Methylalkohol metr

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

Methylalkohol metr

#1 Příspěvek od nxn »

Zdravim kamárát mě poprosil abych zjistlil jak měřit v domácí palené kořalce
procento methylu....no ale v tom je problém vůbec nevím jestli existují nějaké čidla jako třeba na zemní plyny atd.....je zde ještě cesta chemická, ale ta je bohužel neproviditelná....z důvodu absolutní neznalosti....
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#2 Příspěvek od Cust »

já jsem slyšel ještě o jedný metodě, která je proveditelná doma...

vychází to z: mathanol je docela silný jed, v malých dávkách způsobuje slepotu - když si seženeš tabulku účinku v závislosti g methanolu / kg živé váhy, tak to pak můžeš testovat na nedočkavých pijáků slivovice

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#3 Příspěvek od Sendyx »

Smrtelná je 10-22g, co si pamatuju ze školy (bez záruky), ovšem etanol je protijed...

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#4 Příspěvek od nxn »

Takže mi chceš říct abych vychlemtal 1dcl methylu a na to houpnul 1dcl ethylu a bude to cajk jo....no tak si myslím že se tahle otázka tady nechytne....ale pls lidi zkuste mě odpovědět trochu na úrovni ....moc díky :pray:
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

methyl a ethyl ne, to jsou alkyly, potřebujem alkoholy, tedy co má OH skupinu navázanou na uhlíku...
tedy na deci methanolu šupnůt deci ethanolu, ale do kapse bych si raději dal dopis, kde se mimo jiné píše, že to radí Sendyx.. :lol:

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#6 Příspěvek od Sendyx »

No já nic neříkal o poměru 1:1, ten poměr je jiný, etík musí metík vytlačit a otázka je následků tak jako tak...

Uživatelský avatar
konosuke
Příspěvky: 9483
Registrován: 18 pro 2006, 01:00
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

#7 Příspěvek od konosuke »

Tak to bude problééém, obě organické látky (metanol a vcelku neškodný ethanol) jsou si chemicky dost příbuzné a obtížně separovatelné, tak příkladem: t tání -98 : -114 st.C, t varu = 65 : 78 st.C a hustota 0.791 : 0.789 g/cm3...no, optám se známého docenta na VŠChT, pochází z Moravy a ke slivovici má vcelku kladný osobní vztah...
Co se může pokazit to se taky pokazí. Co se nemůže pokazit to se pokazí taky. (Murphy)

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od ZdenekHQ »

No jo, je to tak - methylalkohol je celkem neškodný, ale jelikož se naše tělo nedokáše s alkoholem obecně dost dobře vypořádat, vyrábí z něj různé produkty, v lepším případě přebytek energie, v horším případě formaldehyd. A to je to, co pak vede k otravě. Pokud je ethanol ve výrazné převaze, metabolizuje se (oxiduje) ethanol dřív a methanol je přitom vyloučen (zlikvidován)...
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#9 Příspěvek od pajosek2 »

Methanol je lehčí a odpařuje se dříve než ethylalkohol,proto je v pálenicích na za kotlem nahoře odlučovač. Tam se dá zachytit a pokud by jsi chtěl,tak měřit. Pokud je už v hotové lihovině,tak to asi nezjistíš jinak než rozborem Pokud vím dělávalo se to někde v zěmědělských laboratořích,kámoš to tam vozil.nevzpomenu si jak se to přesně jmenovalo.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Lukas-Peca
Příspěvky: 3886
Registrován: 06 kvě 2007, 02:00
Bydliště: Zlín
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od Lukas-Peca »

Optej se na nějaké chemické odborné škole, třeba v Otrokovicích mají přístroj na zjišťování množství jednotlivých druhů alkoholů ve směsi a studenti to mj. používají k výše naznačenému účelu :)

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#11 Příspěvek od Sendyx »

Dělávalo se to laboratorně chromatografem...

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#12 Příspěvek od honza_jan »

K takovéhle slivovici je jistější pořídit i otýpku slepeckých holí a počastovaným hostům podávat ke skleničce. :D Ve schválených pálenicích ty teploměry na varných kotlích nejsou pro legraci a to, co jde první z chladící kolony, tak není nejlepší a neberou si to lihovarníci pro sebe.

Uživatelský avatar
nxn
Příspěvky: 659
Registrován: 18 dub 2007, 02:00
Bydliště: Turnov

#13 Příspěvek od nxn »

No ale pořát jste mě nedokázali říct jestli nějká čidla existojou přesně pro tento účel.... nebo je to naprostá zhovadilost co tady říkám a jinak než chem.rozborem to nejde...........
Poslední slova před smrtí: ''nebojte to je nulák''....Praskla žárovka:''vyměň všechny elity''

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#14 Příspěvek od Sendyx »

To ti z těch odpovědí nedošlo ?

Uživatelský avatar
honza_jan
Příspěvky: 425
Registrován: 22 lis 2007, 01:00
Bydliště: Doma

#15 Příspěvek od honza_jan »

Podívej se tady: http://www.palenice.net/.
Neštudoval jsem to, tak nekamenovat prosím.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“