Počítač pro sběr dat a řízení

Měřáky, automatizační technika, regulační technika

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

Počítač pro sběr dat a řízení

#1 Příspěvek od Sendyx »

Obrátil se na mne jeden starší pán, který páchá prototyp kombinované topné soustavy. Je to trochu složitá kombinace slunečních kolektorů a kotle na dřevoštěpky, s možností přitápění plynem a pár dalšími fintami. Do doby, než budou některé věci změřeny a vykoumány, a bude vymyšlen nějaký optimální řídicí počítač, by bylo vhodné to celé vybavit dočasným řízením, i za účelem provedení některých speciálnějších měření.

Takže co je požadováno - najít nějaký vhodný počítač + ostatní hw, aby to bylo jako celek poměrně laciné, bez nutnosti použít drahý sw, a nějak uživatelsky přístupné. Po stránce HW je třeba, aby to celé umělo :

- A/D 12 bitů (raději 16), sběr z 16 čidel (stačí mpx) 2x za vteřinu
- D/A 12 bitů, bude se ovládat 8 výstupů, stačí mpx 2x za vteřinu
- 16 logických vstupů
- 16-32 výstupů
- rozumné uložení dat a jejich export do PC, nebo tisk průběžně ukládaných stavových dat tiskárnou cca 1x denně

Jako sw by bylo ideálně použita třeba rutina, napsaná v nějakém vyšším jazyku. Celé to má fungovat v uzavřené smyčce jako regulace, a taky se do toho nandá testovací program a budou se občas měřit přechodové charakteristiky, tepelné konstanty, optimalizace spalování atd. Poslední verze byla s PMD85-2, který neumí toho tolik uložit a je poněkud user unfriendly. Máte někdo tipy na vhodnou sestavu ?

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#2 Příspěvek od mtajovsky »

Teď neřeknu hotový recept, jen takové úvahy. Předpokládám, že z finančních důvodů nepřicházejí do úvahy průmyslové systémy, jako třeba řada Amit nebo Simatic od Siemense, pomocí kterých by se to řešilo standardně.

1) Nedávno jsem viděl systémek pro řízení větrání oken ve skleníku, běhající na I80286 pod MS DOS nepřetržitě 16 let bez přestávky. Konec jeho života byl zapříčiněn zanesením celého vnitřku pylem a jiným organickým materiálem. To k zamyšlení.

2) Co se týče SW, viděl bych to na nějaký Linux, nejspíše na Linux bez HDD, jako třeba Knoppix. Je to multiprogramové, programuje se v C/C++, zadarmo.

3) Taky by se mohlo použít nějaké embedded řešení jako třeba Fox Board s processorem ETRAX 100LX, což obsahuje plnohodnotný Linux. ale zřejmě to přinese nutnost nějaých HW dodělávek pro připojení A/D a D/A.

Takže nejspíš nějaká PC architektura s Linuxem běhajícím bez HDD nebo s FLASH diskem.

Tolik by byly moje prvotní úvahy.

Uživatelský avatar
mihal
Příspěvky: 1812
Registrován: 06 dub 2005, 02:00
Bydliště: Zilina

#3 Příspěvek od mihal »

Asi by som to riesil nejakym vacsim procesorom v Ccku. Na ukladanie dat by som pouzil flashdisk alebo SDkartu. Koli cene by som doporucil freescale, procesor ako vzorku zdarma a prostredie CodeWarrior, to je do 64k gratis. 12b AD a DA by bol priamo na cipe, mozno aj 16b, ale myslim ze v praxi nevyuzije.

Uživatelský avatar
bu2520
Příspěvky: 4021
Registrován: 16 črc 2007, 02:00
Bydliště: u HK

#4 Příspěvek od bu2520 »

před několika roky jsem řešil malou automatizaci, vnitřnostmi z notebooku 486 a periferiemi spotřeba asi 15W. Dají se sehnat zadarmo, nebo za láhev a je t oplně konfigurovatelné

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#5 Příspěvek od Cust »

osobně bych šel do PLC, ale je to pochopitelně finančně náročné ...
nejlevnější by byl asi Kolínský Tecomat

u PC mě vadí to že to není real time a navíc to umí vytuhnout a řekl bych, že se bez většího bastlení neobejdeš a jestli ten prototyp má následovat hóódně kusová výroba, tak potěš koště 486 by pak strácela na významu úplně, kromtoho jsem min týden mluvil s člověkem, který má postavenou hodně velkou řídicí síť a hodně nadával na linux, že každou chvíli je nové jádro a každá externí mašinka pak komunikuje jen s některým typem jádra, je v tom pak chaos

Uživatelský avatar
belkvl
Příspěvky: 267
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

#6 Příspěvek od belkvl »

A nebyl by lepsi Logo?
Nez tecomat je jednodusi programovani nez tecomatu?

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

tecomat má sposty možností programování, zvládá i strukturovaný jazyk s procedurama a funkcema, kromtoho má nástroje pro PID regulátory, takže člověk se vyhne šílenému mlácení do klávesnice a studiu programování číslicových regulátorů...
LOGO, jsem se dozvěděl na min vlákně, je dost programátorsky omezené, ale informace o něm mám dosti kusé...

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Takhle - zatím to má být levné, protože se s tím budou dělat psí kusy a ty by chtěl páchat člověk, který je strojař-topenář-výzkumník, ale programátor amatér. Definitivní verze po odladění všeho a očesání zbytečností bude zcela jiná. Teď jde o to, co nasadit - k dispozici je kupa ODP počítačů s jádrem C51 a k tomu i zbylý HW, dokonce i ADDA by se našlo a bylo by to malé, napájením snadno zálohovatelné - jenže pro tyhle výzkumy je to těžkopádné.

Uživatelský avatar
belkvl
Příspěvky: 267
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

#9 Příspěvek od belkvl »

Cust píše:tecomat má sposty možností programování, zvládá i strukturovaný jazyk s procedurama a funkcema, kromtoho má nástroje pro PID regulátory, takže člověk se vyhne šílenému mlácení do klávesnice a studiu programování číslicových regulátorů...
LOGO, jsem se dozvěděl na min vlákně, je dost programátorsky omezené, ale informace o něm mám dosti kusé...
Prave ja moc nemam rad tecomat k vuli tomu ze je primarne urcen pro psani prikazi. Lepsi natom je plc od Siemense ten je pro me lepsi.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#10 Příspěvek od Cust »

já to vydím zase naopak, simatic mě strašně vadil, kvůli těm reléovým schématům...

Uživatelský avatar
belkvl
Příspěvky: 267
Registrován: 01 lis 2007, 01:00

#11 Příspěvek od belkvl »

Prave tecomat mame ve skole na dilnach a simatici mam zase v napraxi v elektrarne.

Problem je v tom, ze kdyz pisu prikazy bud se nekdy spaatne napisu tak se ruzne pospoju a objevi se ruzny otaznicky v releovem schematu a to me pekne pak nasere.

Simatici nemusis delat jen radkovych schemat muzes pouzit bloku.

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#12 Příspěvek od Cust »

jojo, přesto mě přišli ty tecomaty tak nějka příjemější, ale to je čistě věc vkusu, o tom, že to špatně překresluje do releoveho schematu nevim, neb to nepoužívám, každopádně mosiac začali vyvíjet před "nedávnem", tak tam ještě mouchy budou, první verze editoru se uměli i samy vypnout při kopírování bloku textů, nynější stav už snad bude lepší, zkuste stáhnout z netu nejnovější Mosaic... (v tomto ohledu bude siemens určitě vychytanější)
PS: sendyx: omlouvám se za menší OT

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#13 Příspěvek od Sendyx »

OT nevadí, jsem zvyklý, hlavně když to není totální OT od osob zcela z jiného vesmíru :lol:

Uživatelský avatar
Maskot
Příspěvky: 1772
Registrován: 19 lis 2004, 01:00
Bydliště: Wien

#14 Příspěvek od Maskot »

Cust píše:já to vydím zase naopak, simatic mě strašně vadil, kvůli těm reléovým schématům...
No releove schemata to ma,ale jde to i jinak,AWL popripade pokud to clovek umi Simatic jde programovat i jinak. :D
V pripade uziti jak pozaduje Sendyx bych osobne resil take Simaticem,na Ebay se da koupit hodne a rada S5 je i cenove dostupna.

bohous1

#15 Příspěvek od bohous1 »

K tomuto bych nasel karty sberu dat od beznych vyrobcu s vystupem na rs485 (odhaduji ze to muzou byt tak 2-3 karty), vytvoril z toho sit s prevodnikem na rs232 pro pc a udelal vizualizaci a archivaci v PC. Ty casove pozadavky na sber dat nejsou horentni, ale PC bude bezet cely den i noc. to zrejme do doby nez bude znam cely model nevadi. samotny hw problem nebude ale pak to ladeni... to netusim kdo zplati. Ledaze to je vas strycek ktery vam odkaze peeeeeeeeeeeeknou hromadku penizku.

- A/D 12 bitù (radìji 16), sbìr z 16 èidel (staèí mpx) 2x za vteøinu
- D/A 12 bitù, bude se ovládat 8 výstupù, staèí mpx 2x za vteøinu
- 16 logických vstupù
- 16-32 výstupù
- rozumné uložení dat a jejich export do PC, nebo tisk prùbìžnì ukládaných stavových dat tiskárnou cca 1x dennì

Odpovědět

Zpět na „Měření, regulace a automatizace“