Zesilovač ASOxxx kmitá a kmitá..

Opravy a závady na MG, RMGF, CD, zesilovačů, receiverů, reprosoustav

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

Zesilovač ASOxxx kmitá a kmitá..

#1 Příspěvek od SIDTIM »

Všem nám dobře a důvěrně známé zesilovače z Vráblí, nejčastěji v oranžových kabátech a o hmotnosti způsobující manipulujícímu kýlu, nebyly nic moc, spíš tedy hrůza a běs.
Vyskytl se mi tu jeden kousek-verze s eqvalizérem-jehož konec kmitá. Je to ta verze s budícím trafákem a 2ks KD503 na konci-klasika používaná i v ústřednách. Už jsem prověřil kdeco, dokonce došlo i na výměnu tranzistorů z podezření vysokého ft, ale žádný výsledek. Po zapnutí piští a i při buzení samotného konce je zvuk zkreslený. Samozřejmě, kapacity prověřeny.
Potkal se někdo z vás s podobným problémem?
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
mi-ro
Příspěvky: 7651
Registrován: 08 úno 2005, 01:00
Bydliště: rovina u Kolína

#2 Příspěvek od mi-ro »

Mockrát, prověř Boucherot složenej ze M22 a R 3,3 Ohm, je na výst trafu. Ten bývá přerušený. Co nastavení proudový pojistky? ta deska se dvěma trimry? můžeš ji ji pro kontrolu vyndat a konec bez ní musí šlapat ale pak nemá ochranu při přetížení a zkratu.
..to bude jen ňákej odpůrek

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#3 Příspěvek od SIDTIM »

V Boucheráku už někdo původní rezistor vyměnil za 120 ohmů(zesák nese stopy po bastlíři, předpokládám, že už dávno kmital a původní rezistor vyhořel). Dal jsem tam 4R7, co byl po ruce a nic. Kond je OK.
Pojistkovou desku jsem měl vytaženou snad jako první, ale také nic.
Ani sebemenší změna.
Těchle krámů jsem se naspravoval, už ani nepočítám, ale tenhle kousek je hrob...
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#4 Příspěvek od Sendyx »

Odpoj napájení předku a prověřuj jenom konec. Já jsem u pár zatvrzelých měnil a upravoval kapacity na budící desce.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#5 Příspěvek od SIDTIM »

Pream je odpojený, na budící desce koncáku všechny kapacity-ok. Ideální by bylo, vrazit tam desku jinou, z chodícího ASO.
Bo, néééni, tak metoda investigace. Napětí na budící desce sedí, všechny elyty bylo dobré, přesto výměna, postupně výměna i polovodičů. Nula bodou :(
Zkoušel jsem bloknout vstup kondem proti zemi, došlo i na výborně měnitelné 503ky. :cry: Vrábélský břeskoun stále kvoká, stále kvoká..
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

Ty desky budiče měly různé variace osazení, téměř jsou kompatibilní.

Uživatelský avatar
vombat
Příspěvky: 744
Registrován: 18 srp 2005, 02:00
Bydliště: Chrudimsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od vombat »

Konec je stejný jako u AUJ tuším že 635, podívej se na vlákno s touto tematikou.

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#8 Příspěvek od FERYACT »

Prověř si KD503 a nastavení pracovního bodu.Je tam zpětná vazba přes celý zesilovač.Odstań zpětné vazby a postupně osciloskopuj od začátku.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#9 Příspěvek od SIDTIM »

Na KD503 už jsem sáhl, byly ok, vím, co některé dokázaly po prvním průrazu :( Stačil nepatrný svod C-E za studena a v zesilovači řádily jak Černá ruka. Pro jistotu jsem je vyměnil za jiné, podezíral jsem jejich fT.
Součástky kolem nich jsou také ok.
Kvůli nepřístupnosti budícího modulu jsem spíš sázel na to, že někdo takový špek řešil a také nešlo o obvyklou příčinu. Nicméně, mám již druhý modul, následuje vylučovací metoda. 8-)
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#10 Příspěvek od Sendyx »

No já měl třeba v jednom případě připečené ty styro svitky na budícím modulu, v dalším případě nízké UCE budiče KF507 - po nějaké době po ohřátí začal dělat ptákoviny. A taky byl jeden, kde to kmitolo skrz předek.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#11 Příspěvek od SIDTIM »

Jj, na ty svitky jsem koukl jako na první, byly ok. Já se spíš setkával s usmaženým Boucherem. U tohohle krámu je podivné už to, že místo 3R9 byl v B. členu 120R. Myslím, že zes kmital už dávno,Boucher pouštěl a rezistor to nezvládl. Tak ho nějaký umělec nahradil větším :breakdance:
trandy v budiči už jsem vyloučil,pro nezjištění jiných příčin i u nich jsem podezíral extrémní fTmax. Tak changing.
Jen bych potřeboval zjistit, jak se vlastně tenhle kousek jmenuje. Veškeré rysy jsou strhány jak na Cimrmanově bustě, zes má starý konec a preamp eqvalizer s hrníčkovými indukčnostmi, žádné efekty, jen volume. Vstup je dodrbaný nějakým šikulou, bude to chtít schema.
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#12 Příspěvek od Sendyx »

Vyměň i ten svitek v Boucherotu !

Já měl kdysi z jednoho MÚ jeden vadný modul, který po opravě nakmitával jako ďas. Tak jsem přidával kompenzace, upravoval desku řízení, až se choval slušně. Dovezl jsem to na místo, zapojil, jel parádně. Zapojil další, a zjistil, že všechny ostatní v rámu kmitají :(

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#13 Příspěvek od SIDTIM »

Jj, hned jak se k tomu dostanu, poletí ven... :lol:
Zatím jsem na něj sáhl kapacitometrem a milovaným akustickým megaohmmetrem a nic nebylo na první kuk v nepořádku.
Nechci se stále smířit se sílícím podezřením, že v zesu nějaký magor zpřeházel dráty, tolik pozornosti věnovati odmítám :rit:
A jak jsi psal, nakonec stejně dojde na blokování kdečeho, k čemuž jsem měl původně stejný odpor. Ten jihoslovenský řvoun si to zdaleka nezaslouží... :guns:
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
FERYACT
Příspěvky: 2285
Registrován: 20 dub 2005, 02:00
Bydliště: Krnov

#14 Příspěvek od FERYACT »

V koncovém stupni je termistor.

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#15 Příspěvek od Sendyx »

Nejeden :D

Odpovědět

Zpět na „Audiotechnika“