Problém se zapojeními

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
David F.

Problém se zapojeními

#1 Příspěvek od David F. »

Ahoj, mám problém. Postavli jsem si toto zapojení http://belza.cz/pwrsply/btst.htm
Když pøivedu na vstup nìco kolem 6v, tak správnì svítí slabì èervená Led, ale když dám tøeba 12v (z PC zdroje), tak už svítí všechny, ale ty by se mely rozsvítit až pøi nìjakých 13,5V. bohužel nemám žádný regulovatelný zdroj na plné vyzkoušení. Nevíte, v èem by mohla být chyba?

A za 2.

Toto zapojení http://www.iabc.cz/scripts/detail.php?id=2662 a u tohoto mi zase poøád svítí jen èervená led. trimr šteluju do všech poloh a žádná zmìna. Zelená se prostì nechce rozsvítit a relé nespíná.
Možná by mohl být problém v tom, že jsem použil fototranzistor, co jsem našel doma
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=520-004

Všem díky za rady.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#2 Příspěvek od stepa »

David F. píše:Ahoj, mám problém. Postavli jsem si toto zapojení http://belza.cz/pwrsply/btst.htm
Když přivedu na vstup něco kolem 6v, tak správně svítí slabě červená Led, ale když dám třeba 12v (z PC zdroje), tak už svítí všechny, ale ty by se mely rozsvítit až při nějakých 13,5V. bohužel nemám žádný regulovatelný zdroj na plné vyzkoušení. Nevíte, v čem by mohla být chyba?
Zasadni vec...mas dodrzene spravne hodnoty soucastek, nebo si tam nahazel, co jsi mel po ruce?
David F. píše: Toto zapojení http://www.iabc.cz/scripts/detail.php?id=2662 a u tohoto mi zase pořád svítí jen červená led. trimr šteluju do všech poloh a žádná změna. Zelená se prostě nechce rozsvítit a relé nespíná.
Možná by mohl být problém v tom, že jsem použil fototranzistor, co jsem našel doma
http://www.gme.cz/cz/index.php?page=pro ... il=520-004
Ve fototranzistoru bych chybu zatim nevidel...oba jsou na 940nm. Trimrem R3 si citlivost nastavoval? Mozna ji mas moc malou a neotevrou se trandy v darlingtonu...dej trimr tak na pul drahy, co to udela. Pripadne mer napeti na bazi T2 pri otaceni trimrem, zda je dostatecne a trand se ti otevira. opet predpokladam, ze soucastky jsou shodne s tim Abickem(krome toho fototrandu).
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

David F.

#3 Příspěvek od David F. »

Souèástky jsou u obou schémat pøesné až na ten fototranzistor. Trimr jsem nastavoval...Zkusím promìøit tu bázi. Za chvíli napíšu. Díky

David F.

#4 Příspěvek od David F. »

Mezi bází t2 a plusem zdroje je cca8V

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#5 Příspěvek od stepa »

David F. píše:Mezi bází t2 a plusem zdroje je cca8V
vzhledem k tomu ze nevim napajeci napeti, tak mi je tahle informace k prdu :) . Zmer to proti zemi a to jak pri zastineni, tak osvetleni prechodu. A kdyz budes u toho mereni, tak zmer pri osvetleni a zastineni UCE T2, pokud tranzistor neotevre, zkus otocit trimrem. A mer to proti zemi, ne proti plusu.

K tomu merici akumulatoru...pri 12V napajeciho napeti zmer napeti proti zemi na pinu 5...melo by tam byt cca 5V.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#6 Příspěvek od Hill »

Při osvětlení tam musí být méně. Při asi 7,7V mezi bází T2 a plusem (to při napájení 9V) teprve začnou tranzistory otevírat. Takže 8V znamená, že jsou trvale zavřené. Dej tam trimr o větším odporu nebo mu dej do série odpor aspoň stejné hodnoty, jako má trimr. To je řeč o zapojení http://www.iabc.cz/scripts/detail.php?id=2662 .

U Belzova indikátoru může být chyba v rozptylu parametrů Zenerových diod. To, že je na ní napsané 5,6V, může znamenat, že jeden kousek stabilizuje napětí na 5,3V, zatímco jiná dioda na 5,8V. Spolu s tolerancemi ostatních součástek, tedy odporů R2, R3 a R4 v děliči napětí, může dojít k tomu, že indikátor měří napětí chybně. A rozsah 11-13V je poměrně úzký, takže vyžaduje přesné nastavení pomocí dobrého voltmetru. A nepotřebuješ k tomu regulovaný zdroj, na tohle nastavení stačí potenciometr a odpor. A ten voltmetr.
Murphy má zřejmě pravdu, že povolené odchylky se vždycky sečtou v tom nežádoucím směru.

Návštěvník

#7 Příspěvek od Návštěvník »

Tak u toho stmívaèe: Uce je cca 4V, napájení je 9V. Ub je maximálnì 3V, odle polohy trimru (0-3V) ale na zakrývání fototranzistoru toto napìtí nijak nereaguje.

U indikátoru: Napìtí na zenerce je 0,8V. Radši jsem omìøil celý komprarátor:
1)pin:5V
2)0,8V
3)6V
4)0V
5)12V
6)2,2V
7)0,8V
8)5,5V

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#8 Příspěvek od stepa »

Hill píše:U Belzova indikátoru může být chyba v rozptylu parametrů Zenerových diod. To, že je na ní napsané 5,6V, může znamenat, že jeden kousek stabilizuje napětí na 5,3V, zatímco jiná dioda na 5,8V.
I na tech 5,3V by nemela rozsvecet...na delici je napeti 5V.
anonym píše: ak u toho stmívače: Uce je cca 4V, napájení je 9V. Ub je maximálně 3V, odle polohy trimru (0-3V) ale na zakrývání fototranzistoru toto napětí nijak nereaguje.
to se mi nezda
anonym píše: U indikátoru: Napětí na zenerce je 0,8V. Radši jsem oměřil celý komprarátor:
1)pin:5V
2)0,8V
3)6V
4)0V
5)12V
6)2,2V
7)0,8V
Cool5,5V
Prosimte, co tam mas za zenerku? Ja myslel, ze 5,6V. A dalsi vec...pin 2,6 jsou NATVRDO spojeny...musi tudiz na nich byt STEJNE napeti.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Uživatelský avatar
oscilos
Příspěvky: 353
Registrován: 04 lis 2007, 01:00

#9 Příspěvek od oscilos »

ovšem ta 8 se povedla :lol:

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od stepa »

oscilos píše:ovšem ta 8 se povedla :lol:
Taky pravda...jak muzes mit 5,5V na pinu 8 proti zemi, kdyz to napajis 12ti volty? Jses si jisty ze to meris dobre?

Dalsi vec...na pinu 5 mas vice jak 2x vetsi napeti, nez napajeci...kde je chyba? Hele chlape, vis ktera nozicka na tom svabu ma ktery cislo? :)
Naposledy upravil(a) stepa dne 20 lis 2008, 21:17, celkem upraveno 2 x.
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#11 Příspěvek od Návštěvník »

Jo, zenerka je normálnì na 5,6V (BZX83V005.6) aspoñ tak mi jí prodali, ted¡ to ètu na faktuøe.

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#12 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:Jo, zenerka je normálně na 5,6V (BZX83V005.6) aspoń tak mi jí prodali, tedˇ to čtu na faktuře.
Podle toho co jsem z toho vycetl, tak nevis, ktera noha na ty 393 ma ktery cislo! Podivej se do datasheetu, jak se znaci nozicky IO podle klice na pouzdru :)
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

stepa píše:
oscilos píše:ovšem ta 8 se povedla :lol:
Taky pravda...jak muzes mit 5,5V na pinu 8 proti zemi, kdyz to napajis 12ti volty? Jses si jisty ze to meris dobre?

Dalsi vec...na pinu 5 mas vice jak 2x vetsi napeti, nez napajeci...kde je chyba? Hele chlape, vis ktera nozicka na tom svabu ma ktery cislo? :)
No mìøim napìtí tak, že mám mínusový vodiè na mínusu zdroje a plusový vodiè od multimetru pøikládám na ty piny...

Na pinu 5jsem psal 12V. 12V je napájecí.

Jinak nožièky snad vim :D u teèky je 1. a ta horní naproti teèce je 5. ne?

Uživatelský avatar
stepa
Příspěvky: 4669
Registrován: 05 led 2007, 01:00
Bydliště: poblíž HK
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od stepa »

Anonym píše:Jinak nožičky snad vim :D u tečky je 1. a ta horní naproti tečce je 5. ne?
No a sme u toho ty drevo! Vedle jednicky na druhy strane klice je 8! :lol:

Videl si nekdy datasheet toho obvodu? Doporucuju se na to podivat :wink:
...to co pisu nemyslim zle, ikdyz to tak muze vyznit...

Návštěvník

#15 Příspěvek od Návštěvník »

A, tak to se moc omlouvam :oops: Takže ty napìtí, co jsem napsal jsou prví od teèky dolu a 5. je první na pravé stranì....Za to se moc omlouvám.

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“