Co je to za přístroj ?

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

Co je to za přístroj ?

#1 Příspěvek od Artaban001 »

Nevíte někdo, co je to za přístroj, který je v hojném počtu instalován v jeskyních v Moravským krasu a co měří?
Přílohy
zvlastni_pristroj_B.JPG
(26.07 KiB) Staženo 93 x
zvlastni_pristroj_A.JPG
(129.19 KiB) Staženo 123 x

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Sloupsko-šošůvské jeskyně, nebo Kateřinská, Artabane? Tipnu si "Bambusový lesík" v Kateřinské... Viděl jsem to tam taky, v rámci prázdnin jsme s rodinou prolezli co šlo - podle mého názoru je to kompletní mikrometeorologická stanice, zjišťující teplotu/tlak/vlhkost, doplněná ještě nějakým analyzátorem složení atmosféry (množství CO, CO2, vodní páry a co já vím ještě) - to všecko napojené na nějaký dálkový přenos ven z jeskyně. Celé to slouží ke zjišťování vlivu počtu návštěvníků na jeskynní mikroklima - říkal to průvodce v té Kateřinské jeskyni.

P.S. - vloni jsme byli v Moravských Teplicích ve Zbrašovských aragonitových jeskyních - viděl jsem tam takový podivný přístroj, spíš bych tipoval na čidlo, vypadá to jako takový 30cm luk připevněný na stěnu za střed oblouku s konci v prostoru - fotku snad taky někde najdu. Účel je mi neznámý, ale tipoval bych to na měření množství CO2 v jeskyni metodou absorpce IR záření...
Přílohy
snímač.JPG
Takhle to vypadá - chvíli mi trvalo, než jsem našel správné CD s fotkami...
(171.29 KiB) Staženo 115 x
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 28 srp 2008, 22:48, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#3 Příspěvek od Artaban001 »

Ekkar: přesně tak, je to Kateřinka..

Uživatelský avatar
dolac
Příspěvky: 491
Registrován: 10 črc 2005, 02:00

#4 Příspěvek od dolac »

Trochu mi to pripomína ultrazvukový merač prúdenia vzduchu.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#5 Příspěvek od Hill »

Je to tak, jak pravil Ekkar.
Ve Zbrašovských jeskyních je několik vývěrů CO2 a plynových studní, v nichž se ho drží slušná zásoba, takže buď to jen monitorují, nebo tím ovládají nucené odvětrání. Jako v tunelech, tam se toto čidlo používá taky.

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#6 Příspěvek od Artaban001 »

Tak jsem vznesl dotaz na "správu jeskyní" a bylo mi odpovězeno toto:
"Dobrý den,

jedná se o speciální 2D a 3D ultrasonické anemometry, které slouží k monitoringu rychlosti a směru proudění vzduchu v jeskyních.

S pozdravem

Jiří Hebelka

SJČR – Správa jeskyní Moravského krasu"

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

2 Hill - to o tom monitoringu CO2 ve Zbrašovských jeskyních vím, jen jsem netušil, jestli je to ONO - v Moravských Teplicích jsou vývěry CO2 i přímo do řečiště Bečvy, docela hezky to tam bublá... A v těch aragonitových jeskyních mají nucené odsávání, na několika místech tam hučí docela solidní fany napojené na měchové trubky vyvedené na povrch...

2 Artaban - Ten Tvůj dotaz/odpověď na něj se předpokládám týkaly právě té aparatury v Kateřince... Úplně stejnou jsem totiž viděl i v Punkevních jeskyních, takže je pravděpodobné, že další budou po celém Moravském Krasu...
Naposledy upravil(a) EKKAR dne 10 zář 2008, 17:07, celkem upraveno 1 x.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Artaban001
Příspěvky: 9457
Registrován: 01 dub 2004, 02:00
Bydliště: Pendrov

#8 Příspěvek od Artaban001 »

EKKAR: přesně tak, ptal jsem se na ty aparátky, co jsem poslal na fotkách. Poslal jsem je i na správu jeskyní..

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

Jasně - já se ptal na účel těch "antén" průvodce, jenže to jsou nabiflovaní amatéři nebo študenti přírodopisných fakult, o elektronice v drtivé většině nemají ani páru. A docela mne zarazilo, že právě v té Kateřince nemají trošku odolnější a hlavně kvalitnější repro - pro neznalé, pouštějí tam v jednom dómu ukázku z Nabucca - aby to vydrželo tu vlhkost. Stál jsem asi 8-10m od těch repráků, provedení nebylo přes kameny vidět, ale reprodukce byla zoufale bez výšek a celkově taková hluchá - plochá, jako z mizerného širokopásmového repra...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“