výdrž AA aku v kompaktech olympus

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

výdrž AA aku v kompaktech olympus

#1 Příspěvek od sr71 »

Pøipadá mi, že v olympusech, které jsou napájeny AA, je oproti ostatním znaèkám fotoaparátù výraznì nižší výdrž AA akumulátorù. Èasto i èerstvì nabité aku jsou po vložení detekovány jako skoro vybité i když v jiném fotáku fungují normálnì. Jako kdyby tam nìjak více vadilo nižší jmenovité napìtí, 1,2V oproti 1,5V u standardních baterií. Nemáte nìkdo podobné zkušenosti? S tìmito problémy jsem se setkal u více modelù olympusu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Jo - souhlas. Dělá to hlavně u NiMH aku, i když mají o pár mV vyšší nominální napětí než NiCd. I když mám NiMH čerstvě vytažené z nabíječky, nafotím na C-370 Camedia (Olympák, co jiného) jen několik málo fotek a už mi zčervená ikona baterií - a po chvíli se foťák vypne úplně. Zato na čerstvé alkalické NENABÍJECÍ články fotím a fotím... A to i s bleskem. Navíc bych řekl, že se to zhoršilo po opravě (výměně krytu) - jako by v servisu "poštelovali" referenci pro tu detekci sníženého napětí směrem k vyšší hodnotě, přitom s elektronikou nic nebylo, jen byly následkem pádu na podlahu odlomené pacičky držící zavřenou šachtu na baterky... Nevím čím to je, přitom si myslím, že vnitřním odporem baterií to nebude - NiMH má nižší vnitřní odpor, než alkaline článek, takže pokles napětí při odběru by na něm měl být také nižší.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
xmurgi
Příspěvky: 402
Registrován: 23 dub 2007, 02:00

#3 Příspěvek od xmurgi »

Asi budú musieť ešte v olympuse trošku poprogramovať, lebo osobne používam pomerne jednoduchý samsung a ten má v nastaveniach výber typu napájacieho článku. Predpokladám, že sa mení veľkosť ref. napätia SW cestou.

Uživatelský avatar
PavelN
Příspěvky: 274
Registrován: 13 bře 2008, 01:00
Bydliště: Nový Bydžov

#4 Příspěvek od PavelN »

bohužel stejný problém

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#5 Příspěvek od Crifodo »

jestli foťák počítá stav baterií z primárních alkalických článků, které začínají na 1,55V a končí na 1,2V a pak tam dáš NiMH, které začínají na 1,35 a končí na 1,1V tak se nediv.
Po nějaké době může být unavený převod vysouvání objektivu a aparát pak navíc má špičkový odběr podstatně větší než nový. Totéž v chladnu.

Zkus příště vybrat nějaký model s vestavěným LiIon akumulátorem, je to přesně definovatelné a máš na dlouho pokoj. Až za 3 roky akumulátor zestárne, koupíš nový, starý si necháš do rezervy, při jeho velikosti se vždycky někam vejde, a máš 99,845% jistotu že vyfotíš co potřebuješ.

Uživatelský avatar
sr71
Příspěvky: 2401
Registrován: 10 dub 2004, 02:00
Bydliště: severovýchodní èechy

#6 Příspěvek od sr71 »

Jeden kolega se dokonce tuto skuteènost dvakrát pokoušel neúspìšnì reklamovat jako závadu, ale vždy mu to ze servisu vrátily, že je vše OK. Je mi divný že taková renomovaná znaèka jako olympus si takovéto problémy mùže dovolit, dá se pøece pøedpokládat, že pøevážná vìtšina uživatelù bude používat na místì AA nabíjecí typy se jmenovitým U 1,2V.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Mám obavu, že u spotřebního zboží už neexistuje pojem renomovaná značka. Už jenom dražší nebo levnější spotřebka.
Renomovaná je snad už jen profi oblast, ve které se platí daleko uctivější ceny a kde chinské montovny většinou zatím jen uctivě šoupou nohama v povzdálí. Ne že by to žlutí technologové nedokázali, ale zatím se zabývají něčím jiným.
Japonská optika bývala pojem, ale jak se stává spíš elektronikou než optikou, dostává to čínské rysy.
Spotřební průmysl nemá moc velký zájem na ekonomickém používání výrobku, zajímavější je pro ně velký obrat primárních článků. Nezabývám se situací na trhu s digitálama, ale u většiny soudobých modelů snad už ani AA články rozměrově vůbec není kam nacpat? ty ploché kompakty pojmou tak akorát 6mm placičku LiPol.
Úplně hrozný napájecí/nabíjecí management měl mobil Motorola 2288, 3x 5/4 AAA, přebíjením si je zničil do vysokého vnitřního odporu a pak spadl při komunikaci s buňkou GSM :evil: ale to je snad 10 let zpátky.

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#8 Příspěvek od SIDTIM »

Těžko soudit, zda je Olympus v oblasti fotopřístrojů ještě renomovaná značka. Měl jsem kdysi kinofilmový mju 1 a s ním téměř nešlo vyfotit špatnou fotku. Byl i krásně proveden. Od té doby - a říká to široká odborná veřejnost - prudce poklesli. Kupovat kompakt od téhle značky vždy končí reklamacemi, závadami a vztekem. Znám to i ze svého okolí. Kvalita prý začíná až u zrcadlovek. Inu, asi zvolili pro výrobu kompaktů nesvědomitého žluťáka.
Jinak o kvalitě a problémech s Olympusem (samozřejmě i s jinými značkami) je toho dost na www.fotografovani.cz .
..a co shoří, nezhnije..!

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Abychom Olympus jen nehaněli, mám tu na stole AZ-2 asi 4 roky starý, tenhle model není špatný i baterie ještě docela drží. Výhoda je 2 cm hloubka vč. objektivu v pracovní poloze, už se nic se škvrkáním nevysouvá (typ periskop). Kompaktní pro nenápadné focení a vzadu velký displej. :wink:
Přílohy
AZ-2.JPG
(109.91 KiB) Staženo 305 x

Uživatelský avatar
forbidden
Příspěvky: 8808
Registrován: 14 úno 2005, 01:00
Bydliště: Brno (JN89GF)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od forbidden »

Tyto problemy muzu jen potvrdit. Mam C720 a s NiMH aku to bylo jak popisujete. Nedavno jsem koupil uplne novou sadu aku od Ansmanna a s tou je to zatim vyborny, nafotim i 200 fotek s bleskem.

Marie Fùrie

#11 Příspěvek od Marie Fùrie »

Co jsem vidìla jeden návod k Olympus krabièce na mýdlo na tužkové baterky, tak tam nikde nebylo uvedeno, že to chodí na NiCd nebo NiMH a skuteènì to na nì nechodilo, resp. se to chovalo jak popisujete. Reklamovat se to samozøejmì nedá, takže hezky kupovat primární èlánky.

Já jsem døív mìla HP M407. Ze zaèátku v nìm NiMH vydržely dlooouho, pak se ale výdrž velice rychle zkracovala. Nepomohla ani koupì nových baterií, èerstvì nabité, pár fotek a fo￾ák se vypnul. Problém byl v unavených kontaktech v šachtì na baterky. Když jsem je hodnì napružila, tak to fungovalo, ale brzy se zase narovnaly. Tak jsem tam tu baterku nakonec zaletovala napevno a nabíjela se ve fo￾áku. Teï má ten fo￾ák mamka a baterky drží. Jen ten nabíjecí algoritmus asi nepoèítal s 2500mA baterkama, protože za noc je to nenabije.
Fo￾ák na tužkovky už nechci, jedinì s LiIon akupackem.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#12 Příspěvek od Crifodo »

Marie Fůrie píše:takže hezky kupovat primární články.
Ještě je jedno řešení, takové východoevropské. Viděl jsem to několikrát a v případě nouze bych asi postupoval podobně. Externí baterie a džek narvaný do zdířky pro externí zdroj :wink:

Pořizovat aparát od nefotografické firmy jako HP nebo Panasonic nebo Samsung, je zvěrstvo nebo minimálně riziko. Se zubem taky nejdu k zelináři a na oběd k autoklempíři.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#13 Příspěvek od Crifodo »

Ještě k těm unaveným kontaktům, takhle jsem zachránil mobil SL55 před balistickým letem do koše. Pořád se samovolně vypínal a dotyčné majitelce, ač za něj dala 10++kkč, se prudce znelíbil.
Vzal jsem si ho " na součástky" a po vyčištění kontaktů na akupacku i v mobilu brusnou gumou chodí mobil dodnes.. teda nechodí neb má idiotský systém menu, ale je používání schopný.
Mám obavy, že ve vyspělejších zemích od nás na západ, kde už je selský rozum a kutilství překonané, v koši končí většina takových "závad".

Marie Fùrie

#14 Příspěvek od Marie Fùrie »



Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Mam starsi Canon s velkou Li-Ion bateriou - vydrzi to velmi slusne, samovybijanie male. Kupoval som ho pouzivany a prekvapilo ma, ze aj po tolkych rokoch stale bateria drzi.

Odpovědět

Zpět na „Fotoaparáty, kamery a jiné optické přístroje“