Stabilizátor s regulací V a A z PE 04/2007 strana 9-11

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Tazz

Stabilizátor s regulací V a A z PE 04/2007 strana 9-11

#1 Příspěvek od Tazz »

Ahoj. Mám prosbièku, nemáte nìkdo zkušenost s konstrukcí tohoto zdroje? Myslel jsem, že to bude bezproblémový zdroj, ale nìjak se mi nedaøí donutit ho aby dìlal co chci. Jde o to, že ke zdroji pøipojím jiný spínaný zdroj (to samé dìlá i u trafa se stabilizátorem) cca 25V. Jako zátìž mám 5W halogenovou žárovku. Bohužel se mi nedaøí správnì regulovat proud a napìtí. Minimální proud, který jsem schopný nastavit je asi 2A, pokud pomalu otáèím potenciometrem, tak mi proud nejdøív klesá asi o 0,5V, pak zase stoupá, klesá a pak teptve asi od 1/3 dráhy jezdce mi zaène stoupat a asi do 5A. Nižší prou dostanu jen pokud omezím napìtí. A to tak, že pokud omezím napìtí na 1V, tak mi proud klesne na 1A. Spojitost je pøibližnì lineární. Bohužel, ani nejsem schopný nastavit rozumnì napìtí. Pokud mi teèe proud kolem 2A, tak maximální napìtí, které mùžu nastavit je asi 5V. Vìtší nenastavím. Myslel jsem si, že to je tím, že mám špatnou délku poèníku(odporový drát), ale pøi prùtoku 5A je na nìm úbytek asi 100mV. Což odpovídá. Taky jsem zkoušel, jestli není špatnì zvolený pomìr v dìlièi napìtí R6 a P1. Ale chová se to stejnì. Víte nìkdo co s tím? Díky pøedem.

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#2 Příspěvek od NEONI »

Tazz píše: tak mi proud nejdřív klesá asi o 0,5V,
To si napísal peknú blbosť...

tazz

#3 Příspěvek od tazz »

OK, ty ses nikdy nepøepsal?

NEONI
Příspěvky: 505
Registrován: 11 úno 2007, 01:00
Bydliště: SVK

#4 Příspěvek od NEONI »

Ale hej a ver mi, že omnoho radšej by som napísal, že ako Ti pomôcť, ale uznaj, že prúd vyjadriť vo V je veľká chyba.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

To co popisuješ, je možná způsobeno nežádoucím rozkmitáním regulátoru. Jinak musíš dosáhnout stavu, kdy při horní krajní poloze P1(podle schematu) jakýkoliv úbytek na R1(teoreticky) musí překlopit IO1A na úroveň L, takže je FET zavřený. Pokud máš osciloskop, bude problém rychle odhalen. :wink:

p.s. Asi bude trochu problém odlišit to žádoucí kmitání od toho nežádoucího. V každém případě bude vhodné zkontrolovat činnost komparátorů při rozpojené regulační smyčce a pak při regulaci napětí bez zátěže, kdy je kmitočet nejnižší. Zkontroluj blokovací kapacity (C3, C7, C13, C15 atd.)

Tazz

#6 Příspěvek od Tazz »

Díky moc za radu. Ale moc mi nepomùže. Osciloskop nemám a co se elektroniky týèe, tak jsem spíše spotøebitel. Dìlám teï diplomku na téma osvìtlení a potøeboval jsem univerzální zdroj pro zkoušení LED modulù. Na to abych ladil spínaný zdroj fakt nemám ani zkušenosti ani pøístroje. Doufal jsem, že to bude nìjaká "blbost". Podaøilo se mi sehnat i spínaný zdroj na 25V, takže by byla skvìlá úèinnost celého mìnièe, ale takhle asi udìlám nìco z LM317 a bude klid. :-(

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#7 Příspěvek od masar »

No ona to skutečně může být "jen" nějaká "blbost". Může to být třeba způsob vedení a délka spojů, nedodržení parametrů součástek a pod. Kontrolovat komparátory můžeš i bez osciloskopu. Dále bych např. vyřadil z činnosti proudový regulátor (přivést trvale Hi na příslušný vstup hradla) a zkontrolovat činnost napěťové regulace. Podobně lze kontrolovat i proudový regulátor při vyřazené napěťové smyčce. Tak se lze dopátrat, ve kterém obvodu je "zrada" a dát to do pořádku. :wink:

Tazz

#8 Příspěvek od Tazz »

Tak mì napadá, když píšeš o délce spojù. Mùže to být tím, že jsem u blokaèních kondenzátorù pro C3 C7 C13 a C15 a u IO2 a IO3 nechal "dlouhé nohy" ? Taky jsem zmìnil elity, ale jen napìtí. To znamená, že místo tìch na 25V jsem dal 35V, nebo 50V. Tìch 25 mi pøipadalo málo a mìl jsem strach aby mi to nebouchlo. Ještì jednu úpravu jsem dìlal. Nesehnal jsem 1mm manganin, ale jen 0,5mm. Tak jsem dal dva vedle sebe "paralelnì". Takže je smièka dlouhá asi 2cm, ale odpor by mìl být stejný. Jinak je vše dle pùvodního plánu.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29691
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#9 Příspěvek od EKKAR »

A spočítal sis PRŮŘEZ toho drátu? Ono když nahradíš drát s průměrem 1mm (= průřez je 0,785398mm2) byť i dvojicí drátů s průměrem 0,5mm (= průřez 0,196350mm2), tak jsi někde úplně jinde!!! Ty kousky s průměrem 0,5mm bys tam musel dát 4 paralelně, aby ses dostal na stejný průřez a tím pádem i stejnou hodnotu odporu!!! Jestli jsi tam vecpal 2 a ještě jsi je 2x prodloužil, jsi úplně někde jinde (přesněji řečeno totálně vedle...) :lol: :lol: :lol: !!!!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Marie Fùrie

#10 Příspěvek od Marie Fùrie »



Tazz

#11 Příspěvek od Tazz »

jj, již na zaèátku jsem psal, že odpor boèníku je v poøádku. Mìøen úbytek napìtí pøi 5A. Takže nemusíte mít obavu, že bych zapomnìl na matematiku 2 tøídy. Navíc odporový drát se prodává s hodnotou odporu na 1m. Tudíž se s ním dá pøibližnì poèítat jako s klasickým odporem. Takže to se mnou zase tak špatné snad není.. :-)

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#12 Příspěvek od masar »

Tak mě napadá, když píšeš o délce spojů. Může to být tím, že jsem u blokačních kondenzátorů pro C3 C7 C13 a C15 a u IO2 a IO3 nechal "dlouhé nohy" ?
Možné to je, vyloučit se to nedá ikdyž u takovéto konstrukce by se odolnost proti vf kmitání měla zajišťovat jinak.
Doporučuji provést kontrolu funkce jednotlivých smyček, jak jsem výše popsal. :wink:

Tazz

#13 Příspěvek od Tazz »

Tak jsem zkrátil vše co šlo a chová se to stejnì. Snad se to jen "zlepšilo v tom, že teï mám v jdené krajní poloze necelé 2A, otáèením klesá na 1,2A a pak zaène stoupat na 5A. Napìtí se chová jako pøed tím. Nelze poøádnì nastavit. Teï jsem se díval na souèástky a zjistil jsem, že dle návodu mám mít HCF4011BE, ale v GME mi prodali HEF4011BP. Nemùže být problém v tomhle?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#14 Příspěvek od Cust »

je to jen jiný výrobce...

Tazz

#15 Příspěvek od Tazz »

To masar.
Mám "hloupý" dotaz. Jak nastavím na tom hradle H, stav? Je mi jasné, že pro proudovou smièku to má být na pin 2 obvodu IO4, ale jak velké napìtí? V textu se píše jen napìtí blízké mínusu, nebo plusu.. :-(

Ještì mám dotaz ohlednì stabilizátorù. U stabilizátoru 79L05 jsou použity dva elektrolity a u 78L15 je jeden elektrolit a jeden keramický. Je to tak správnì? V datasheetu jsou vìtšinou použity dva keramické.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“