brzda -moto

#1 Příspěvek od Jimm »

Potøebuji poradit jak zapojit dodateèné obrysové/brzdové svìtlo z LED diod k motorce. Mám tam 12v obrys, 12v brzdy a zem. Diod mám celkem 20ks, když jich prdnu 5 do série, tak to jsou 4 vìtve po 5 diodách.

Jde mi o to, aby to svítilo nìjak konstantnì málo (obrys) a hodnì (brzda) a né když pøidám plyn, tak se rozzáøí jak vánoèní stromeèek, bo na baterce bude o 2v víc.

Nemáte nìjaké už hotové zapojení, a￾ nad tím nemusím bádat a hledat nìjaké zapojení stabilizátoru a øešit to pøepínání.

díky moc za pomoc

Uživatelský avatar
DELONG
Příspěvky: 1361
Registrován: 16 dub 2006, 02:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od DELONG »


Uživatelský avatar
galjo
Příspěvky: 1352
Registrován: 15 črc 2005, 02:00
Bydliště: záp.slovensko

#3 Příspěvek od galjo »

Ked dávaš dve adresy za sebou , tak ich aspon oddel nech to nedáva jednu adresu a samozrejme potom zlú. :roll:

Už je to lepší?
Hill

Jimm

#4 Příspěvek od Jimm »

[quote="DELONG"]trebárs takéto nieèo?

No jo, ale to mi bude svítit buïto jako obrys nebo jako brzda. Já bych spíš nìco co bude trvale svítit a jak zaènu brzdit, tak se to rozsvítí silnìji.

Napadá mì vyrobit stabilizátor 12V a k nìmu pøipojit diody podle tvého schéma, jen se spoleèným jediným odporem. No a pak pøes relé ovládané napìtím 12v z brzdového svétla spínat paralelní odpor k tomu co je ve chéma, tím by se zvìtšil protékající prod na dvojnásobek tøebas.

BTW: nejde mi o výpoèty, si to spoèítám sám, KZ i OZ znám, jde mi o nápad jak to co nejlépe vymyslet, a￾ to dlouho a dobøe funguje.

Marie Fùrie

#5 Příspěvek od Marie Fùrie »



Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

A co to vyřešit nějak takhle:
Přílohy
Světlo LED.jpg
(137.1 KiB) Staženo 99 x
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Sorry že je to takhle namastěný na čtverečkáč, pořád je to pro mne rychlejší načrtnout tužkou od ruky a protáhnout skenerem, než se s tím mastit v Eaglu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Jimm

#8 Příspěvek od Jimm »

EKKAR píše:Sorry že je to takhle namastìný na ètvereèkáè, poøád je to pro mne rychlejší naèrtnout tužkou od ruky a protáhnout skenerem, než se s tím mastit v Eaglu...
To je hodnì zajímavé zapojení, myslím, že by to mìlo fungovat, pokud teda je tìch 12v stejných ( jako že by mìlo být :-) )

:idea: :idea: 8O teda tak jednoduchý to je, díkec zkusím to 8-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

No je to trošku upravené schéma toho, cos popisoval v téhle větě:

..."Napadá mě vyrobit stabilizátor 12V a k němu připojit diody podle tvého schéma, jen se společným jediným odporem. No a pak přes relé ovládané napětím 12v z brzdového svétla spínat paralelní odpor k tomu co je ve chéma, tím by se zvětšil protékající prod na dvojnásobek třebas...."

Ten stabilík se nevylučuje, klidně ho zapoj před ty body "+12V od světel" a "+12V od brzd", nebo můžeš použít dva a dát do každé té větve jeden - ale principiálně to stačí tak, jak jsem nakreslil já...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Marie Fùrie

#10 Příspěvek od Marie Fùrie »

EKKAR píše:Ten stabilík se nevyluèuje, klidnì ho zapoj pøed ty body "+12V od svìtel" a "+12V od brzd", nebo mùžeš použít dva a dát do každé té vìtve jeden - ale principiálnì to staèí tak, jak jsem nakreslil já...
Ale když už tam bude ten stabilík.... už mlèím :ignore:

Jimm

#11 Příspěvek od Jimm »

jj, stabilizátor na 12v jeden od brzd, druhej od svìtel a každej pøes odpor na diody. A nebude potøeba tam hodit diody k tomu odporu?? Nebo tìch 12v na výstupu toho stabilizátoru od brzd, kde bude zrovna na vstupu 0v nic neudìlá???

A nevíte kolik je úbytek napìtí na 7812 ? Se mi zdá že 1,25v aby mi staèilo vstupní napìtí baterie, které je kolem 13,5v

Jinak díky za pomoc, snad to bude fungovat jak má

Marie Fùrie

#12 Příspěvek od Marie Fùrie »

A co tøeba takhle, trimrem R1 se nastaví jas pøi obrysovkách.
Přílohy
svetla.gif
(3.7 KiB) Staženo 67 x

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#13 Příspěvek od jandu »

Marie Fůrie píše:A co třeba takhle, trimrem R1 se nastaví jas při obrysovkách.
Je to šikovné. A ak má obavy o zmenu napätia, tak nech použije dva obvody LM317 a samostatne nastaví jas pre každý prípad samostatne.

Sorry, že sa miešam.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

Bez sorry - je to dobrá připomínka, nebude lítat jas nahoru-dolů v závislosti na otáčkách motoru ani v jednom režimu. V takovém případě (2 stabily, každý nastavený na jiné napětí - obrysovkový trošku nižší, brzdovkový vyšší) nepotřebuješ ke každé větvi LED 2 odpory, ale vystačíš s jedním, zapojeným za ten sčítací diodový člen (logické NEBO) - celkem tedy 4 odpory a 20 LED, zapojených po 5ks do 4 sérií.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Jimm

#15 Příspěvek od Jimm »

jandu píše:
Marie Fùrie píše:A co tøeba takhle, trimrem R1 se nastaví jas pøi obrysovkách.
Je to šikovné. A ak má obavy o zmenu napätia, tak nech použije dva obvody LM317 a samostatne nastaví jas pre každý prípad samostatne.

Sorry, že sa miešam.
To jsem taky chtìl, ale na tom lm317 bude velkej úbytek napìtí a na výstupu bych tìch 12v už asi nedostal. Asi tam dám 2x stabilizátor 7812 a za to diody, odpory a pak ty ledky.

Odpovědět

Zpět na „Auto - Moto technika“