Plazma - vliv teploty?

Servisní část určená pro profesionály

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Figi
Příspěvky: 2
Registrován: 29 zář 2008, 02:00

Plazma - vliv teploty?

#1 Příspěvek od Figi »

Zdravím vás všechny. Již dlouho navštěvuji tyto stránky a našel jsem v nich mnoho cenných rad a postřehů, aniž bych se sám na něco ptal, protože závady jsou pro každý typ TV vcelku charakteristické.
Dnes však mám tento dotaz: Koncem jara jsem koupil starší (cca 2 roky) plazmový televizor Thomson, úhl. 106 cm, typ přesně nevím. Vše fungovalo bezvadně až do doby, kdy se s prvními podzimními dny ochladilo a teplota v mém pokoji, kde mám TV umístěnou, klesla při otevřeném okně pod 14°C (mám TV přímo u okna). Při těchto teplotách dochází při nabíhání a v prvních cca 5 vteřinách provozu TV v normálním režimu k nepříjemnému blikání a mihotání obrazu doprovázenému zvýšeným bzučením z vnitřku přijímače. Poté běží přijímač naprosto normálně. Pokud je teplota místnosti okolo 20°C, k tomuto jevu nedochází a TV naběhne úplně normálně, stejně jako v době, kdy jsem TV kupoval. Je tento jev u plazmových TV běžný nebo je to známka toho, že se chystá něco odejít? Prosím poraďte, nemám s těmito TV zkušenost. Díky všem.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#2 Příspěvek od bu2520 »

může to být vysychající elyt, studený spoj, teplotně závislá součástka, ale jako nejpravděpodobnější se mi jeví kondenzace vodní páry od otevřeného okna, která někde na desce dělá svod a ten než se vysuší to takhle blbne.

Uživatelský avatar
kozoka
Příspěvky: 1324
Registrován: 15 říj 2006, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od kozoka »

bu2520 píše:může to být vysychající elyt, studený spoj, teplotně závislá součástka, ale jako nejpravděpodobnější se mi jeví kondenzace vodní páry od otevřeného okna, která někde na desce dělá svod a ten než se vysuší to takhle blbne.
Taky si myslim nějaky svod ale je to divne. Samozrejmě to bzučení se ozyva z panelu podle toho jaka se zobrazuje scena. jestli ten obraz problikne tak je jasne že to zabzučí. projevuje se to podobně jako rozlad v BTVP.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

mě by se to líbilo někde ve zpětné vazbě stabilizace VN v invertoru. To by i mohlo syčet, ale takhle na dálku je to věštění :-)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Bať - křišťálová koule co největšího rozlišení a dosahu jest hlavním diagnostickým prostředkem na Bastlírně - bohužel i křišťál má svá omezení a občas je krátkozrakej nebo úplně oslepne...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

jandu
Příspěvky: 4509
Registrován: 06 úno 2007, 01:00
Bydliště: vých.slovensko

#6 Příspěvek od jandu »

EKKAR píše:Bať - křišťálová koule co největšího rozlišení a dosahu jest hlavním diagnostickým prostředkem na Bastlírně - bohužel i křišťál má svá omezení a občas je krátkozrakej nebo úplně oslepne...
:(
Elektronické súčiastky fungujú za pomoci dymu. Ak dym unikne, prestanú fungovať.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#7 Příspěvek od helios »

A nebude to rovnaký jav, ako u studenej neónky? Taktiež chvíľu po zapálení poblikáva, kým sa nezohreje plyn.
Netvrdím, len nahlas uvažujem...
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
Figi
Příspěvky: 2
Registrován: 29 zář 2008, 02:00

#8 Příspěvek od Figi »

Zdravím všechny a děkuji za rychlé odpovědi. Myslím, že to zatím nebudu nijak řešit, až pokud by došlo k nějakému dalšímu zhoršení, snad nebude pak už pozdě. No a nebudu nechávat otevřené okno přes noc, když je zima, aby mi moje milovaná TV nenastydla. :lol: Ještě jednou díky.

p32
Příspěvky: 15069
Registrován: 13 led 2007, 01:00
Bydliště: Olomouc

#9 Příspěvek od p32 »

helios píše:A nebude to rovnaký jav, ako u studenej neónky? Taktiež chvíľu po zapálení poblikáva, kým sa nezohreje plyn.
Netvrdím, len nahlas uvažujem...
To je fakt. Mrkni se jestli ti tam omylem do plazmy nestrčili zářivku :lol:

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#10 Příspěvek od helios »

p32 píše:
helios píše:A nebude to rovnaký jav, ako u studenej neónky? Taktiež chvíľu po zapálení poblikáva, kým sa nezohreje plyn.
Netvrdím, len nahlas uvažujem...
To je fakt. Mrkni se jestli ti tam omylem do plazmy nestrčili zářivku :lol:


Možno to znie ako sranda, ale pokiaľ viem, plazma používa na zobrazovanie niečo, čo pripomína plynom plnené dútnavky. Nájde sa tu niekto, kto to vie lepšie vysvetliť?
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#11 Příspěvek od EKKAR »

Je to jednoduché - "stínítko" plazmového zobrazovače je rozděleno stejně jako stínítko CRT obrazovky na mnoho set tisíc/miliónů plošek, pravidelně prostřídaných ve 3 základních barvách - červená, modrá, zelená. CRT svítí po "zásahu" patřičně vychýleným a zaostřeným elektronovým paprskem, plazma svítí sama - každá komůrka je opravdu plněná plynem s nízkým tlakem a září díky přivedení ovládacího napětí. Princip velmi jednoduchý, opravdu jako u plynové doutnavky, samotné provedení velmi náročné na techniku - kvalita, čistota, přesnost...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
lintik
Příspěvky: 209
Registrován: 12 zář 2004, 02:00
Bydliště: PRAHA SEX (6)

#12 Příspěvek od lintik »

EKKAR píše:Je to jednoduché - "stínítko" plazmového zobrazovače je rozděleno stejně jako stínítko CRT obrazovky na mnoho set tisíc/miliónů plošek, pravidelně prostřídaných ve 3 základních barvách - červená, modrá, zelená. CRT svítí po "zásahu" patřičně vychýleným a zaostřeným elektronovým paprskem, plazma svítí sama - každá komůrka je opravdu plněná plynem s nízkým tlakem a září díky přivedení ovládacího napětí. Princip velmi jednoduchý, opravdu jako u plynové doutnavky, samotné provedení velmi náročné na techniku - kvalita, čistota, přesnost...
Takže helios má v podstatě pravdu (je to jako se studenou neonkou)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#13 Příspěvek od EKKAR »

V podstatě ano.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

kondik
Příspěvky: 3763
Registrován: 25 pro 2006, 01:00

#14 Příspěvek od kondik »

xxx
Naposledy upravil(a) kondik dne 15 lis 2017, 19:59, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#15 Příspěvek od PeteBurns »

A ako je to teda s tou životnosťou tých plaziem? Je to za tých pár rokov už odsledované? A poruchovosť? Je vyššia ako u LCD? A opraviteľnosť? :twisted: Viem že je to dosť otázok ale hádam tu je nejaký skúsený opravár TV čo už vie na ne odpovedať :wink:

Odpovědět

Zpět na „Servis televizorů, monitorů a projektorů - PROFI sekce“