Posunuti (opozdeni) obdelniku o nastaveny cas

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
alvr
Příspěvky: 288
Registrován: 25 led 2008, 01:00

Posunuti (opozdeni) obdelniku o nastaveny cas

#1 Příspěvek od alvr »

jeste bych se chtel zkusit poradit, jak nejjednoduseji a nejspolehliveji (nejaky konkretni integrak, nebo cokoliv) posunout (ne zkratit!) obdelnik (1/2 T) 15V, 5-20KHz o nastaveny cas (ktery napevno nastavim treba na 4us) pri jakekoliv frekvenci z rozsahu?

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

zařazením MKO kterému měníš časovou konstantu třeba potenciometrem. Běžný obvod v osciloskopech.

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od jankop »

Je to docela obtížný problém. Nejjednodušší by bylo použít nějakou zpožďovací linku.

Marie Fùrie

#4 Příspěvek od Marie Fùrie »

jankop píše:Je to docela obtížný problém. Nejjednodušší by bylo použít nìjakou zpožïovací linku.
Zpožïovací linka mi pøijde zbyteèná, pokud by bylo zpoždìní > 100ns a < T/2 a netrvalo se na tìch 15V, tak staèí 3 IO øady 74HC

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od jankop »

To mě napadlo taky, ale časy jednotek us se tak už dosahují obtížně.

Marie Fùrie

#6 Příspěvek od Marie Fùrie »

jankop píše:To mì napadlo taky, ale èasy jednotek us se tak už dosahují obtížnì.
Nemyslela jsem naskládat za sebe 18 hradel :) To by byla právì ta zpožïovací linka :wink:
Prozradím že by to byly 74HC86, 74HC123 a 74HC74

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#7 Příspěvek od EKKAR »

Tak ten monostabil - a místo keramickýho kondíku nebo trimru do CR článku dej 2 zkroucený izolovaný drátky - zkracováním si nastavíš potřebnou kapacitu v řádu desetin - jednotek pF jednou pro vždy.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
heldybeldy
Příspěvky: 488
Registrován: 25 dub 2005, 02:00
Bydliště: Spišská Belá

#8 Příspěvek od heldybeldy »

Integracny clen a komparator...

Uživatelský avatar
jankop
Příspěvky: 679
Registrován: 04 dub 2007, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od jankop »

Proč mám pocit, že jedinej, kdo pochopil správně položený dotaz, nebo si dovede představit reálné řešení, je zrovna kuchařka M.F. :D

Uživatelský avatar
Skay
Příspěvky: 628
Registrován: 22 úno 2007, 01:00
Bydliště: Tábor (jih)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Skay »

alvr píše:jeste bych se chtel zkusit poradit, jak nejjednoduseji a nejspolehliveji (nejaky konkretni integrak, nebo cokoliv) posunout (ne zkratit!) obdelnik (1/2 T) 15V, 5-20KHz o nastaveny cas (ktery napevno nastavim treba na 4us) pri jakekoliv frekvenci z rozsahu?
to mi připomíná pokusy o vyladění posunu signálu z PLL do rezonance, a pokud ne je to přinejmenším hodně podobná záležitost. :P

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od radekrd »

jankop píše:Proč mám pocit, že jedinej, kdo pochopil správně položený dotaz, nebo si dovede představit reálné řešení, je zrovna kuchařka M.F. :D
No ono totiž její navržené řešení je asi tak nejrozumější, součástky dostupné naprosto všude... Akorát si myslím, že to hradlo 74HC86 není nutné, lze to obejít a vystačit se dvěma IO. Zpoždění 4us zas není tak krátké a HCMOS na to bohatě stačí.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Jedinej problém možná bude v tom, že se s tím bude muset trošku laborovat a měřit - mám takovej prapodivnej pocit, že signálové zpoždění není u hradel garantovaná datasheetová hodnota - garantované je pouze rozmezí nejmenší a nejdelší doby při daném napájecím napětí, takže počet v sérii řazených hradel se nedá přesně stanovit předem.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od ZdenekHQ »

Marie Fůrie píše:
jankop píše:To mě napadlo taky, ale časy jednotek us se tak už dosahují obtížně.
Nemyslela jsem naskládat za sebe 18 hradel :) To by byla právě ta zpožďovací linka :wink:
Prozradím že by to byly 74HC86, 74HC123 a 74HC74
A nebo využít oblíbený AVR :) Změřit ,zpozdit, přeposlat. Pro 20khz zbyde hromada času
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
radekrd
Příspěvky: 642
Registrován: 21 kvě 2008, 02:00
Bydliště: Moravský Krumlov
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od radekrd »

ZdenekHQ píše:
Marie Fůrie píše:
jankop píše:To mě napadlo taky, ale časy jednotek us se tak už dosahují obtížně.
Nemyslela jsem naskládat za sebe 18 hradel :) To by byla právě ta zpožďovací linka :wink:
Prozradím že by to byly 74HC86, 74HC123 a 74HC74
A nebo využít oblíbený AVR :) Změřit ,zpozdit, přeposlat. Pro 20khz zbyde hromada času
Problém je v tom, že vzniká určitá fázová nejistota, protože výstupní signál už není synchronní s původním, ale se signálem oscilátoru AVR. Podle mě je to nejméně vhodné řešení, MKO + KO typu D je asi to nejjednodušší, výstupní signál je stále synchronní se vstupním a má přesně stejný poměr šířky k mezeře.

Marie Fùrie

#15 Příspěvek od Marie Fùrie »

radekrd píše:
jankop píše:Proè mám pocit, že jedinej, kdo pochopil správnì položený dotaz, nebo si dovede pøedstavit reálné øešení, je zrovna kuchaøka M.F. :D
No ono totiž její navržené øešení je asi tak nejrozumìjší, souèástky dostupné naprosto všude... Akorát si myslím, že to hradlo 74HC86 není nutné, lze to obejít a vystaèit se dvìma IO. Zpoždìní 4us zas není tak krátké a HCMOS na to bohatì staèí.
Ta 74HC86 je tam proto, aby MKO reagoval na obì hrany. XOR + RC = spouštìcí impuls pøi každé hranì :)

Odpovědět

Zpět na „Poradna“