Myčka Bosch - nenapouští - "multiporucha"?

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

Myčka Bosch - nenapouští - "multiporucha"?

#1 Příspěvek od tomas001 »

Naše myčka Bosch (Silent Comfort SRS46A12/15, stáří 5 let) vykazuje hodně zvláštní poruchu nebo spíš kombinaci poruch:

Myčka přestala napouštět vodu. Zjistil jsem, že odešel Aquastop ventil. Po připojení natvrdo do zásuvky sice vrněl, ale nepropouštěl vodu. Kromě toho jsem ale navíc ještě nenaměřil žádné napětí na jeho napájecích vodičích. Jakoby s Aquastopem navíc odešla ještě nějaká napájecí elektronika.

Díky tomu, že na Aquastop je doživotní záruka, jsme dostali výměnou nový.
Myčka nefungovala ani s novým Aquastopem. Zjistil jsem, že triak Z0109MN, přes který se Aquastop napájí, je v háji. Vypadal, jakoby tak trochu explodoval. :wink:
Vyměnil jsem triak za nový, se stejnými parametry, ale myčka stále nejde.
Změřil jsem napětí na dotyčném triaku. Na vstupu (A1) má 230V, na G má 0V, na výstupu (A2) má tím pádem taky 0V.
Zkusil jsem myčku zapnout a Aquastop jsem otevíral ručně, připojením 230V natvrdo. Úplně normálně proběhl celý mycí program. Bylo samozřejmě nutné Aquastop ručně otevřít jak na začátku mytí, tak ještě cca 40 min před koncem, kvůli oplachování.

Teď nevím, v čem může být problém. Nezdá se mi, že by to bylo elektronikou. Spíš mám podezření, že elektronika nedává povel k otevření Aquastopu kvůli tomu, že možná dostává nějaké špatné údaje z nějakého čidla nebo něčeho takového.

Jsem teď v koncích, nemám tušení, kde mám hledat další poruchu.
Prosím o radu. Díky.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

ten triak otevírá smd tranzistor, a do G má rezistor obojí je potřeba zkontrolovat.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#3 Příspěvek od tomas001 »

No to je krása... :)
Díky za dobrou radu. Vůbec mě nenapadlo měřit rezistory. Čekal jsem větší záludnost.
Jsou tam hned dva smd rezistory 121 Ohmů a oba jsou po smrti.
Měřil jsem i ten tranzistor a překvapivě vypadá zdravě.
Pro jistotu jsem ho už začal hledat na Datasheet Catalogu, ale označení 1Gs 38 se mi zatím nepodařilo najít. Nevíš o něm něco, prosím? Čistě pro jistotu...

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

no teď nejsem v práci, tak nevím, byly dva typy, jeden co byl obyčejný tranzistor a druhý co měl v sobě rezistory, porovnej to měřákem s tranzistorem vedle pokud bude mít na přechodech 0,6V tak je tam klasika , stačí obyčejný BC8... 817 ,846

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#5 Příspěvek od jandu »

1GS je kremíkový NPN BC847C a jeho eq. v klasickom prevedení je BC547C.
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#6 Příspěvek od tomas001 »

Jo, díky, když jsem ho měřil, odhadoval jsem to podobně. Díky za info.

Uživatelský avatar
Mongi
Příspěvky: 32
Registrován: 03 dub 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Mongi »

prosím o informaci jestli v aquastopu po připojení 240V něco cvakne , mám tuto Myčku nenapouští vodu ,240V na kontaktech naměřím . V aquastopu jen bzuní a chvěje se . Díky za info

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#8 Příspěvek od bu2520 »

jen bzuní :D buď je přicpaný, nebo přidřený

Uživatelský avatar
Mongi
Příspěvky: 32
Registrován: 03 dub 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Mongi »

zkouška bez aquastopu ok, myčka jede na 100pro .
Aquastop je v háji klepal jsem profukoval a nic.
Neporadí někdo kde se dá sehnat za dobrou cenu . Bosch je palba.

Díky za odpověď

Uživatelský avatar
Mongi
Příspěvky: 32
Registrován: 03 dub 2005, 02:00

#10 Příspěvek od Mongi »

Už jsem objednal za 1200,-
Díky

Uživatelský avatar
tomas001
Příspěvky: 160
Registrován: 11 črc 2008, 02:00
Bydliště: Cheb

#11 Příspěvek od tomas001 »

Škoda, že jsem se na tohle vlákno podíval až dnes.
Informace pro všechny, komu odejde Aquastop Bosch, podobně jako mně nebo Mongimu:

Bosch dává na Aquastop doživotní záruku. Nikdo nezkoumá, proč a jak se Aquastop porouchal. Prostě nejde a hotovo. Bosch taky dokonce nabízí úhradu škod, které nefunkční Aquastop způsobil - potopa v bytě apod.

Odešla mi myčka, nakonec tam byl v háji Aquastop, triak, který ho řídil a ještě dva rezistory. Triak a rezistory jsem sehnal za pár korun a Aquastop jsem dostal od Bosche během dvou týdnů zcela zdarma! :D

Uživatelský avatar
zelenkap
Příspěvky: 24
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00

#12 Příspěvek od zelenkap »

tomas001 píše:Triak a rezistory jsem sehnal za pár korun a Aquastop jsem dostal od Bosche během dvou týdnů zcela zdarma! :D
Mám podobný problém. Aquastop bude asi OK (při proměření má odpor 2,3 K) Nicméně to taky vidím na ten triak. Co jste tam měl za triak a za hodnoty rezistorů.

Díky

Uživatelský avatar
zelenkap
Příspěvky: 24
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00

#13 Příspěvek od zelenkap »

Mongi píše:zkouška bez aquastopu ok, myčka jede na 100pro .
Aquastop je v háji klepal jsem profukoval a nic.
Neporadí někdo kde se dá sehnat za dobrou cenu . Bosch je palba.

Díky za odpověď
Když se pripojí ten AquaStop natvrdo na 240V tak to bude potom pořád napouštět vodu a přeteče to, nebo se mýlím?
Než bych opravil elektroniku, tak jsem si myslel, že bych ten Aquastop takto zapojil.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#14 Příspěvek od bu2520 »

ne aquastop je bezpečnostní prvek který pokud je ve vaně pod myčkou voda zůstane vypnutý a nedovolí vytopení.

Uživatelský avatar
zelenkap
Příspěvky: 24
Registrován: 03 kvě 2007, 02:00

#15 Příspěvek od zelenkap »

bu2520 píše:ne aquastop je bezpečnostní prvek který pokud je ve vaně pod myčkou voda zůstane vypnutý a nedovolí vytopení.
to jako, že když dam dám obyč. hadici, tak to bude fungovat aniž by myčka přetekla? Já žiju v domění, že tím AquaStopem (nebo minimálně napětím ze stejného vodiče) si zároveň myčka ovládá přítok vody...

Odpovědět

Zpět na „Bílá technika“