Tesla Color Oravan 2, v obraze spatne behy

Poradna určená pro amatéry

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
zlutasek82
Příspěvky: 1
Registrován: 26 čer 2008, 02:00

Tesla Color Oravan 2, v obraze spatne behy

#1 Příspěvek od zlutasek82 »

Nasiel som v pivnici dlhsiu dobu nepouzivany TV Tesla Color Oravan 2.
Funguje, ale je vidno v obraze spatne behy a obraz nie je dost ostry.
Vie mi niekto poradit co s tym.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#2 Příspěvek od Peterseal »

Najprv skus trosska pridat Ug2,ten trimer napravo sasi. Ak nepomoze tak:
1.Mozes zregenerovat obrazovku. To urobis tak ze: najdes elektroliticky kondik cca 100uF na 200 a viac Voltov. Ten nabijes na 175V s radoveho konektoru na module G,15pin cez odpor 100ohmov 10W.
Nabity kondik prilozis uz bez odporu prilozis + na G1,prva mriezka obrazovky a - na jednu z katod. Toto zopakujes pre kazdu katodu.
Ak sa Ti to podari,tim nabitym kondikom odpalis opotrebenu vrstvu z katody a malo by sa dostavit zlepsenie.
2. Mozes spravit upravu na module G,odstavit automatiku RGB,ktora pri opotrebenej obrazovke nestiha a tak vzniknu spetene behy. Odstavis ju tym ze vyberies z modulu G zenerku(D4) a C22.Potom dosnastavis trimrami na Gcku farby.
Ale ta regeneracia je lepsia.
3. Obrazovku mozes prizhavit,ale to nedoporucujem.
P.S Aka je v nom obrazovka? TOSHIBA alebo ta nemecka?
vela stastia :wink:

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#3 Příspěvek od pajosek2 »

Tak tento způsob bych zatím nezkoušel ani náhodou. Přidat G2 je v tomto případě holý nesmysl,protože už teď jsou viditelné zpětné běhy.

Co se týká Tvého postupu pro regeneraci obrazovky,tak to co jsi popsal se používá k odpálení zkratu uvnitř obrazovky.Postup regenerace obrazovky je řízený procec,u kterého je proud tekoucí do G1 řízen a časově omezen.
Takže obrazovku klidně regenerovat,ale odborně.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#4 Příspěvek od Peterseal »

Ten sposob regeneracie co som napisal je dobry a funguje.

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od pajosek2 »

No,jak chceš,já to nikomu nedoporučuji,takhle dělat. Jak jsem již napsal,používí se to k odpálení zkratů v obrazovce nebo i v elektronkách. Pro regeneraci obrazovek je doporučený regenerační proud 50ti násobek max.proudu katody.Jsem velmi zvědav jak tento proud dodržíš při vybíjení kondu. Ale máme demokracii,tak ať se každý rozhodne sám.Třeba budete mít štěstí a zákazník tu zničenou obrazovku nebude chtít nahradit.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Peterseal
Příspěvky: 1983
Registrován: 24 lis 2006, 01:00
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

#6 Příspěvek od Peterseal »

Ja viem ze je ten sposob barabarsky,nedoporucoval by som ho niekomu kto by chcel ozivit nejaku novsiu obrazovku...
Ale strae TESLA obrazovky,a aj tie v Oravanoch idu regegenerovat...
Somzrejme je tam to riziko...
P.S mal by si schemu na ten regenerator o ktorom hovoris?

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od pajosek2 »

Někde jsem ho měl,ale už je to dávno.Zkusím to najít a dám Ti vědět. Nic složitého to nebylo,není to až taková věda.Byl tam omezovací odpor a jednocestné usměrnění.3lo o to dodržet čas a proud,a samozřejmě optická kontrola.Pokud to najdu i s postupem ozvu se.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
Hifista
Příspěvky: 745
Registrován: 15 kvě 2005, 02:00
Bydliště: U Ostravy

#8 Příspěvek od Hifista »

Pokud si myslíš že je televizor v dobrém stavu, uvažoval bych spíše o výměně obrazovky. V Retonu Rožnov ji koupíš renovovanou asi za 1220Kč, což je na dnešní poměry únosná cena. K některým typům chtějí doručit původní opotřebenou obrazovku. Ta musí mít neporušené vakuum. Pokud jsem tam občas pro obrazovky jezdíval, byli vždy velmi vstřícní.

Uživatelský avatar
urbanek
Příspěvky: 556
Registrován: 01 kvě 2005, 02:00
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od urbanek »

Výše popsaným způsobem jsem zregeneroval nejmíň 40 obrazovek různých typů, značek a roků výroby (1960-2003). Zničil jsem jen 2x 472QQ44 a 592QQ44 (černobílé z konce 60.let), jinak vždy došlo ke zlepšení. Barevné Tesly nejsou problém, RFT a Toshiby a ruské většinou jdou taky, moderní "china" po regeneraci vydrží tak 2-5hodin, Sony trinitron cca 14 dní...

Mimochodem, všechna ta teorie o 50ti násobku proudu atd. je sice hezká, ale měl jsem vypůjčený regenerátor a zkoušel jsem ho na 470QQ44 v TVP Marcela. S regenerátorem zlepšení skoro žádné, tak jsem do ní prásknul kondíkem a od té doby svítí jako žárovka...

Uživatelský avatar
myval
Příspěvky: 4
Registrován: 25 bře 2007, 01:00

#10 Příspěvek od myval »

Peterseal píše:1.Mozes zregenerovat obrazovku. To urobis tak ze: najdes elektroliticky kondik cca 100uF na 200 a viac Voltov. Ten nabijes na 175V s radoveho konektoru na module G,15pin cez odpor 100ohmov 10W.
Nabity kondik prilozis uz bez odporu prilozis + na G1,prva mriezka obrazovky a - na jednu z katod. Toto zopakujes pre kazdu katodu.
Ak sa Ti to podari,tim nabitym kondikom odpalis opotrebenu vrstvu z katody a malo by sa dostavit zlepsenie.
:wink:
Prosil bych o podrobnější postup, dělá se to s zapnutým žhavením, nebo dokonce s VN?
Objevil jsem i tento návod http://www.oldradio.cz/regenerace.htm

Uživatelský avatar
ICE
Příspěvky: 199
Registrován: 01 bře 2007, 01:00

#11 Příspěvek od ICE »

regenerace se provádí při vypnutém televizoru a sundané patici z obrazovky, přesně podle návodu na oldradio.cz

Uživatelský avatar
haky
Příspěvky: 135
Registrován: 27 čer 2006, 02:00

#12 Příspěvek od haky »

zlutasek82 píše:Nasiel som v pivnici dlhsiu dobu nepouzivany TV Tesla Color Oravan 2.
Funguje, ale je vidno na obraze spatne behy a obraz nie je dost ostry.
Vie mi niekto poradit co s tym.[/b]
Měl jsem jednou podobnou závadu na Color 419, což bylo hodně podobné konstrukce. Obraz byl šedý, málo kontrastu a byly vidět zpětné běhy po celé obrazovce. Zkoušel jsem prohodit šasí do jiné TV, kde obrazovka byla v pořádku, ale závada se objevila na druhé TV. Celá závada byla ve vertikálu. Jedna dioda měla svod, ale bohužel už nevím která. Myslím, že tam byly jen 3, tak by neměl být problém je zkontrolovat.

Uživatelský avatar
myval
Příspěvky: 4
Registrován: 25 bře 2007, 01:00

#13 Příspěvek od myval »

Regenerace katod dle http://www.oldradio.cz/regenerace.htm se na obrazovce Sony Trinitron A56 JWC k plné spokojenosti zdařila 8-) , otázkou je na jak dlouho :?: .

Uživatelský avatar
storm525
Příspěvky: 17
Registrován: 04 led 2010, 01:00

#14 Příspěvek od storm525 »

Tak ako dlho trvalo to zregenerovanie?

Uživatelský avatar
talent
Příspěvky: 345
Registrován: 09 pro 2010, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od talent »

To je všetko pekné o čom je tu reč,ale najskôr má chlapec rozsypaný poťák UG2.
Takže vymeniť treba taký velký trim pri VN-trafe z ktorého najskôr už odpadol bežec.
Pri tejto závade býva obraz so sp. behmi aj prejasený.

Odpovědět

Zpět na „Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky“