Anténa u mobilu

Bezdrátová pojítka, vysílací a přijímací technika, diskuze o VF technice, zařízeních a konstrukcích, konstrukce a parametry antén

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Vladkof
Příspěvky: 14
Registrován: 09 srp 2008, 02:00

Anténa u mobilu

#1 Příspěvek od Vladkof »

Dobrý den,
na svém MDA1 od T-Mobile se mi ulomila anténa, a proto Vás prosím o pomoc při výrobě nové antény.
MDA má konektor pro připojení přídavné antény a ten hodlám využít jelikož se mi ta anténa ulomila i s tišťákem a pájet přímo na DPS mobilu nechci riskovat.
Už jsem zmínil ten konektor pro přídavnou anténu tak proč rovnou nekoupit tu anténu??? Odpověď je jednoduchá: mobil je už starší a anténa nepůjde téměř sehnat...a pokud ano, určo bude stát nekřesťanské peníze.
Proto Vás prosím o radu jak a z jakého materiálu tu novou anténu vyrobit...

Uživatelský avatar
jasin
Příspěvky: 1440
Registrován: 22 úno 2005, 01:00
Bydliště: Kunratice u Prahy

#2 Příspěvek od jasin »

Z jakéhokoli vodivého materiálu, délka čtvrt vlny. Nebo se podívej po zastavárnách.
Svět vypadá dobře jen při pohledu přes koňské uši.

Uživatelský avatar
Vladkof
Příspěvky: 14
Registrován: 09 srp 2008, 02:00

#3 Příspěvek od Vladkof »

jasin píše:Z jakéhokoli vodivého materiálu, délka čtvrt vlny. Nebo se podívej po zastavárnách.
a tu čtvrt vlny vypočítám jak???

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#4 Příspěvek od EKKAR »

Rychlost světla děleno frekvencí signálu. Dostatečně přesné je
300 000 000 / 930 000 000 , výsledek je v metrech. Vychází cca 32 cm (0,322m - to je délka celé vlny), lambda čtvrt je pak kolem 8cm. Stačí?
Jinak když tu rychlost světla vezmu co možná nejpřesněji (někde jsem viděl údaj 299 792 450 +/-30 m/s), tak po zaokrouhlení na tisíciny mm mi vyjde čtvrt vlny jako délka 80,589mm s tolerančním pásmem velikosti 16 milióntin milimetru...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vladkof
Příspěvky: 14
Registrován: 09 srp 2008, 02:00

#5 Příspěvek od Vladkof »

8O 8O 8O páni nemuselo to být až tak přesnéééé :lol: :lol: :lol: :lol:
zkusim, uvidim, odpovim :)

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Vladkof píše:8O 8O 8O páni nemuselo to být až tak přesnéééé :lol: :lol: :lol: :lol:
zkusim, uvidim, odpovim :)
Bohužel, muselo - máme tady jisté nejmenované šťouraly, kteří jsou schopní se hádat o změně rozměru antény vinou změny spinu elektronů ve valenční sféře poslední vrstvy kovu...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Vladkof
Příspěvky: 14
Registrován: 09 srp 2008, 02:00

#7 Příspěvek od Vladkof »

Ekkar píše:Bohužel, muselo - máme tady jisté nejmenované šťouraly, kteří jsou schopní se hádat o změně rozměru antény vinou změny spinu elektronů ve valenční sféře poslední vrstvy kovu...
Což mi připomíná...záleží nějak moc na tloušťce a tvaru té antény?
Jako původní anténa tam byl totiž kousek měděného drátku namotaného asi cca 5 závitů o průměru cca 3-4 mm. A budu upřímný - signál stál za prd.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#8 Příspěvek od EKKAR »

Spirálka ve funkci "prodlužovací" cívky - obvyklý trik výrobců. Pokud na konektor připojíš ten drát 1/4 vlnové délky dlouhý, budeš se asi dost divit. V dobrém slova smyslu - sice to bude vypadat příšerně, ale baterka Ti vydrží nabitá o polovinu déle, z jedné jednoduché příčiny - lepší vyzařování způsobí lepší "slyšitelnost" signálu toho mobilu, takže mu buňkovka bude nařizovat vysílat s nižším výkonem než doposud a to způsobí podstatné zvýšení životnosti zdroje. Na průměru příliš nezáleží, pokud ten drát nebude půl cm tlustý... Jestli použiješ 0,5mm nebo 0,7 je víceméně jedno, důležitější je, aby ten drát byl izolovaný proti dotyku - v celé délce. Elektrostatický náboj je prevít...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#9 Příspěvek od Andrea »

EKKAR píše:... důležitější je, aby ten drát byl izolovaný proti dotyku - v celé délce. Elektrostatický náboj je prevít...
Nojo, ale izolace způsobí, že se elmag. vlny budou šířit pomaleji než je rychlost světla ve vakuu a ta čtvrtvlna vyjde kratší 8O
Au, nebijte mě.. :roll:

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Schválně, Andreo, spočítej činitel zkrácení na frekvenci 930MHz pro obyčejnej zvonkovej ranžír, jádro je cínovaný Cu drát fí 0,5mm a izolace je měkčený PVC o tloušťce 0,2mm, respektive vypočítej odchylku od té čtvrtky a pověs ji sem - jsem zvědavej jak malej Jarda dopoledne na Štědrej den... U koaxu bych to někde našel, jak se to počítá, u samotnýho drátu nevím, jaký hodnoty dosadit.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#11 Příspěvek od tomasjedno »

EKKAR píše:Rychlost světla děleno frekvencí signálu. Dostatečně přesné je
300 000 000 / 930 000 000 , výsledek je v metrech. Vychází cca 32 cm (0,322m - to je délka celé vlny), lambda čtvrt je pak kolem 8cm. Stačí?
BTW, kromě uvážení rozštěpení energ. hladin vlivem spinu, nestálo by za zamyšlení, jestli to neumí pásmo 1800 MHz?

http://t-mobile.cz/FileStorage/Mda_manu ... vatele.pdf

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Pro 1800MHz ta anténa bude "půlka" - tedy ještě výhodnější než "čtvrtka"...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#13 Příspěvek od tomasjedno »

EKKAR píše:Pro 1800MHz ta anténa bude "půlka" - tedy ještě výhodnější než "čtvrtka"...

To myslíš vážně? To by byla pravda, kdyby byl ten prut připojen na vysoké impedanci (řádu kiloohmů). V místě, kde je kmitna napětí a uzel proudu. Ne že by to nešlo.
Ve skutečnosti bude ta anténa připojena na impedanci cca 75 ohm (např. kvůli přívodnímu kabelu), tedy v kmitně proudu a uzlu napětí, a tedy ideální délka je 1/4 vlnové délky.

Má-li to fungovat v obou pásmech, nezbývá než zvolit kompromis mezi délkami 4 cm(pro 1800 MHz) a 8cm(pro 900 MHz).
Ten kompromis je 5,3 cm, při kterém bude mít anténa o 1,3 dB menší zisk, než při ideální délce.

Uživatelský avatar
Vladkof
Příspěvky: 14
Registrován: 09 srp 2008, 02:00

#14 Příspěvek od Vladkof »

mno nevim jistě jestli je ten konektor pro připojení antény, ale at tam strčim jakýkoliv kousek drátku tak se ten příjem nezlepší nějak moc...prostě chvilku signál je a chvilku ne...

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#15 Příspěvek od tomasjedno »

Vladkof píše:mno nevim jistě jestli je ten konektor pro připojení antény, ale at tam strčim jakýkoliv kousek drátku tak se ten příjem nezlepší nějak moc...prostě chvilku signál je a chvilku ne...
Já jsem tam
http://t-mobile.cz/FileStorage/Mda_manu ... vatele.pdf
žádný konektor na ext. anténu nenašel. Jak vypadá a kde je?

Odpovědět

Zpět na „Bezdrátová technika a technologie, VF technika“