zalohovany zdroj 12V

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
michalekkk

zalohovany zdroj 12V

#1 Příspěvek od michalekkk »

ahoj, bydlim na horach, kde porad vypadava elektrika a timpadem vytuhavaji aktivni prvky (switche, routery, atd...). castecnym resenim je dle meho udelat napr. ke dvoum aktivnim prvkum jeden zalohovany zdroj. vstup bude trafo a pak nejaka elektronika, ktera bude napajet dva prvky. Ta elektronika by mela automaticky dobijet pb akumulator a v pripade vypadku nebo poklesu na nej okamzite prepnout...nebo by vlastne mohlo byt zarizeni porad napaje z akumulatoru a ten se dobijet (nejsem zadnej profik, tak nedokazu posoudit, co bude lepsi). nekde na diskuzi tohoto fora o zdrojich jsem objevil nejaky zalohovany zdroj od jablotronu...prosil jsem o zaslani schema, ale pokud je nejake lepsi reseni, prosim o radu nebo odkaz na neco, co bych mohl pouzit. jinak parametry, vystupni napeti 12V...proud tak 2-3A. Diky za konzultaci.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Ten zdroj od Jablotronu byl tuším takové šimrátko, jak dlouhou dobu výpadku potřebuješ s těmi 36W překlenout? Jinak by asi bylo lepší použít nějakou baterii s vyšší Ah kapacitou. Vychází to pak líp na životnost než malý levný aku který je vybíjen až na doraz. Záleží na tvých finančních, prostorových atd. možnostech, jestli plánuješ mnohaletou činnost nebo radši ne, provozní teplota atd.

OT: jak je to s podmínkami pro odběratele s prokazatelně častými výpadky? Už jsem delší dobu nečetl smluvní podmínky, nepřistoupí ČEZ při snížené kvalitě produktu třeba k příznivější sazbě?
Podle zákonů trhu a souvislosti mezi kvalitou a cenou by to mělo být logické. Aspoň v tržní společnosti.

michalekkk

#3 Příspěvek od michalekkk »

no, co se tyka vydrze, tak pocitam s vetsim aku...jde mi o spolehlivost, nikoliv o cenu (samozrejme je zase zbytecne delat neco jako ups-ku). ten maly 7Ah by stacil, ale dam klidne ten trochu vetsi, nebo kvalitnejsi...ty vypadky nejsou vetsinou delsi jak hodina (kdyz je poradna bourka), ale taky mi jde hlavne u ruzne kraticke vykyvy v siti, ktere zpusobi vytuhnuti aktivniho prvku...kdyz neni na ups-ce. jo a s tim cezem...to je podle me nerealne. dodavatel ze siemensu mi rikal, ze v trutnove dodavali do nejake tovarny zarizeni a tam mu technik rikal, ze tam maji lasery (uz nevim naco). jeden stoji kolem 50-ti tisc a ma zivotnost cca 3 nebo 4 roky. no a tim jak vypadava elktrika, tak vydrzi tak dva roky a konec....nebo odejde jeste driv. zaplatili si pry nejake mereni a pristroj, ktery prokazal spatnou dodavku, ale to je tak vsechno. mozna dostali smesne levnejsi sazbu, ale o nahrade skody nebyla rec. takze jak pak muzou pristpupovat k malemu clovicku se zakladnim tarifem u bytu? radeji ani nedomyslim :-)

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#4 Příspěvek od rnbw »

Problem mas aj v samotnych tych zariadeniach - nie je tam dostatocne osetreny RESET.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

Já dost často čtu, že na horách třeba na Šumavě energetici obnovujou dodávku dva nebo tři dny :roll:

Problém s fakturací ČEZu by mohl kvalitfikovaně posoudít starej Klaus (náš pan president). Jeden syn dostal 100 mega od ČEZu na soukromou školu, druhýho syna ČEZ rovnou zaměstnává. Co vím, tak nás před 15 lety starej Klaus školil, co je to tržní ekonomika a jak má fungovat, na rozdíl od zvůle státních bolševických monopolů :D Ve vyspělé tržní ekonomice si přece můžeš vybrat z palety dodavatelů, no a ti nevstřícní a zpupní přece podle zákonů trhu zkrachujou.

Problém se zacukáním sítě by měly řešit už lepší konstanty filtrace napájení, na to se UPS vůbec nemusí aktivovat.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od ZdenekHQ »

Crifodo píše:OT: jak je to s podmínkami pro odběratele s prokazatelně častými výpadky? Už jsem delší dobu nečetl smluvní podmínky, nepřistoupí ČEZ při snížené kvalitě produktu třeba k příznivější sazbě?
Podle zákonů trhu a souvislosti mezi kvalitou a cenou by to mělo být logické. Aspoň v tržní společnosti.
To je přece jasný - v horách jsou vyšší náklady na údržbu, tudíž faktura bude vyšší. Nikdo tě nenutí bydlet ve zdravý přírodě, když můžeš smrdět v paneláku vedle chemičky.

Jinak akumulátor, klasická nabíječka konstantním proudem s omezením napětí na 13.8V (trvalé dobíjení) a sloučit přes diody. Přidat ochranu proti vybití aku pod 10.7V
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Já měl před lety podobný problém se sítí 230V - prostě mi vypadával proud tu na desetinu sekundy, tu na dvě - a třeba 10x za hodinu. Bylo to v rodinném domku a nepřejte si vidět, co to dělalo s televizí nebo třeba ledničkou. Na tehdejší VČE už ze mne měli legraci, jak často jsem jim volal - parťák opravářů si ze mne utahoval a mával mi pod nosem klešťákem s miniaturní stupničkou, po které se plazila ručka jak sloní noha - jasně že nemohla ukázat tak krátké výpadky. Zatím můj (tehdy jeden z nejlepších) UNI 11e si mohl ručku umávat, lítala až do třetiny stupnice (na rozsahu 300V stř) - ale neměl jsem ho úředně cejchovaný, takže "nebyl připuštěn coby důkaz" mého tvrzení. Prostě komedie - stáli jsme přitom na dvorku u skříňky s "hodinama" a nad hlavou nám svítila žárovka - a blikala jak stroboskop, jenže jeho "úřední" měřidlo se ani nehnulo... Prostě veškerá závada se nekonala, pokud mám někde výpadky, jsou jednoznačně moje vina - nemám si kupovat šmejdovou elektroniku.
Během půl roku jsem musel 4x nechat vyměnit rozběhové relé v ledničce, protože se pokaždé speklo - až přišla zima a mně jednoho krásného večera zhaslo VŠE - jen doutnavka ve fázovce svítila. Zato kopaly všechny nulované spotřebiče. Do baráku nešla nula a mechanik z pohotovosti (naštěstí to nebyl ten výše zmíněný) nakonec po důkladné prohlídce přívodu našel závadu na 50m vzdálené odbočovací konzoli na sousedově baráku - urezlé spojky. Jak do nich foukal vítr, houpaly se - a způsobovaly ono nekontrolovatelné vypadávání sítě. Samozřejmě, závada byla na zařízení VČE, způsobená nedostatečnou údržbou - ale i přes veškeré stížnosti a žádosti o náhradu ceny oprav závad způsobených JEJICH VADNÝM zařízením se minuly účinkem... Prostě nedovoláte se.
Jediné řešení, které vidím v situaci "michalekkka" je dostatečně dimenzovaný akumulátor - klidně i 44Ah autobaterie - připojený na trvale zapnutou nabíječku v režimu udržovacího nabíjení, s nastaveným konstantním napětím těsně pod hranicí plynování - zhruba 13,5V - 13,7V. Nabíječka musí svým nominálním proudem pokrýt požadovanou spotřebu + být schopná po výpadku během rozumné doby dobít akumulátor - měla by tedy být schopná dodat zhruba 2,5x tolik proudu, než je aktuální spotřeba. Vtip je v tom, že pokud bude síť OK, nepoteče do akumulátoru krom konzervačního proudu nic dalšího. V případě výpadku pokryje akumulátor spotřebu a po obnovení dodávky se zase zpátky dobije - k tomu slouží právě ta rezerva v proudovém dimenzování nabíječe.
Znalým se omlouvám za vysvětlování principu UPS...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#8 Příspěvek od Crifodo »

Vyšší náklady jsou i v nížinách - záplavové oblasti, časté poškození rozvodnic stoletou vodou, u chemiček vyšší koroze agresivním prostředím, na Vysočině proměnlivým větrným počasím, ve středních polohách inverzemi kdy srší v mlze izolátory a probíjejí se.
Všude jsou vyšší nálady.
Na horách by mohly fungovat množstevní slevy (delší topná sezóna a množství rekreačních chat, kterým pere ČEZ svoje zboží do elektrokotlů).
Na návětrných stranách hor by v tržním prostředí měly vznikat VE které můžou dodávat část energie místním bez dlouhých distribučních tras.
Při důsledné kabelizace do země argument s vyššími náklady na údržbu odpadá. Viz Český Telecom před 10 lety. Vzduchem už energetici tahají sítě pod 22 kV leda tak někde v Oklahomě.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo - mám Ti vyfotit přívod 22kV do našeho sídliště Lhotka? 12 paneláků "obtočených" vzdušným vedením + asi 6 sloupových trafaček k tomu? Rok výstavby 1985-7!!! Celé město je přivedené kabely zemí, jen k nám se táhnou dráty jak na vesnici - až poslední metry od těch trafaček máme kabely... To není Oklahoma, to je realita - stačí aby se 2x zablesklo a jsme bez proudu - bouřka může být 10km daleko, ale nás vyhodí naprosto spolehlivě... Zbytek města samozřejmě svítí jako by se nechumelilo... Stížnosti k ničemu nevedou, nejsou prý finance na takovou investici, jakou by bylo přivedení podzemní 22kV linky...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od ZdenekHQ »

Tady přípojka 22kV hořela pod zemí několik dní, než to našli (samozřejmě až v okamžiku, kdy to konečně shořelo plamenem). Zřejmě důvod proto to tahat vzduchem :D
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#11 Příspěvek od Crifodo »

Tak specielně v ČTř jsem viděl (v zahrádkářské kolonii) průchod 22 kV skrz ovocné stromy, uznávám že v ČTř jste svým způsobem specializovaní :twisted:
ale jinak jsou v tomhle po republice lidi už celkem příčetní.

Jednu výhodu oklahomské vesnické dráty měly: kolotočáři si zaklesli háky s elektroměrem a už to jelo (ne 22 kV :D )

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Crifodo píše:Tak specielně v ČTř jsem viděl (v zahrádkářské kolonii) průchod 22 kV skrz ovocné stromy, uznávám že v ČTř jste svým způsobem specializovaní :twisted:
ale jinak jsou v tomhle po republice lidi už celkem příčetní.
A tos ještě neviděl všechno - respektive to, co skrývá souhrnné označení "Zabezpečovací a sdělovací zařízení" na nádraží, které je od označníku k označníku cca 12km dlouhé a místy přes půl km široké... Co tam se najde za perly, z toho by papá Křižíkovi nestály vlasy dupkom - ten by z toho oplešatěl...!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

michalekkk

#13 Příspěvek od michalekkk »

teda vazeni, takovou kritiku cezu a to muj dotaz nebyl ani myslen jako stiznost...proste spis hledam reseni. bydlim v krkonosich a je to tu bezna praxe, uz jsem si zvyknul. kazdopadne uz jsem obrzel schema zalozniho zdroje od jablotronu. pokud je nejake lepsi reseni, prosim o konkretni schematko nebo odkaz. vsem dekuji.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#14 Příspěvek od EKKAR »

ČEZ a jeho dceřinné společnosti si nezaslouží nic jiného, než tvrdou kritiku - mezi námi, on na tom E-On není líp, o RWE Transgasu nemluvě - prostě státem podporovaný monopol je vždycky na 3,14ču...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
kysmen
Příspěvky: 169
Registrován: 20 říj 2007, 02:00
Bydliště: HO

#15 Příspěvek od kysmen »

tak jak píše kolega jménem RNBW
je třeba zařízení provozovat tak, aby po restartu normalně naběhly.
Některé AP provajderů internetu se prej v časných ranních hodinách restartují schválně.
Nebo chceš aby ti šlapal notebuk na internetu když je vyplá eletrika?

V jakých souvislostech ti to vlastně vytuhává?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“