Zenerova dioda v stabilizovanom zdroji-- prosim o pomoc

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Xfire

Zenerova dioda v stabilizovanom zdroji-- prosim o pomoc

#1 Příspěvek od Xfire »

zdravim vas :)

takze zacnem stym robim stab. zdroj 0-30v cca 0-2,5-3A

tu je dokumentacia:

http://hw.cz/Teorie-a-praxe/Konstrukce/ ... A--3A.html

1. otazka
a pisu tam ze treba zenerovu diodu 5,6V, ale nepisu kolko W by mala mat, tak sa chcem spytat jaku by ste poradily , lebo na obrazku na tej stranke to vypada ako by to bola 0,5W, coz nieje vela. tak poprosim vas o radu asi kolko W by som tam mal dat. doma mam 0,5W ale neviem ci by stacila. ci sa nebude prehrievat.


2. otazka
mam doma 2 zenerove diody ale nechapem co znamena na nich napis C12 5S , to mi v obchode dali a na fakture sa pise ze 5,6V zenerka to je, mohol by mi niekto napisat ci je to 5,6v? lebo nikde som take oznacenie nanasiel. starsie zenerky co som videl maju normalne 5V6 pisane ale tato nie..hmm

Uživatelský avatar
marzou
Příspěvky: 130
Registrován: 24 čer 2007, 02:00

#2 Příspěvek od marzou »

0.5W bude stačit

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#3 Příspěvek od nxn »

Nevim nezjišťovat podle katalogů vem asi 15V dej do série odpor tak 1k a změř úbytek na zenerce ...a taky je dole na ty stránce dodatek tak si ho přečti jinak to nebude moc dobře fachat....
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
SIDTIM
Příspěvky: 1228
Registrován: 23 lis 2006, 01:00
Bydliště: ...mezi Radhoštěm a Hostýnem...

#4 Příspěvek od SIDTIM »

Jestli chceš mít skutečnou jistotu, změř si V-A charakteristiku stab. zdroje-tedy: Na výstup dej reg. zátěž (reostat), do série zapoj A-metr a na výstup zdroje připíchni V-metr. Postupně zvyšuj proud zátěží a sleduj výst. napětí. Nejlépe si vytvoř nějaký diagram, tam bude potom výsledek velmi názorný.
Když ale použiješ měkké trafo, pak Ti ani stabilizace Zenerkou nebude k ničemu.
..a co shoří, nezhnije..!

Xfire

#5 Příspěvek od Xfire »

tak je to vyriesene dam tam 1,3W 5V6 a to oznacenie C12 5T je 12v zenerka, v GME mi dali nespravnu zenerku

Odpovědět

Zpět na „Poradna“