Cim nahradit LT1101

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

Cim nahradit LT1101

#1 Příspěvek od Izmail »

Zdravim,
mam tady schme pro mereni teploty s cidlem pt100, zacal jsem si to simulovat v Multisimu ale narazil jsem na IZ LT1101, ktery se gme.cz prodava za 350 kc a to je desne moc.
Nedalo by se to necim nahradit? DIky
Přílohy
DSC00113.JPG
(54.9 KiB) Staženo 116 x

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

To je fajnový přístrojový OZ s velice nepatrnou teplotní závislostí zisku, nepatrným ss ofsetem a skoro nešumící, to bych vůbec nezkoušel nahrazovat protože tím nejspíš degraduješ všechny vlastnosti zařízení kde ho budeš chtít použít. Kvalitní součástka prostě stojí víc, s tím se smiř.
Zkus si cenu relativizovat, je to ekvivalent 4 obědů a nebo asi 3/4 hodinová mzda ve slušnější části Evropy... :wink:

Jen tak na okraj, to schéma je pro Pt 1000.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#3 Příspěvek od Izmail »

JJ je na pt1000 ale to steci misto odporu 1K dat 100 ohmu a pak muzu pripojit cidlo pt100 - mustek bude vyvazenej.

Chapu ze je to kvalitni skoucastka, ale kdyz jsem se podival na jeji zapojeni, tak to trochu nechapu protoze jsou v te soucastce 2 OZ. Zapojene jako komparatory. A pripom v tom schematu je jen 1 OZ zapojeny jak rozdilovy zesilovac.
To by neslo to zapojit take s tou LT1006 zapojenou jako rozdil OZ ?
Chapu ze za lepsi veci se vic plati, ale prece nedam za teplomer majland.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

To by byla debata na téma z hovna bič neupleteš...
Nevím na co ses díval, já našel ve vnitřní struktuře 2 OZ v zapojení jako přístrojový zesilovač s volitelným připojením napevno dané vnitřní odporové zpětnovazební sítě pro A=10/100. Žádný komparátor.

Nevím, jestli bylo zodpovědné určit absolventovi oboru sítě práci z oboru analogové techniky a měření :roll:
Já už těm školám vůbec nějak přestávám rozumět.

Marie Fùrie

#5 Příspěvek od Marie Fùrie »

Izmail píše:JJ je na pt1000 ale to steci misto odporu 1K dat 100 ohmu a pak muzu pripojit cidlo pt100 - mustek bude vyvazenej.

Chapu ze je to kvalitni skoucastka, ale kdyz jsem se podival na jeji zapojeni, tak to trochu nechapu protoze jsou v te soucastce 2 OZ. Zapojene jako komparatory. A pripom v tom schematu je jen 1 OZ zapojeny jak rozdilovy zesilovac.
To by neslo to zapojit take s tou LT1006 zapojenou jako rozdil OZ ?
Chapu ze za lepsi veci se vic plati, ale prece nedam za teplomer majland.
Nejsou to dva komparátory, ale jak už psal Crifodo je to pøístrojový zesilovaè. Dá se nahradit jiným pøístrojovým zesilovaèem, tøeba INA118, také zhruba za 300Kè. Nebo se dá postavit ze dvou nebo tøí precizních OZ, ty ale také nestojí dvacku.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Izmail »

Crifodo píše:To by byla debata na téma z hovna bič neupleteš...
Nevím na co ses díval, já našel ve vnitřní struktuře 2 OZ v zapojení jako přístrojový zesilovač s volitelným připojením napevno dané vnitřní odporové zpětnovazební sítě pro A=10/100. Žádný komparátor.

Nevím, jestli bylo zodpovědné určit absolventovi oboru sítě práci z oboru analogové techniky a měření :roll:
Já už těm školám vůbec nějak přestávám rozumět.
No dobre, tak sorac ze jsem te rozcilil, jen me zajimalo, jak by se to projevilo ve vysledku, kdybych tam dal levnej OZ. S tim komparatorem sory ted koukam na datasheet a neni to tam, predtim jsem mel asi neco jineho a prodohil jsem si to.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#7 Příspěvek od Crifodo »

Izmail píše:No dobre, tak sorac ze jsem te rozcilil, jen me zajimalo, jak by se to projevilo ve vysledku, kdybych tam dal levnej OZ
Na rozčílení to není, to už bych se dávno musel umlátit :wink: Spíš to jen tak vede k občasným úvahám kam to všechno spěje.
Použití levných OZ, u kterých všechno cestuje, by ve výsledku znamenalo asi totéž jako kdyby sis u čtyř bitů (myšleno od LSB) jejich hodnoty vytvářel místo měřením generátorem náhodných čísel...
Mezi námi, cestovat to bude úplně stejně, spíš i víc, jestli chceš měřit teplotu vzduchu v objemech typu místnost, na setiny stupně. Průvan, pohyb osob atd. působí rozdíly o celé stupně, ne o setiny.

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

Na druhou stranu je zbytečný stavět převodník s linearitou a stabilitou kosmických konstrukcí a přitom s tím měřit teplotu motoru v místě , kde o +-5 stupňů víc či míň.
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#9 Příspěvek od Izmail »

No vzhledem k tomu, ze mi nezadal presne pozadavky a rekl at si to udelam jak chcu, tak by presnost stacila 1 nebo 0,5 stupne - alespon v pokojovych teplotach, v extremnich uz by mohla byt samozrejme vic. Takze mi asi nezbyva nic jineho nez do toho investvat vic penez, koukal jsem a ten zdroj ref.napeti taky vyjde na nejaky 200 kc, ale tak parkrat nepujdu na pivo :D

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od stepa »

Tu praci ojebavas na nespravnem miste. Vymsti se ti to ve vysledku. Ja bych nenahrazoval, pokud je tento obvod k sehnani.

BTW copak ti material na tu bakalarku fakulta neproplaci? :roll:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Marie Fùrie

#11 Příspěvek od Marie Fùrie »

Izmail píše:No vzhledem k tomu, ze mi nezadal presne pozadavky a rekl at si to udelam jak chcu, tak by presnost stacila 1 nebo 0,5 stupne - alespon v pokojovych teplotach, v extremnich uz by mohla byt samozrejme vic. Takze mi asi nezbyva nic jineho nez do toho investvat vic penez, koukal jsem a ten zdroj ref.napeti taky vyjde na nejaky 200 kc, ale tak parkrat nepujdu na pivo :D
Tak tam dej LP2950ACZ-5.0, ten je v GME za 12Kè a jako reference postaèí. Úèel diplomky není utratit za ní co nejvíc, ale co nejvíc se na ní nauèit.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

pokud mermomocí budeš chtít šetřit, tak by mohl jako OZ (místo LT1101) vyhovět 3x OP07 zapojený jako přístrojový zesilovač
dá se taky použít LTC1050 zapojený jako rozdílový zesilovač - pozor na vstupní odpor - raději použít přístroják, osobně jsem na tyto věci používal LTC1050 zapojený jako přístroják, ale to už jsem na stejných prachách jako LT1101, pro měření teplot -200 až +400 °C, kde nešlo o přesnost mi postačil OP07 zapojený jako klasický rozdílový zesilovač, ale nevadila mi chyba ani 5 °C, takže jsem ji ani neměřil...
pokud budeš chtít mít čidlo daleko od procesoru, tak jsem za tímto účelem používal XTR101 s proudovou smyčkou na výstupu - tam pak můžeš jednoduše do programu implementovat zjišťování poruchy - chyba napájecího napětí detektoru např. přerušením přívodního kablíku
Naposledy upravil(a) Cust dne 30 zář 2008, 13:34, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#13 Příspěvek od Izmail »

stepa píše:Tu praci ojebavas na nespravnem miste. Vymsti se ti to ve vysledku. Ja bych nenahrazoval, pokud je tento obvod k sehnani.

BTW copak ti material na tu bakalarku fakulta neproplaci? :roll:
Proplací, ale ja si to chci nechat do akvarka k hadovi, takze mi to nikdo nezaplati. Dam na tvou radu, a dam tam ten lepsi, jak jsem rikal, nepujdu na pivo.

Ta reference za 12Kc bude stacit? Nebude tam trosku rozdil napeti kdyz se zahreje a tak?
Cust píše:pokud mermomocí budeš chtít šetřit, tak by mohl jako OZ (místo LT1101) vyhovět 3x OP07 zapojený jako přístrojový zesilovač
No radsi zvolim pro me jednodussi reseni :)
Cust píše:pokud budeš chtít mít čidlo daleko od procesoru, tak jsem za tímto účelem používal XTR101 s proudovou smyčkou na výstupu - tam pak můžeš jednoduše do programu implementovat zjišťování poruchy - chyba napájecího napětí detektoru např. přerušením přívodního kablíku
Chci to mit cidlo asi tak 1,5-2 m od desky.
Naposledy upravil(a) Izmail dne 30 zář 2008, 14:11, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Crifodo »

Fůrie píše:Účel diplomky není utratit za ní co nejvíc, ale co nejvíc se na ní naučit.
To je realita nebo kolektivní chiméra? Nepohybuju se v téhle oblasti, ale podle toho, co několik let nepřímo sleduju v dotazech k realizaci, bych to viděl spíš jako hledání kompromisu mezi snahou pokud možno bezbolestně se zadáním diplomky vyjebat a průserem z opsané nebo odfláknuté diplomky :roll:
Izmail píše:ja si to chci nechat do akvarka k hadovi, takze mi to nikdo nezaplati.
Termostat do terária má dost jiné zadání než měření od -50 do 300 na 12bit rozlišení, ten se dá zmáknout za 100,- a ještě ze součástek napůl ze sběrného dvora. To jsou dost propletené motivace, trochu mi to připomíná hospodaření městských úřadů, ale naruby :D
K posouzení kvalit napěťových referencí slouží datasheety výrobců a Application notes, podle těch budeš zrovna tak vybírat, jestli se budeš (nedejbože) konstruováním obvodů živit.
Po ideovém návrhu následuje funkční vzorek a po jeho oměření teprve rozhodnutí, jestli je zvolená cesta schůdná.

Uživatelský avatar
Izmail
Příspěvky: 157
Registrován: 26 zář 2008, 02:00

#15 Příspěvek od Izmail »

Termostat do terária má dost jiné zadání než měření od -50 do 300 na 12bit rozlišení, ten se dá zmáknout za 100,- a ještě ze součástek napůl ze sběrného dvora. To jsou dost propletené motivace, trochu mi to připomíná hospodaření městských úřadů, ale naruby :D
K posouzení kvalit napěťových referencí slouží datasheety výrobců a Application notes, podle těch budeš zrovna tak vybírat, jestli se budeš (nedejbože) konstruováním obvodů živit.
Po ideovém návrhu následuje funkční vzorek a po jeho oměření teprve rozhodnutí, jestli je zvolená cesta schůdná.
To vim, taky, ze se to da udelat levnej, treba s smt160 ale proste to mam zadano takhle.
Nasel jsem jeste tohle a prijde mi blbost aby to merilo s presnosti jakou ten borec pise
[/quote]

Kód: Vybrat vše

http://www.paja-trb.unas.cz/elektronika/konstrukce/teplomer.html
Jak daleko by muselo byt cidlo, abych musel pouzit XTR101 ?

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“