Kotel na tuhá paliva

Prostor pro osobní dotazy, které nelze jinde dopasovat, případně které přímo nesouvisí s bastlením či elektrotechnikou obecně (protože i bastlíři jsou většinou normální lidé, co nedrží v ruce štípačky a šroubovák 24 hodin denně). Neslouží pro přeposílání obecně známých informací z komerčních webů.

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
markoni
Příspěvky: 2310
Registrován: 30 říj 2006, 01:00
Bydliště: Poblíž Zlína
Kontaktovat uživatele:

Kotel na tuhá paliva

#1 Příspěvek od markoni »

Zdravím
Nevím do jaké rubriky to mám napsat tak to píšu sem.
Máme kotel na tuhá paliva po výměne rádiatorů za deskové se muselo přistoupit na nucený oběh s tým že se dal do sklepa expanziometr nebo jak se ta nádoba která má na sobě ventilek na hustilku před předěláním topení byla expanzní nádoba na půdě a když se přetopil kotel tak na půdě vytekla voda já mám obavy s toho to že v zimě při topení přestane jít elektřina která pohání to oběhové čerpadlo pochopitelně nám to jištěné měničem 12V/230V ale to víte čert nikdy nespí máte někdo s touto událostí nějaké zkušenosti?.Díky předem.

Uživatelský avatar
Vaseks
Příspěvky: 135
Registrován: 09 dub 2008, 02:00
Bydliště: Okolí Ostravy

#2 Příspěvek od Vaseks »

Zkušenosti jsou bohužel opravdu špatné. Pokud není možnost nějakého přepnutí na "samotížku", tak opravdu při výpadku napájení hrozí přehřátí kotle. Takže možnosti - záložní zdroj, alarm a odstavení kotle. Při přetopení odejdou v lepším případě pojišťovací ventily, v horším ...

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#3 Příspěvek od honza_jan »

Nádoba se jmenuje expanzomat. Jinak starší kotle na tuhá paliva s nuceným oběhem topného média je dobré doplnit o dochlazovací smyčku, která zajistí ochlazování kotle při výpadku elektriky a brání přetopení. Je to ale náročné potom na vodu, protože termoventil pouští do smyčky studenou vodu z vodovodu, která odtéka do kanálu. Problém je třeba probrat s dodavatelem topenářských technologií aby poradil nejvhodnější řešení. Nové kotle jsou už touto dochlazovací smyčkou vybaveny povinně, protože ani zálohování napájení oběhového čerpadla není samospasitelné.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#4 Příspěvek od ZdenekHQ »

Ono odstavit kotel naloženej uhlím chvíli trvá. Takže raději pořádnou UPS.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#5 Příspěvek od bu2520 »

tuhle tu byl soused s jednoduchým měničem a termostatem pro spínání čerpadla, potřeboval posunout regulaci spínání, prý to dělá nějaký chlapík v Poděbradech, už mu to funguje několik let. Tak třeba info kam se zaměřit

Uživatelský avatar
kevin_mitnick
Příspěvky: 1724
Registrován: 20 kvě 2007, 02:00

#6 Příspěvek od kevin_mitnick »

Uz par let zalohuju kotel timto menicem k naproste spokojenosti:

http://elektrocentraly-honda.ancer.cz/z ... adla-kotlu

Mam k tomu baterku z autobusu a par hodin nez kotel vychladne to zvlada v pohode.

Ono zalohovat obehove cerpadlo je dost problem. Potrebujes menic ze ktereho leze alespon kvazi-sinusovy prubeh. Klasicke UPS k pocitaci s vystupem obdelnikovym nebo v lepsim pripade trojuhelnikovym posle to cerpadlo na vecnost do hodiny...

Uživatelský avatar
Radimosso
Příspěvky: 737
Registrován: 15 bře 2007, 01:00
Bydliště: Č.Těšín

#7 Příspěvek od Radimosso »

Kdysi jsme měli na víkend pronajatou takovou větší chatu.
Mrzlo a chodil nám tam zatápět takový děda co to měl na starost. Vždy ráno a večer, ale přes den jsme přikládali sami.
Pak jsme šli na celodenní tůru a on se rozhodl, že v rámci úspory si máme zatopit až večer.
Byl takový pořádný 50kW kotel na uhlí.
v 22hod jsme rozdělali oheň, pořádně zatopili a šli spát.
Po hodině spánku mě probudily takové rány, jako kdyby někdo dole klepal na radiátory, tak jsem vstal a šel do sklepa. A jak se k němu blížím, tak mě byl dost divný ten sílící hukot.
V kotelně bílo, srašné horko, na budících přes 100°C a šílený proud páry z poj. ventilu rozmáčel a odkusoval vápennou omítku.
Docela jsem zatuhnul a vzpomněl si na pár případů o bouchajících kotlech.
Pak jsem si všiml (asi dost na štěstí) že kousek od oběhového čerpadla je shozený jistič.
Přerušovaným zapínáním se mi povedlo kotel pomalu zchladit.
Jak se mi pak ten děda přiznal, pokaždé když se netopilo, vypínal čerpadlo, aby se prý ušetřilo.
To ani nemluvím o tom, že tam měl stejně termostat, který čerpadlo zapínal až při 40°C , takže když se netopilo, stejně nejelo.

Tak to bylo jen tak ze života :)

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od pajosek2 »

Ti topenáři tam mohli vestavět jeden samotížný okruh pro jeden radiátor.ten okruh by se Ti zapojil při výpadku sítě samozřejmě spolu s uzavřením vzduchu.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
TomasX
Příspěvky: 630
Registrován: 12 srp 2005, 02:00

#9 Příspěvek od TomasX »

Dovolím si popsat svoji zkušenost.
Kotel na uhlí 24kW a čerpadlo to vše ve 2. podlažním domě bez sklepu provozuju asi 20 let. Největší průměr použitých trubek je 22 mm. Vypínání el. si na vesnici užijem dost. :cry:
Ani jednou jsem nepřetopil. (ťuk ťuk) První předpoklad je, že kotel je těsný a jde "zabrzdit". Druhý předpoklad je, že část radiátorů je výš než kotel. Podle vyjádření topenáře se voda protlačí i přez zastavené čerpadlo, ovšem za předpokladu aspoň trochu odborné instalace rozvodu topení.
Tím, že máš kotel ve sklepě tak by to mělo fungovat i bez zálohy.

P.S. Když vypnou el., tak se můžem chodit ohřát ke kotli, ale kdo má plyn tak má smůlu. :wink:
Machr jsme každý, ovšem vždy v oboru někoho druhého ...

Uživatelský avatar
ACDC
Příspěvky: 503
Registrován: 20 čer 2005, 02:00
Bydliště: Bukovec okr.Frýdek Místek

#10 Příspěvek od ACDC »

Zdravím teď mě napadlo, zda by nešlo použít elektro ventil napojený paralélně k trubkám čerpadla, ovšem ten ventil by musel fungovat na opačnem principu než klasický elektroventil.Bude proud čerpadlo poběží a elektroventil uzavřen, nebude proud čerpadlo nepoběží a ventil otevřený.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

ACDC píše:Zdravím teď mě napadlo, zda by nešlo použít elektro ventil napojený paralélně k trubkám čerpadla, ovšem ten ventil by musel fungovat na opačnem principu než klasický elektroventil.Bude proud čerpadlo poběží a elektroventil uzavřen, nebude proud čerpadlo nepoběží a ventil otevřený.


Také ventily sa používajú, volajú sa inverzné, vo vypnutom stave sú otvorené.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
durii
Příspěvky: 55
Registrován: 13 lis 2007, 01:00
Bydliště: SR

#12 Příspěvek od durii »

Nechcem sa tvarit mudro, ale co tak pouzit rovno obehove cerpadlo 12V DC a mas po probleme s UPS a menicom. http://www.laing.cz/

Odpovědět

Zpět na „Nezařaditelné“