Výroba ladícího kondenzátoru 450 pF

Dotazy na technické problémy, vlastní řešení technických problémů

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

Výroba ladícího kondenzátoru 450 pF

#1 Příspěvek od Bulboa »

Když je kondenzátor označen jako 500 cm, tak to znamená že je jeho kapacita 500 pF, nebo co to znamená?
Naposledy upravil(a) Bulboa dne 30 lis 2008, 18:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#2 Příspěvek od Bulboa »

Myslím že mám pravdu, alespoň se k tomu přiklání tento soubor.
Abych nemusel dělat nový topic, nevíte někdo jak vyrobit 500 pF ladící kondenzátor?
Přílohy
P02-02N.pdf
(145.39 KiB) Staženo 215 x

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#3 Příspěvek od Killroy »

Bulboa píše:Když je kondenzátor označen jako 500 cm, tak to znamená že je jeho kapacita 500 pF, nebo co to znamená?
Asi tak nějak. Je to sice o trochu méně (0,9pF), ale to nehraje roli. Tady někde to je: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0&postorde

Killroy

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#4 Příspěvek od Bulboa »

Díky.
Nevím jestli to tak moc nehraje roli, když vynásobím 500 * 0,889 tak dostanu 449,5 pF zaokrouhleně 450 pF a to už je hnedka o 50 pF míň. Takže nová otázka zní, nevíte někdo jak vyrobit ladící kondenzátor 450 pF? :D (název předmětu změněn a zahrnuje aktuální problém :D )

masar
Příspěvky: 12295
Registrován: 03 pro 2005, 01:00

#5 Příspěvek od masar »

Bulboa píše:Díky.
Nevím jestli to tak moc nehraje roli, když vynásobím 500 * 0,889 tak dostanu 449,5 pF zaokrouhleně 450 pF a to už je hnedka o 50 pF míň. Takže nová otázka zní, nevíte někdo jak vyrobit ladící kondenzátor 450 pF? :D (název předmětu změněn a zahrnuje aktuální problém :D )
Výroba ladícího kondenzátoru je sice možná, ale velmi pracná záležitost. V 60-tých letech vyšla knížka Novák-Kozler: "Amatérské součástky a stavba tranzistorových příjímačů", kde byla popsána výroba otočného ladícího kondenzátoru s pevným dielektrikem, kromě mnoha dalších součástí.
Není jednodušší ho sehnat hotový? :wink:

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#6 Příspěvek od Bulboa »

Asi jo, myslel jsem že to bude jednodušší :D
Jediná věc, pro kterou často ztrácíme trpělivost, jsou hodinky - ručičky jdou příliš rychle.

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#7 Příspěvek od zdenoeddie »

Mam 2x 500pF z nejakych radii, ak mas zaujem ozvi sa na pm alebo zdenoeddie@azet.sk

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#8 Příspěvek od Killroy »

Asi opravdu bude nejlepší použít něco z vraku. Taky můžeš zkusit napsat tomuhle človíčkovi, ten by mohl vědět leccos: http://krysatec.benghi.org/ Jinak krásný věci jsou třeba k mání tady, viz www.rfparts.com/caps_variabletuning.html

Killroy

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#9 Příspěvek od tomasjedno »

Killroy píše:
Bulboa píše:Když je kondenzátor označen jako 500 cm, tak to znamená že je jeho kapacita 500 pF, nebo co to znamená?
Asi tak nějak. Je to sice o trochu méně (0,9pF), ale to nehraje roli. Tady někde to je: http://www.ebastlirna.cz/modules.php?na ... 0&postorde
Killroy
Je to obráceně. 1 pF= cca 0,9 cm,
1 cm = cca 1,1 pF.
Přesněji to je 1 pF (SI) = 0,898755179 cm (CGSE)
Numericky je ta převodní konstanta kvadrát rychlosti světla.
Viz třeba http://shpenkov.janmax.com/Elec-Charge.pdf

Uživatelský avatar
Killroy
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 4147
Registrován: 08 pro 2007, 01:00
Bydliště: Plzeňsko

#10 Příspěvek od Killroy »

tomasjedno píše: Je to obráceně. 1 pF= cca 0,9 cm,
1 cm = cca 1,1 pF. Přesněji to je 1 pF (SI) = 0,898755179 cm (CGSE)
Numericky je ta převodní konstanta kvadrát rychlosti světla.
Viz třeba http://shpenkov.janmax.com/Elec-Charge.pdf
Uf, tak to celý život žiju v omylu a nevědomosti. Díky za doučení... :oops:

Killroy

Uživatelský avatar
pajosek2
Příspěvky: 3992
Registrován: 24 úno 2007, 01:00
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

#11 Příspěvek od pajosek2 »

Myslím,že při té toleranci těch kondíků je to úplně jedno.Já osobně když vidím kondík 10 000cm,tak to beru jako 10nF. Něco jiného je u pading kondenzátorů,tam to musí být docela přesně.
To,že někdo dělá věci jinak než by jsi je dělal Ty ještě neznamená,že to dělá špatně.

Nemám zájem o korekci pravopisu.

Uživatelský avatar
tomasjedno
Příspěvky: 5634
Registrován: 11 říj 2008, 02:00
Bydliště: ZZ9 Plural Z Alpha

#12 Příspěvek od tomasjedno »

Killroy píše: Uf, tak to celý život žiju v omylu a nevědomosti. Díky za doučení... :oops:
Killroy
Mimochodem, ten článek je velmi zajímavý, a nabízí elegantní a smysl dávající řešení bordelu v elmg. konstantách a fyzikálních rozměrech. Sám jsem na to čuměl jak tele na nová vrata :o

Uživatelský avatar
Bulboa
Příspěvky: 281
Registrován: 16 črc 2008, 02:00

#13 Příspěvek od Bulboa »

Killroy píše:Asi opravdu bude nejlepší použít něco z vraku. Taky můžeš zkusit napsat tomuhle človíčkovi, ten by mohl vědět leccos: http://krysatec.benghi.org/ Jinak krásný věci jsou třeba k mání tady, viz www.rfparts.com/caps_variabletuning.html

Killroy
Díky za informace, díval jsem se na stránky krysatce začal jsem číst o cívkách a rámových anténách a skončil jsem u UFO :lol:

Uživatelský avatar
ZdenekHQ
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 25593
Registrován: 21 črc 2006, 02:00
Bydliště: skoro Brno
Kontaktovat uživatele:

#14 Příspěvek od ZdenekHQ »

Já bych se té výroby tak moc nebál. Stačí hromada plechu, dobrý nůžky, šroubovice jako nosný prvek a podložky na oddělení plíšků. Horší bude uložení rotoru (pochybuju, že by to někdo zvládl s ložiskama), ale určitě by se nějaký řešení našlo - např. na tupo do důlku + pérko z druhé strany. Pokud bude naladěno, moc nedupat !
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]

Uživatelský avatar
mtajovsky
Příspěvky: 3694
Registrován: 19 zář 2007, 02:00
Bydliště: Praha

#15 Příspěvek od mtajovsky »

ZdenekHQ píše:Já bych se té výroby tak moc nebál. Stačí hromada plechu, dobrý nůžky, šroubovice jako nosný prvek a podložky na oddělení plíšků. Horší bude uložení rotoru (pochybuju, že by to někdo zvládl s ložiskama), ale určitě by se nějaký řešení našlo - např. na tupo do důlku + pérko z druhé strany. Pokud bude naladěno, moc nedupat !
Já bych řekl, že pokud to má být LADÍCÍ kondenzátor a ne jen víceméně náhodně proměnná kapacita, tak to vůbec žádná legrace nebude. Soustruh, frézka, lis. Nejlepší otočné kondenzátory, které jsem měl možnost vyzkoušet, měly rotor i stator celý frézovaný z jednoho kusu - žádná hřídel s plechy. A kuželíková ložiska. PAK se člověk mohl spolehnout na stabilitu a reprodukovatelnost kapacity při otáčení. A mohlo se i dupat. :D

Odpovědět

Zpět na „Poradna“