Vypínat ATX zdroj? (přejmenováno, přesunuto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
xmarty08
Příspěvky: 256
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

Vypínat ATX zdroj? (přejmenováno, přesunuto)

#1 Příspěvek od xmarty08 »

Přemýšlím o jedné věci, tak se chci poradit... Počítačový zdroj ATX je neustále pod napětím, je lepší jej úplně vypínat, nebo ho nechat "běžet"? Mám kamaráda a ten ho vždy vypne na prodlužce s vypínačem a já si tak říkám, jestli to časté vypínání není pro zdroj docela "prda" 8O Nezkoušel někdo měřit, kolik bere ten zdroj za vypnuta?
Mějte se, Marty :lol:

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#2 Příspěvek od Kocur »

Tak já to zkoušel a má odběr asi 14-16W,já osobně ho vypínám,protože se tam dost hřeje ten tranzistor co zajištuje napájení z.desky a zbytečně to topí a vysichají kondiky kolem něj,což je jedna z příčin proč ten zdroj většinou odejde.

Uživatelský avatar
jopein
Příspěvky: 413
Registrován: 07 črc 2005, 02:00
Bydliště: Kostelec na Hané

#3 Příspěvek od jopein »

Mě se osvědčilo také vypínat síť.napětí vypínačem na prodlužovačce. Vypínám tím vše najednou - scaner, tiskárnu, monitor, reprobedny to už není tak nevinná spotřeba. Navíc mám jistotu, že mi to neodvalí síťový štos aj.

Uživatelský avatar
xmarty08
Příspěvky: 256
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#4 Příspěvek od xmarty08 »

A čistě z hlediska elektroniky, není pro spínané zdroje to zapínaní tak trochu šok? Je mi jasné, že po vypnutí se vyvaruju mnohem větším rizikům, ale chtěl bych mít zaručen "ideální chod" :P

Uživatelský avatar
Honza_dy
Příspěvky: 2172
Registrován: 20 srp 2004, 02:00
Bydliště: Brno-venkov

#5 Příspěvek od Honza_dy »

Mě napadlo to stejné, udělal jsem si k počítači zásuvku která je ovládaná z case (napájení +5V) a mám do ní zapnuty reprobedny, monitor a přijímač internetu. Z důvodu toho proudového nárazu jsem radeji místo klasického relé použil SSR se spínáním v nule.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

požár

#6 Příspěvek od jasin »

Moderní PC zdroje mají ošetřen i ten proudový náraz při zapnutí.

Nechávat nějakou elektroniku zapnutou dlouho bez dozoru se nemusí vyplatit. Nedávno proběhl v médiích případ, kdy kvůli krátkodobému ale výraznému zvýšení napětí v síti vyhořely dva byty. Oba od televizorů vypnutých jen dálkovým ovládáním.

Tož doporučuji raději vypínat, vypínat, vypínat .... :!:

Uživatelský avatar
breta1
Příspěvky: 3454
Registrován: 09 zář 2005, 02:00

#7 Příspěvek od breta1 »

zkušenost po opravách cca 5.000 ks zdrojů ATX : U zdroje ATX, pokud má připojeno 230V, trvale běží i po vypnutí PC další vnitřní pomocný zdroj, dodávající pomocné napětí +5V SB a ještě napětí cca +30V pro napájení hlavního budícího a kontrolního obvodu hlavního zdroje.A tady je ten problém. Jisté typy zdrojů ATX /a je jich bohužel většina/ mají tak nešťastně řešené zapojení tohoto pomocného zdroje, že vlivem zvýšení napětí +30V dojde ke zničení hlavního budícího a kontrolního obvodu hlavního zdroje. Ale bohužel těsně předtím se na chvíli vymkne kontrole stabilizace hlavních výstupních napětí a zpravidla to odnese HD, ale i MB. A tato hrůzostrašná vize je tím pravděpodobnější, čím víc hodin je zdroj k síti připojen.Tři dobré rady - 1.preventivně cca po 2 letech nechat zdroj prohlédnout a opravit někým kdo tomu rozumí, 2. Rozhodně zdroj vypínat.
3. Pravidelně kontrolovat větrák, nejlépe odstranit regulaci otáček.
Co se týče nárazu proudu při zapínání- byl bych úplně v klidu, náraz je omezen termistorem a jde pouze o prvotní nabití elektrolyt. kondíků a nic se přitom neničí. ČEZ, vlastně E-ON, to přežije.

Uživatelský avatar
xmarty08
Příspěvky: 256
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#8 Příspěvek od xmarty08 »

Tak už to taky všechno vypínám, mám zdroj od E.C. a tam bych velký kvality nečekal... Díky za příspěvky, hned mám jasno a ještě klesne spotřeba :D

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“