Anténa blízko hromosvodu

Vše co se týká silnoproudu.

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Anténa blízko hromosvodu

#1 Příspěvek od tomas001 »

Na komín rodinného domu chci přišroubovat stožár s TV anténou. Po hřebeni té střechy je vodorovně tažený hromosvod. Nejbližší dvě "jehly" tohoto hromosvodu (nevím, jak mám ty kusy drátu vztyčené vzhůru jinak nazvat) jsou ve vzdálenosti cca 3 a 5 metrů a jedna "jehla" je přímo na dotyčném komíně.

Tím, že tam přidám stožár s anténou (výška asi 3 m), dojde k tomu, že anténa bude podstatně výš než nejvyšší body hromosvodu a navíc půdorys těla antény bude překrývat i tu jehlu hromosvodu, která je umístěná na komíně.

Je mi jasné, že stožár antény musím uzemnit, nejlépe tak, že ho prostě připojím k hromosvodu. Ovšem, není v takovém umístění antény nad hromosvodem nějaký problém nebo prohřešek proti normám?

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#2 Příspěvek od Vaseks »

Proti "normám" je už jen to, že anténa nesmí být umístěna na funkčním komínu. :(

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#3 Příspěvek od RadekB »

Nic ve zlem, ale tuhle normu bych chtel videt.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#4 Příspěvek od RadekB »

Mel by jsi nechat udelat oddaleny hromosvod, tzv dva izolovane drzaky a jimac , pripojit na stavajici hromosvod. Vyssi stozar nevadi, jen doplnis hromosvod, nech to udelat nekoho s potrebnou kvalifikaci a udelej revizi. Primo stozar se podle novych norem neuzemnuje. My si nechavame hromosvody delat, je to dost jinak proti drivejsku.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od ZdenekHQ »

TO mě vysvětli, proč jednou to podle normy musí být spojený s hromosvodem, podruhý zase nesmí, potřetí nejlépe dva extra uzemněný svody a po čtvrtý ti povolí stožár jen ve sklepě ?

Já mám na střeše dva 3m stožáry, na jednom ještě 5/8 CB anténu a metrovej originál jímač uprostřed mezi nima vypadá jak trpaslík. Všechno pospojovaný, svod je vedenej "starou metodou" lanem přímo od jímače bez klikyháků do země. Prověřeno bleskem bez větších škod.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#6 Příspěvek od RadekB »

ZdenekHQ píše:TO mě vysvětli, proč jednou to podle normy musí být spojený s hromosvodem, podruhý zase nesmí, potřetí nejlépe dva extra uzemněný svody a po čtvrtý ti povolí stožár jen ve sklepě ?

Já mám na střeše dva 3m stožáry, na jednom ještě 5/8 CB anténu a metrovej originál jímač uprostřed mezi nima vypadá jak trpaslík. Všechno pospojovaný, svod je vedenej "starou metodou" lanem přímo od jímače bez klikyháků do země. Prověřeno bleskem bez větších škod.
Co na to rict ? Taky by me to zajimalo.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#7 Příspěvek od tomas001 »

No, jak vidím, bude to úkol pro odborníka na komíny a ještě na hromosvody...

Ještě pro zajímavost - má nějaký vliv podle normy, že je komín vyvložkovaný, používaný pouze pro plynový kotel?

A ještě něco, koukal jsem se po okolních střechách. Oba sousedi mají své stožáry na antény prakticky stejně, jako bych to chtěl udělat já. Na hřebenech střech, připojené k hromosvodům. To samozřejmě ještě nemusí znamenat, že je to tak ok, ale právě kvůli tomu mě to tak napadlo udělat.

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#8 Příspěvek od kysmen »

dříve se jelo podle ČSN 341390, kde bylo vše jasné.
dnes se hromosvody mohou dělat jenom podle EN 62305 . Je to nová norma, která stojí 2500 kč a je 5 cm vysoká.

Jak píše radekb, nešjlepší řešení je v oddáleném hromosvodu

http://elektrika.cz/data/clanky/clanek. ... hterm=wifi
a spousta diskuzí na eletrice.cz

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od ZdenekHQ »

Řešení dobrý (ovšem dost vražedný, pokud se udělá pospojování bez připojení na EP), ovšem to je konec všem radioamatérským anténám na panelácích a domech v cizím vlastnictví.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#10 Příspěvek od kysmen »

62305 píše:
Anténní stožáry na střeše stavby by měly být chráněny před přímým úderem blesku a instalovány již v ochranném prostoru nebo by měl být instalován izolovaný (oddálený) vnější LPS.
Není-li to možné, měl by být anténní stožár spojen s jímací soustavou. Dílčí bleskové proudy budou ošetřeny
uvnitř chráněné stavby.

(LPS) - Systém ochrany před bleskem

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#11 Příspěvek od tomas001 »

Nejvíc se mi líbí systém oddáleného hromosvodu, ale tím, že anténa bude muset být na poměrně vysokém stožáru, bych z toho tím oddáleným hromosvodem udělal monstrum.

Jestli dobře rozumím 62305, tak by snad mohlo přicházet v úvahu i to řešení, které vidím u všech sousedů: Stožár spojený s hromosvodem. Kabel od antény bych pak už pod střechou ještě ochránil přepěťovou ochranou.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

tomas001 píše: Jestli dobře rozumím 62305, tak by snad mohlo přicházet v úvahu i to řešení, které vidím u všech sousedů: Stožár spojený s hromosvodem. Kabel od antény bych pak už pod střechou ještě ochránil přepěťovou ochranou.
Ano, ale ne jen tak ledajakou ochranou za 150 Kč. Pořádným svodičem bleskového proudu (přijde na několik tisíc), s dobře dimenzovaným napojením na HOP.

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#13 Příspěvek od kysmen »

tomasjedno píše:
tomas001 píše: Jestli dobře rozumím 62305, tak by snad mohlo přicházet v úvahu i to řešení, které vidím u všech sousedů: Stožár spojený s hromosvodem. Kabel od antény bych pak už pod střechou ještě ochránil přepěťovou ochranou.
Ano, ale ne jen tak ledajakou ochranou za 150 Kč. Pořádným svodičem bleskového proudu (přijde na několik tisíc), s dobře dimenzovaným napojením na HOP.
to je pravda , ale koupit takový svodič není jen tak
např když jsem chtěl ve velkoobchodě na anteny koupit "nějakou " ochranu na svod od konvertoru tak mi řekli že jsem první kdo se na to ptá :D
u normálnich TV rozvodů je asi nejjednodušší připojit rozbočovací pole na HOP (ochrann.přípojnici) . Třeba TONERy mají šroub na tento kabl .

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#14 Příspěvek od tomasjedno »

kysmen píše:
tomasjedno píše:
tomas001 píše: Jestli dobře rozumím 62305, tak by snad mohlo přicházet v úvahu i to řešení, které vidím u všech sousedů: Stožár spojený s hromosvodem. Kabel od antény bych pak už pod střechou ještě ochránil přepěťovou ochranou.
Ano, ale ne jen tak ledajakou ochranou za 150 Kč. Pořádným svodičem bleskového proudu (přijde na několik tisíc), s dobře dimenzovaným napojením na HOP.
to je pravda , ale koupit takový svodič není jen tak
např když jsem chtěl ve velkoobchodě na anteny koupit "nějakou " ochranu na svod od konvertoru tak mi řekli že jsem první kdo se na to ptá.
Tomu se vůbec nedivím, je to mimo jejich chápání.
Takovéhle ochrany dělají výrobci jako DEHN, SALTEK... a dají se koupit v odborných prodejnách elektromateriálu.
Docela pěkný studijní materiál je na http://www.kniska.eu - autor p. Hájek docela často a seriózně radí na diskuse.elektrika.cz

Co se týče toho připojení pláště koaxu na HOP - to je samozřejmě nutnou součástí jakékoli ochrany. Svodič bleskového proudu řeší vnitřní vodič koaxu.

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#15 Příspěvek od kysmen »

kníška je dobrá tu mám , ok. Ale nepochopil jsem ale tvou poslední větu "Svodič bleskového proudu řeší vnitřní vodič koaxu".

Odpovědět

Zpět na „Silnoproudá technika“