Závada na zesilovači

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

Závada na zesilovači

#1 Příspěvek od Kocur »

Zdravím,potřeboval bych radu ohledně zesilovače Marshall,kterej je osazenej jednou lampou ECC83 v předzesilovači.Závada je taková,že když se vybudí skoro na maximum,tak po chvilce hraní se začne zeslabovat až do ztracena,po chvilkové pauze a opětovném brnknutí se zvuk postupně zase zesiluje.
Odhaduji to na lampu,po sejmutí krytu a zapnutí se lampa nažhavila,když sa začalo hrát a řádně se to vybudilo,tak lampa začala postupně zhasínat,když se přestalo hrát,tak se zase dožhavila a to nevím jestli má dělat.S lampama nedělám a nemám s nima zkušenosti,já myslím,že by měla furt svítit stejně né?
Tak nevím,jestli není třeba zrada v patici či studenáku,že by tekl malý proud do žhavení,ješte jsem to neměřil a nebo neodchází lampa,nevím totiž jak se chová lampa když je vyčerpaná.
Můžete mě poradit?
Předem dík.

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#2 Příspěvek od jandu »

Tu: http://www.drtube.com/marshall.htm nájdeš schému k svojmu typu / napíš, o aký typ ide/. Predzosil. elektronka je asi žeravená usmerneným - jednosmerným napätím. V prvom rade je treba preveriť žeraviaci obvod. Ale predovšetkým uveď typ zosíka.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
elipsa
Příspěvky: 98
Registrován: 02 črc 2008, 02:00

#3 Příspěvek od elipsa »

:idea: ano, má stále žhavit. Začisti konatatkty na obou stranách a dávej bacha . Pozor i při vypnutém přístroji ze sítě . Nabité kondíky!

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#4 Příspěvek od Kocur »

Díky za rychlý reakce,je to Valvstate 8100,našel jsem tam to schéma na těch stránkách co jsi dal odkaz.
Důležitý pro mě je,že má žhavit furt stejně,tím mám závadu.
Ještě jestli teda nevíte jen tak pro zajímavost,jak se chová lampa když je vyčerpaná?

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

Anodové napätie je vysoké. /takmer čo zdroj dá/. Pri dobrej emisii je /spravidla/ pracovný bod Ua nastavený cca do polovice Un. Ak nie je emisia, Ua sa blíži Un.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
pavko3
Příspěvky: 91
Registrován: 31 srp 2007, 02:00
Bydliště: Čáslavsko

#6 Příspěvek od pavko3 »

Vyčerpaná lampa má hlavně malou emisi, tedy malý anodový proud.Někdy se to nechá poznat podle vyššího napětí na anodě, pokud nemáš měřidlo na zkoušení lamp. U ECC to snad ani nehrozí, ty se provozují většinou s velkým odporem v anodě a vydrží chodit dost dlouho.Vzpomínám, že práci jsem měl kdysi ECC83 v provozu 24 hodin denně a měnily se zhruba po roce.
Vidím, že byl jandu rychlejší.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#7 Příspěvek od Sendyx »

Na 99%, pokud kolísá žhavení, tak tam budou studené spoje na tom 5W srážecím odporu, nebo bude vadný, nebo studené spoje na patici.

Uživatelský avatar
Kocur
Příspěvky: 343
Registrován: 27 bře 2005, 01:00
Bydliště: Loštice

#8 Příspěvek od Kocur »

Zdravím pánové,tak zesilovač šlape,měly jste pravdu,závada byla na přívodu napětí pro žhavení.Jeden z dvojice srážecích odporů byl uklepanej těsně nad deskou.Když se hrálo mín hlasitě,tek byl kontakt,ale jak se to ohulilo,tak se třepala bedna a tím i zesilovač s odporem,takže tam byl přerušovanej kontakt,byly dosti vyložený nad desku,asi 15mm,tak jsem je zastřihl a posunul dolů.
Díky za mě i kamaráda.

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“