Horské slunce Mikrolux a výbojka Tesla RVK 125W

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
quaero
Příspěvky: 3
Registrován: 19 lis 2008, 01:00

Horské slunce Mikrolux a výbojka Tesla RVK 125W

#1 Příspěvek od quaero »

Zdravím ve spolek! Mám doma toto horské slunko, ale při zapnutém UV+IR mu prdla jedna postranní žhavící trubice. Rád bych si sestavil ozařovač UV kde by byla pouze ta UV výbojka Tesla RVK 125W. Nejdřív bych ale potřeboval vědět, myslíte že ta Tesla RVK 125W může být v pořádku (když praskla ta jedna trubice)? Pokud ano, jak jí vyjmu?
Přílohy
DSC04208b.jpg
(286.19 KiB) Staženo 230 x

Uživatelský avatar
renda15
Příspěvky: 624
Registrován: 05 lis 2005, 01:00
Bydliště: Liberec

#2 Příspěvek od renda15 »

Ty topné trubice fungují jako předředníky pro výbojku, takže ta by měla být v pořádku. Pokud vím, tak výbojka by měla být na bajonetu, to znamená pootočit a vysunout.

Uživatelský avatar
BOBOBO
Příspěvky: 18110
Registrován: 25 úno 2008, 01:00
Bydliště: Rychnovsko

#3 Příspěvek od BOBOBO »

Proč nevyužít stávající mechanické uchycení ? Jen odstranit odporové předřadníky a vložit do obvodu tlumivku 125 W .

Uživatelský avatar
quaero
Příspěvky: 3
Registrován: 19 lis 2008, 01:00

#4 Příspěvek od quaero »

Díky, máte pravdu oba, asi to udělám tak jak říká BOBOBO. Nevíte kde se dá ta tlumivka sehnat za levný peníz?
Přílohy
DSC04209b.jpg
(292 KiB) Staženo 302 x

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Jen podotýkám, že tlumivka 125W se ti do toho slunka nevleze a budeš ji muset mít zvlášť. :wink:

Uživatelský avatar
quaero
Příspěvky: 3
Registrován: 19 lis 2008, 01:00

#6 Příspěvek od quaero »

Hm, to je mi celkem jedno, stejně to bude stát ve sklepě, ale spíš si říkám že bude lepší se na to vykašlat a rovnou si postavit něco takovédleho: http://www.danyk.wz.cz/slunce.html Protože až mi prdne ta RVK 125W tak se bude asi dost blbě shánět, pokud nebudu chtít koupit celé horské slunce.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

Ozivim tuto temu. Mam podobne horske slnko, asi novsieho datumu, ale rovnaky problem. Jedna IR trubica je puknuta. Stale by sa nieco vazne, ak by som ju zatial len vyskratoval? Cize druha trubica by ostala zapojena v obvode. Kedze o zohnati novej si nerobim ziadne iluzie, napadlo ma zneuzit trubice z grilu v mikrovlnke. Len momentalne som na 2 tyzdne PN, takze sa nedostanem do svojho skladu. Preto by som to vyriesil takto aspon nudzovo. Ide mi hlavne o UV, IR nepotrebujem.
Dik.
Přílohy
Scan3.jpg
Scan1.jpg

Uživatelský avatar
josek
Příspěvky: 162
Registrován: 01 črc 2012, 02:00

#8 Příspěvek od josek »

Tú výbojku budeš preťažovať, predstav si tie IR trubice ako je nakoniec v schéme. Obmedzujú prúd výbojkou.
Skôr skús odmerať odpor tej dobrej IR trubice (bude to ale za studena) a nahradiť podobným rezistorom patričného výkonu.

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#9 Příspěvek od masar »

Tvůj nápad zničí nejen výbojku, ale i druhé těleso. :wink:

Uživatelský avatar
sinclair
Příspěvky: 9882
Registrován: 02 úno 2005, 01:00
Bydliště: Luhačovice

#10 Příspěvek od sinclair »

Někde mi leží to hranatější horské slunko, taky s dobrým hořákem a jednám vadným IR zářičem - daruju ho klidně za odnos či odvoz a popř. vyfotím.
Myslím, že je to Chirana, nejsem si ale jistý.

Osvitka pro dps se dá lehce udělat z běžné Hg výbojky, s předřadníkem ze 125W pouličního svítidla - jen odstraněním horní baňky s luminoforem, aby zůstal jen samotný Hg hořák s paticí. Běžně dostupná Hg výbojka je třeba tato:
Přílohy
rtutovka125W.jpg

Uživatelský avatar
jova1
Příspěvky: 1207
Registrován: 20 pro 2007, 01:00
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od jova1 »

Ta výbojka v horském slunci bude fungovat s tou 125W tlumivkou úplně stejně jako s těmi IR trubicemi, stačí jí namontovat místo nich.
Kdyby jsi chtěl, tak ti klidně nějakou IR trubici za poštovný pošlu. Mám jich z těch horských sluncí několik.

Uživatelský avatar
Celeron
Příspěvky: 16140
Registrován: 02 dub 2011, 02:00
Bydliště: Nový Bydžov

#12 Příspěvek od Celeron »

To hranatý je horský slunce Sirius. Na plošáky a mazání Eprom na dvě věci, ty dvě Soluxový tyčky po stranách strašně topí a vše se musí dávat moc daleko, jinak se Eprom i emulze horkem zničí. Obojí se mi už stalo, stačí přešvihnout expozici či zapomenout na čas u Eprom.
Vpravo je 125W hořák z výbojky, co sem dával fotku Sinclair, vlevo je studená výbojka z Teslácký mazačky Eprom co mi ufušovali za flašku v Tesle Holešovice než totálně skončila. Stejně jsem k ní nikdy neudělal předřadník. Nemáte prosím někdo dokumentaci o tý Teslácký mazačky?
Přílohy
výbojky pro Eprom.jpg
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#13 Příspěvek od zdenoeddie »

Dakujem vsetkym za odpovede.
Nebudem to teda riskovat, ide len o to, ze mam kiahne, a otec mi doniesol horske slnko na dezinfekciu prostredia, ale IR trubica je kaput, takze UV nespustim. Ale mam nejake trubice z grilu z MWO, tak by som to rozobral a pouzil len cisto sklenenu trubicu, ktoru by sa mi snad podarilo skratit na potrebny rozmer, a do nej namontovat povodnu spiralu z rozbitej IR trubice. Ale kedze som PN, tak sa nedostanem do "skladu", takze akcia sa odklada :) Nasiel som este inzerat na 125W tlmivku za 10Eur na bazosi, neviem ci neist do toho, aspon ako nudzovka, a potom snad sa mi to podari opravit. Ak nie, tak potom by som kupil trubicu nahradnu, pripadne aj cele zariadenie od Leosa.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#14 Příspěvek od rnbw »

Celeron: Najlepsie vyhodit alebo predat. Na mazanie EPROM je najjednoduchsie pouzit germicidnu UV-C ziarivku. Napaja sa uplne rovnako ako klasicka ziarivka - takze staci vybrat nejaku dostupnu velkost a k nej kupit hotove ziarivkove svietidlo.

zdenoeddie: Pre teba by tiez bolo mozno jednoduchsie kupit UV-C ziarivku (akurat vacsiu ako na mazanie EPROM). Svietidiel je vsade plno.

Uživatelský avatar
lesana87
Příspěvky: 3296
Registrován: 20 zář 2014, 02:00

#15 Příspěvek od lesana87 »

Já tím Siriusem mažu i exponuju a žádné problémy s tím teplem nemám. EPROMky napíchám do polystyrénového kvádru a ten postavím na to madlo, tj. ani ne 20 cm od výbojky, zatím to neublížilo ani tomu polystyrénu. Positiv 20 exponuju ze vzdálenosti 35 cm 60-100 sekund, taky bez problémů.

Odpovědět

Zpět na „Poradna“