Jednoduchý zesilovaè pro sluchátka pomoc prosím...

Problémy s návrhem, konstrukcí, zapojením, realizací elektronických zařízení

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

Jednoduchý zesilovaè pro sluchátka pomoc prosím...

#1 Příspěvek od Nitro »

Potøebuji zesilovaè pro sluchátka z domácích zásob sluchátka mají impedanci 32 ohm.Pokud možno chtìl bych použít transitory ... napajení hodlám øešit bud 9v baterie nebo 2xAAA baterie mùže mi nìkdo pomoci dìkuji

Zirafka
Příspěvky: 819
Registrován: 20 srp 2006, 02:00

#2 Příspěvek od Zirafka »


Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#3 Příspěvek od Nitro »

Jde mi o co jejednodušší kontrukci ze šuplíku navíc jsem chtìl zesík vestavìt do sluchátek ale díky

Uživatelský avatar
Zmije
Příspěvky: 1513
Registrován: 30 čer 2005, 02:00
Bydliště: Pardubický kraj

#4 Příspěvek od Zmije »

Máš představu jaký výkon a výstupní odpor bude mít zdroj signálu? Možná by ti stačily jen výstupní komplementární tranzistory z předchozího zapojení.

Uživatelský avatar
ccode
Příspěvky: 185
Registrován: 09 kvě 2007, 02:00
Bydliště: nedaleko od Prahy

#5 Příspěvek od ccode »

Možná by šel použít sluchátkový zesilovač ze staré cd-rom mechaniky. Většinou jsou na samostatný DPS u předního paneluvčetně regulátoru hlasitosti. Napájení bude asi 5V - ale to je potřeba kouknout do DS od použitého IO.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#6 Příspěvek od EKKAR »

Ty sluchátkové zesíky, respektive zesíky pro akustický Jack 3,5mm výstup na CD-ROMkách byly zásadně napájené z 12V - a nebyly nic moc, dá se říct, že většinou to byl jen dvojitý operák, hodně často ještě ke všemu v SMD pouzdře. Když už chceš sluchátkový zesilovač, udělej to podle toho Pandatronu - jen dvě pouzdra s NE5534 můžeš nahradit jedním 5532 - ušetříš místo a na kvalitě příliš neztratíš. Jen docela pochybuju o té vestavbě do mušlí sluchátek - pokud jsou mušle uzavřené, jejich objem se chová podobně jako reprobedna - to znamená má tlumicí a rezonanční funkci. Když mušli částečně zaplníš zesilovačem, dostaneš jiné fyzikální parametry a bude se Ti to hádat - obzvlášt když bude v každé mušli jiný objem. A přemýšlel jsi už o formě napájení - čím to budeš živit? Takový zesík nemá průměrný odběr jen jednotky mA - ten bere desítky až stovky mA!
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#7 Příspěvek od Cust »

nedokážu si moc představit, že tohle vyluzuje zvuky hodné poslechu...
když už se pouštět do stavby, tak za operákem diamond buffer a ne dva tranzistory ještě připojené k sobě natvrdo

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#8 Příspěvek od Sendyx »

Tohle musí mít pěkný přechoďák...

Uživatelský avatar
Crifodo
Příspěvky: 14471
Registrován: 11 říj 2005, 02:00

#9 Příspěvek od Crifodo »

Zesilovače z CDROM bych nezavrhoval, najdou se tam IO docela slušných parametrů a požadavek jednoduchosti to splňuje taky.

každá CD/DVD mechanika která už nečte kvůli optice má audio zesilovač v pořádku.

Takový TDA1308 zahanbí většinu sluchátek, ne naopak.
http://www.nxp.com/acrobat_download/dat ... 08_A_4.pdf

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#10 Příspěvek od EKKAR »

Sendyx píše:Tohle musí mít pěkný přechoďák...
Jo, toho jsem si nevšimnul - ale na tyhle "výkony" stačí mezi spojené báze a spojené emitory tranzistorů zapojit odpor nějakých 100 ohmů - dokud na něm není úbytek 0,6V (neboli dokud proud přes něj není asi 6mA), tak se na "krmení" zátěže podílí jen OZ, jak úbytek přeleze otevírací napětí trandů, ty se otevřou a posílí výstup. Přechoďák tím padne minimálně o řád.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
Cust
Příspěvky: 5553
Registrován: 17 led 2007, 01:00
Bydliště: Husinec-Řež

#11 Příspěvek od Cust »

Ekkare, to je pravda, jednou jsem to takhle zkoušel - potřeboval jsem udělat buzení 50 ohm koaxu 50 m (fmax 1 MHz) pro špičkový detektor (odpor jsem dal víc - asi 500 ohm, ono 6 mA pro operák bývá někdy smrt), ale stojí to za kopanec, přechoďáku se nezbavíš - mě to teda moc nevadilo - detekoval jsem maximum a reprák jsem u toho neměl, ale můžu říct, že přechoďak vidíš na osciloskopu okem vždy - k uchu bych to dávat nechtěl...

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#12 Příspěvek od EKKAR »

Já to mám u LM324 a "konců" BC564/556, krmím to trojúhelníkem - a nic moc zkresleného tam není - a to to používám na testovací generátor, takže na tom docela dost záleží. Samozřejmě kdo chce, může si zapojit klasické "AB" s předpětím realizovaným dvěma - třemi diodami nebo trandem a klidovým proudem...
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
edison255
Příspěvky: 221
Registrován: 14 črc 2008, 02:00

#13 Příspěvek od edison255 »

Naposledy upravil(a) edison255 dne 24 led 2009, 19:34, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

A nešumí ti to moc? Já jsem na výstup musel dál dělič asi 1:4 naprázdno (vždy 12 ohmů proti zemi, tedy paralelně ke každému sluchátku, a 39 ohmů v sérii s C3 resp. C4), a přidat tomu signál na vstupu.
S připojenými sluchátky Philips SBC3370 se tak odstup od šumu zlepšil nejméně o 15dB.

Uživatelský avatar
Nitro
Příspěvky: 131
Registrován: 15 zář 2004, 02:00

#15 Příspěvek od Nitro »

mám tu LM 1877n ze starý zvukovky Vcc 6v a více díky za rady ubástlím to do externího boxu s 9v baterii a nebo použiji edisonuv napad díky moc za rady dám vìdìt jak jsem dopad

Odpovědět

Zpět na „Řešení problémů s různými konstrukcemi“