Barevné značení zenerových diod Tesla

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

Barevné značení zenerových diod Tesla

#1 Příspěvek od Zmije »

Dobrý den. Potřebuji vyměnit malou zenerovu diodu ve skleněném pouzdře s barevným označením, které neumím dekódovat. Na katodě má červenou čepičku, pak následuje bíle pole a na něm žlutý proužek. Nevěděl by někdo co je zač?

Marie Fùrie

#2 Příspěvek od Marie Fùrie »

Zmije píše:Dobrý den. Potøebuji vymìnit malou zenerovu diodu ve sklenìném pouzdøe s barevným oznaèením, které neumím dekódovat. Na katodì má èervenou èepièku, pak následuje bíle pole a na nìm žlutý proužek. Nevìdìl by nìkdo co je zaè?
Jak víš, že je to zenerka a druhej proužek nemá?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#3 Příspěvek od Zmije »

Protože jsem ji vyletoval z DPS, na který byl potisk, další proužek není vydět, ale nelze vyloučit že je setřený, barva je místy dost odřená.

Marie Fùrie

#4 Příspěvek od Marie Fùrie »

Zmije píše:Protože jsem ji vyletoval z DPS, na který byl potisk, další proužek není vydìt, ale nelze vylouèit že je setøený, barva je místy dost odøená.
Jen se žlutým proužkem totiž není zenerka, zenerky mìly ještì jeden proužek. Co foto, nebylo by?

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#5 Příspěvek od Zmije »

Tady je foto, lepší kvalitu se mi z foťáku vymáčknout nepodařilo, nenechte se zmást škrábancem na levém okraji, pravděpodobně se o proužek nejedná, protože při pohldu z jiné strany jsou zbytky bílé plochy až k levému okraji.
Přílohy
ZD.jpg
(105.96 KiB) Staženo 447 x

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#6 Příspěvek od radekrd »

Někde jsem dával na upload naskenovanou tabulku s těmi kódy http://upload.ebastlirna.cz .
Tahleta kamoška vypadá spíš na obyč. diodu typu KA262.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#7 Příspěvek od Zmije »

Díky, ještě posílám fotku místa, odkud jsem ji vzal, je to D5, k diodě je paralelně připojen modrý kondenzátor napravo (470uF/16V) a je v sérii s výkonovým R nahoře, celé je to připojené na můstkový usměrňovač a transformátor.
Přílohy
D5.jpg
(126.53 KiB) Staženo 216 x

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od radekrd »

Tak to bude nejspíše KZ140. Pokud není vadná, jako že asi bude když ji vyměňuješ, tak se dá zenerovo napětí jednoduše změřit.

Uživatelský avatar
RadekB
Příspěvky: 2043
Registrován: 03 bře 2005, 01:00
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

#9 Příspěvek od RadekB »

KZ140 nebo KZ141


140 - 0,4W,90mA, 2.8-3.2V
141 - 0,4W,55mA, 4,8-5,4V

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#10 Příspěvek od Zmije »

Díky, už jsem ani nedoufal že se mi podaří zjistit, co je zač. Na její závadu, jsem přišel tak, že kondenzátor 16V hřál (bylo na něm 17V), vyměnil jsem ho za jiný na větší napětí, po chvíli napětí spadlo pod 1V a pro změnu začal hřát odpor, D5 jsem vyletoval má odpor 3,4 ohm v obou směrech, takže totál šlus. Jen se mi zdá divné že by závada přešla od přerušení ke zkratu.

Marie Fùrie

#11 Příspěvek od Marie Fùrie »

Z úèelu obvodu by mìlo jít vykoumat, jaké napìtí ten stabilizátor dává a tj. na jaké napìtí je v nìm zenerka. KZ14x mìly první proužek èerný, a tady je (asi) žlutý.

Uživatelský avatar
Ivan_Ryger
Příspěvky: 1265
Registrován: 02 bře 2005, 01:00
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

#12 Příspěvek od Ivan_Ryger »

POZOR, v tomto puzdre bola cela rada KZ241/XX V. Napatie skuste vydedukovat z okolitych obvodov.

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#13 Příspěvek od Zmije »

Zdravim. Nakonec jsem byl přinucen začít kreslit schéma. Ten zdroj je symetrický (napájí OZ MA1458), v druhé polovině je pravděpodobně stejná dioda, ta má ještě modrý pruh, napětí na ní kolísá okolo 10,7V.

Marie Fùrie

#14 Příspěvek od Marie Fùrie »

Zmije píše:Zdravim. Nakonec jsem byl pøinucen zaèít kreslit schéma. Ten zdroj je symetrický (napájí OZ MA1458), v druhé polovinì je pravdìpodobnì stejná dioda, ta má ještì modrý pruh, napìtí na ní kolísá okolo 10,7V.
Žlutý-modrý je KZ241/11, napìtí tomu odpovídá.

viliam
Příspěvky: 92
Registrován: 16 led 2005, 01:00

#15 Příspěvek od viliam »


Odpovědět

Zpět na „Součástky“