paralelní LC

Základní principy, funkce, rovnice, zapojení - t.j. vše, co byste měli vědět, než se pustíte do praktické realizace elektronického zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

paralelní LC

#1 Příspěvek od Skay »

Poradil by mi prosím někdo, jak zjistím rezonanci tohoto obvodu bez skopu ? napadá mě akorát zapojit paralelně k cívce můstek, vyfiltrovat a to měřit jako DC napětí na DMM je to vhodný způsob ?

Uživatelský avatar
alles
Příspěvky: 476
Registrován: 21 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubice

#2 Příspěvek od alles »

nevím jak to myslíš s tím můstkem, ale jde to tak, že vezmeš nějaký sinusový generátor, přes nějaký odpor cca 10-100k na něj připojíš ten rezonanční obvod. Paralelně k obvodu dáš pak nějaký indikátor, nouzově multimetr přes usměrňovač s germaniovou diodou. Proladíš ten generátor na největší výchylku indikátoru a máš rezonanční frekvenci...

Uživatelský avatar
Davidsev
Příspěvky: 717
Registrován: 02 bře 2007, 01:00
Bydliště: Štatl

#3 Příspěvek od Davidsev »

Dá se to vypočítat, stačí indukčnost cívky a kapacita kondu...

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#4 Příspěvek od Artaban001 »

nebo taky tímto + čítačem
Přílohy
tester ladenych obvodu.png
(1.92 KiB) Staženo 173 x

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#5 Příspěvek od BOBOBO »

Všichni Ti radí dobře , zvláště alles , ale ... Všichni předpokládají použití přístrojů , které ale nejspíš nemáš , nehledě na to , že v reálném zapojení , případném zakrytování , se rezonanční kmitočet posune . Pakliže tvoříš něco s mezifrekvencemi , tak je dobré použít něco ze starých zařízení -rádií , televizí atd . Když pro nic jiného , tak můžeš po jejich rozebrání vidět reálnou cívku a po troše praxe budeš moci odhadnout , pro jaký kmitočet je vhodná nějaká cívka . pokud budeš chtít vinout indukčnosti do hrníčkových jader , tak tam se dá výsledná indukčnost dost přesně "na cívku " spočítat .Je k tomu nutný údaj koeficientu , který je vytištěn přímo na hrníčku . Ze zoufalství Ti ji mohu v rozsahu 2mikroH až 3H proti známce změřit .bobobo

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#6 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Existují také sací měřiče, ve staré literatuře toho o nich najdete hodně. Princip je asi takový, že k meřícímu vysílači volně navážete meřený laděný obvod (obvykle indukční vazbou, tedy přiblížením cívek), měříte odběr vysílače a postupně ho přelaďujete, v místě, kde má vysílač největší odběr nastvá rezonance v měřeném lc obvodu, protože u vázaných rez. obvodů je přenos energie největší právě v případě, kdy se zezonanční frekvence obou lc obvodů rovnají. Jistě i indukční vazbou dojde k určitému rozladění, ale ve srovnání s odhadem frekvence na základě parametrů LC, když ještě uvážíte, že hodnotu L budete určovat pravděpodobně empiricky z geom rozměrů a vlastností materiálů, bude tato metoda o mnoho řádů přesnější.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#7 Příspěvek od BOBOBO »

Nevím jak dlouho jste s cívkami kamarád , ale za bolševíka jsem přelaďoval FM díly na CCIR . Dělám to i dnes u rádií RFT . Mají velmi dobré parametry a tu pořádnou bedýnku , aby to hrálo už dnes nikdo neudělá . Takže cívku na VKV pásmo udělám pro vstup i oscilátor v ruce , cívky ke koincidenčním demodulátorům taky . Cívky pro reprobedny se aké vinou dle tabulky . Cívku na feritce u rádia taky poznám která je na DV , SV , KV . Jediná měření , co jsem musel absolvovat byla u indukčností pro nf aplikace . Přeladění vstupů jsem dělal právě pomocí s-metru - vyšel v amáru cca ročník 80 . Ale tady jde o to , že máte někomu poradit jednoduše , rychle a lacino . Z dotazu je zřejmé , že nemá žádné přístroje a ani to , že by si je chtěl pořídit . Takže jsem mu navrhl , že mu indukčnost změřím . Jinak nevím o jakých řádech chyby v odhadu se zmiňujete . Jinak jsem s pozdravem bobobo

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#8 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Tak možná že to nebude mnoho řádů, to jsem trochu přehnal, ale dejme tomu, že hodnotu indukčnosti odhadnete s relativní chybou 10% a naměříte buď na základě zvýšení amplitudy na lc, změříte kmitočet dvojčinného oscilátoru, použijete sací měřič, či jinou měřící metodu a bude te mít chybu třeba 0,1% nebo 1% což je o 2 či 1 řád přesnější. Co se týče cívky pro demodulátor, tam je důležitá zejména symetrie obou částí vinutí, rozptyl absolutní hodnoty doladíte kondenzátorem, pokud ladíte vstupní díl S-metrem někde za mezifrekvencí, tak vám jako součást měřícího přístroje slouží jak S-metr tak mezifrekvence, což by se dalo přirovnat k měření amplitudy na LC obvodu. Možná by bylo zajímavé postavit cívku na základě tabulek a výpočtů, zmeřit ji a potom porovnat odchylku indukčnosti od zamýšlené hodnoty. S pozdravem Zmije.

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#9 Příspěvek od jasin »

Stejnosměrnou metodou to nepůjde. Nejjednodušší by asi bylo postavit oscilátor, jak navrhuje Artaban001. Stačí ty dva tranzistory T1 a T2 a do emitorů trimr 5k. Pak LC obvod přiblížit k anténě nějakého přijímače a najít, kde kmitá. Tak se najdou i harmonické kmitočty, takže se musí hledat ta nejnižší harmonika. Když to bude mimo rozsah přijímače, tak jde připojit jiný kondenzátor a vypčítat podle jeho hodnoty ostatní prvky.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Tento postup už se mi líbí, je sice pravda že i tranzisory mají parazitní kapacity, ale za daných podmínek je to nejjednodušší a nejpřesnější postup, možná bych to kombinoval i s odhadem pásma na základě tabulek a pak měřil tím přijímačem.

Odpovědět

Zpět na „Teorie“