Vadné trafko jde to sehnat (foto)

Poruchy, opravy, rady, návody

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

Vadné trafko jde to sehnat (foto)

#1 Příspěvek od PCman »

Mám tady na opravu nabíječku pro aku vrtačky bosch zjistil jsem že je vadné trafko má odpálené primáry a jeden sekundár chci se zeptat jestli jde někde sehnat takové trafko nebo to je na vyhození?V PC zdrojích jsou podobné ale mnohem menší takže to by asi nevydrželo a ani nevím jaké tam bylo napětí.Děkuji za každou radu.
Přílohy
P1010180.JPG
nabýječka
(146.02 KiB) Staženo 83 x
P1010182.JPG
Trafko
(151.73 KiB) Staženo 61 x
Naposledy upravil(a) PCman dne 26 lis 2008, 15:06, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#2 Příspěvek od Crifodo »

Povařit, rozebrat a převinout. Ale určitě neodešlo jen tráfko, připrav se na výměnu polovodičů.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#3 Příspěvek od PCman »

No tak převíjení trafa to není nic pro mě,našel jsem nějakého českého distributora zdrojů astec ale to jsou kompletní zdroje-měniče ale samostatné trafko asi neseženu.

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#4 Příspěvek od Crifodo »

Je tam pár závitů, to převine i holka z 5. třídy, ale máš pravdu, je doba opravářů - výměnkářů modulů, které kompletujou ve stínu bambusovníku cvičený opice. :wink:

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#5 Příspěvek od Andrea »

PCman píše:No tak převíjení trafa to není nic pro mě
Pošli to Crifodovi, pro něj to bude zábava. :wink:

fero2

#6 Příspěvek od fero2 »

"odpálené primáry a jeden sekundár".
Dost nezvykle.
Preco si myslis ze odisli?

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#7 Příspěvek od Atlan »

lebo nameral 0,001 ohm >D

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#8 Příspěvek od rnbw »

V tom pripade by to chcelo dat tu nabijacku opravit niekomu inemu.

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#9 Příspěvek od PCman »

Trafko jsem rozebral jeden sekundár je jen dvě otáčky tak proto jsem naměřil šlus,ještě se musím dostat na primár.

Uživatelský avatar
PeteBurns
Zablokován
Zablokován
Příspěvky: 2576
Registrován: 08 říj 2007, 02:00

#10 Příspěvek od PeteBurns »

PCman to si robíš srandu merať vinutia spínaného trafáčiku ohmmetrom? :D Jedine merať indukčnosť, tam už čosi reálnejšie ukáže..ale podľa mňa je malá pravdepodobnosť že chyba bude v trafáčiku, vydržia ozaj veľa :wink: ináč o moc väčší ako zo 400W PC zdroja sa mi nezdá byť :? ja ked som takýto spínaný trafáčik poriadne preťažil, tak vinutia vydržali, odpálilo prívodnú nožičku :lol: ale presne ako píše crifodo, tých závitov je niekoľkonásobne menej ako u 50Hz trafáčika, takže previnúť to nie je problém..

Uživatelský avatar
PCman
Příspěvky: 465
Registrován: 17 lis 2006, 01:00
Bydliště: Ostravsko

#11 Příspěvek od PCman »

Hned na vstupu byla odpálená pojistka dál to šlo přes kondy na to trafko,Nabýječka je hodně silná trafko co mám v PC zdroji je poloviční ta nabýječka umí 7,2V-14,4-10A a 24V-8,5A.Myslím že i primár by měl ukázat na měřáku aspoň 2ohm ale mi ukazuje skrat.No nic když už jsem to trafko rozebral tak se na ten primár podívám.

Uživatelský avatar
Atlan
Příspěvky: 4499
Registrován: 10 kvě 2004, 02:00
Bydliště: Košice

#12 Příspěvek od Atlan »

NO neviem predpokladam ze primar je aspon 0,5mm tj znesie 15A min tolko nedaju okolite sucuastky a myslim ze ked by aj ano tepelne ucinky by boli zjavne..... Skontroluj tranzistor, odpory atd...

Andrea
Příspěvky: 9340
Registrován: 07 zář 2007, 02:00

#13 Příspěvek od Andrea »

PCman píše:Hned na vstupu byla odpálená pojistka dál to šlo přes kondy na to trafko,Nabýječka je hodně silná trafko co mám v PC zdroji je poloviční ta nabýječka umí 7,2V-14,4-10A a 24V-8,5A.Myslím že i primár by měl ukázat na měřáku aspoň 2ohm ale mi ukazuje skrat.No nic když už jsem to trafko rozebral tak se na ten primár podívám.
Tím spíš, že je to trafo na takové výkony, tak bude mít malý odpor vinutí. Primár 250W trafíčka v PC zdroji nemá ani 0,5 ohmu. Mám pocit, že tu někdo rozvrtal funkční trafo. :roll:

Uživatelský avatar
Sejny
Příspěvky: 239
Registrován: 29 zář 2005, 02:00

#14 Příspěvek od Sejny »

Přesně tak... 🤐 jsi dobré trafo, gratuluji :wink: No aby to nebylo tak jednoduché tak takováhle trafa nejsou vinutá jen tak obyčejným lakovaným drátem.... musíte mít drát s odpovídající izolací...tj. takový který snese velké mezizávitové napětí typické pro spínané zdroje.

Uživatelský avatar
rnbw
Příspěvky: 32312
Registrován: 21 bře 2006, 01:00
Bydliště: Bratislava

#15 Příspěvek od rnbw »

Jedna zo zasad opravovania spinanych zdrojov: trafo nie je nikdy vadne.

Odpovědět

Zpět na „Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další“