Co s mikrovlnkou?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Co s mikrovlnkou?

#1 Příspěvek od Dratak »

Zdravím, chtěl bych se zeptat na takový problém. Po zapnutí mikrovlnky uvnitř jen bliklo světlo a pak přestala jít úplně.Jako když do ní nejde proud.Po otevření horního krytu jsem zjistil přepálenou pojistku 8A v přívodu sítě.Po výměně za stejnou jmenovitou hodnotu se tato okamžitě přetavila znovu.VN trafo je v pořádku, diody a VN kondenzátor taky.Nikde nebyl zkrat.Po odpojení vývodu VN z trafa k usměrňovači se již pojistka nepřepálila,normálně se rozběhl i ventilátor.Na vývodu jsem VN sondou naměřil cca 2,1kV.Diody i kondenzátor jsou dobré.Zkusil jsem tedy připojit usměrňovač,odpojit VN přívod ke katodě magnetronu a připojit provizorní zátěž.Nouzově jsem si pomohl 10 sériově spojenými žárovkami 60W/230V, vše pořádně zkontroloval a pak zapnul.Žárovky svítily plným jasem, na vývodu cca 2,4kV stejnosměrných.Tedy celý zdroj VN je v pořádku.Není zkrat ani ve žhavicím vinutí magnetronu na kostru-i to jsem zkusil přímo s připojeným VN. Žhavicí napětí magnetronu je cca 3V. Po připojení magnetronu se okamžitě přetaví pojistka v přívodu.
Na vině je tedy samotný magnetron. Je takováto závada normální? Přímý zkrat katody na kostru není. Vzhledem k produkci mikrovlnné energie vidím jako jediné správné řešení opravu v odborném servisu (kvůli diodě či kondenzátoru bych to tam nedával,to bych si opravil sám).Má taková oprava vůbec cenu? Kolik stojí výměna magnetronu? Máte někdo nějakou zkušenost?

Uživatelský avatar
pepito
Příspěvky: 315
Registrován: 10 kvě 2005, 02:00
Bydliště: V okolí Brd

#2 Příspěvek od pepito »

Koukni na stránky http://www.ame.cz/index.php?param=ukaz& ... ik&lev=186
Magnetrony jsou kolem 1000 Kč,záleží na značce MT a výkonu.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#3 Příspěvek od mi-ro »

Asi bude v kopru opravdu ten magnetron-teda pokud je vše jak popisuješ. On se prostřelí až při určitém napětí ale většinou je proražený natvrdo. A ceny? cca 800,- - 1,200,-.

Uživatelský avatar
Dratak
Příspěvky: 837
Registrován: 03 zář 2005, 02:00

Mikrovlnka

#4 Příspěvek od Dratak »

Díky za rady. Je to tak-zdroj VN i ostatní obvody jsou v pořádku. Magnetron má tedy vymalováno. Je fakt, že mikrovlnka se používala permanentně 6 let, několikrát denně, ohřívaly se v ní obědy, večeře, plněné rohlíky..... Teď jde o to, zda to má při ceně nové mikrovlnky cenu opravovat. Navíc s mikrovlnami nemám zkušenosti a rozhodně se chci vyhnout nějakému nebezpečí, hlavně vyzařování ven. VN se nějak nebojím, tam jsou určitý jasný zásady jak s tím manipulovat. Ale jak je to s tím magnetronem nevím, určitě tam bude nějaký vlnovod, ale nikdy jsem to neviděl. Na druhou stranu je mi to líto vyhodit. Sice bych získal trafo 2kV, nějaký VN kondenzátory, větrák....ale prostě se mi to vyhodit nechce. Tedy jestli nechat opravit či si koupit novou mikrovlnku.

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#5 Příspěvek od mi-ro »

Ty věci z trouby jsou většinou na ho..o teda pokud to neopravuješ a nepotřebuješ ND, snad jen větrák, ten mám v létě pověšenej nad stolem, trafo je dobrý na konstrukci el. křesla, kond ani dioda se nikam použít nedá a co ti zbyde? Ale kovošroty to berou bez problémů.

Uživatelský avatar
Fandys1
Příspěvky: 1
Registrován: 14 dub 2006, 02:00
Bydliště: Mníšek pod Brdy

#6 Příspěvek od Fandys1 »

Zdravím prosím vás nevěděli by jste náhodou proč mi přestala hřát mikrovlnka ?????

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#7 Příspěvek od mi-ro »

Musíš ji zapnout. A navíc, k čemu by ti byla ohřátá mikrovlnka :D
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
vamservis
Příspěvky: 236
Registrován: 09 úno 2005, 01:00
Bydliště: Krkonoše

#8 Příspěvek od vamservis »

Asi je vadný magnetron, měř a uvidíš.

Uživatelský avatar
MetalGod
Příspěvky: 6556
Registrován: 30 kvě 2006, 02:00
Bydliště: Seč

#9 Příspěvek od MetalGod »

mi-ro píše:Musíš ji zapnout. A navíc, k čemu by ti byla ohřátá mikrovlnka :D
Strč ji do zásuvky!
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“