Potenciometr-regulace hlasitosti

Náhrady součástek všeho druhu, informace a dotazy k součástkám

Moderátor: Moderátoři

Zpráva
Autor
Návštěvník

Potenciometr-regulace hlasitosti

#1 Příspěvek od Návštěvník »

Ahoj, mám problém. Potøebuji sehnat potenciometr na ovládáví hlasitosti zesilovaèe. Byl jsem pro nìj v místním obchodì a tam mi øekli, že takovýto neseženu. Dost nutnì bych ho potøeboval, nepozná nìkdo, jestli je to opravdu exepláø a již se nedá sehnat?

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Díky všem!

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#2 Příspěvek od EKKAR »

Sice velmi mizerně viditelný, ale troufnu si tipnout na stereofonní pot s logaritmickým průběhem a odbočkou za účelem připojení fyziologického regulátoru.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Uživatelský avatar
tornado6
Příspěvky: 1392
Registrován: 09 bře 2007, 01:00
Bydliště: Piešťany okolie

#3 Příspěvek od tornado6 »

Nie je to exemplar teda výnimka ale problem je že skutočne to nie je seriova vyroba, rada znie vypajkovať podobný z neakeho vraku alebo opraviť tento.
PS: Problem je v tom že je 4 nožičkový a vetšinou sa predávaju v elektroobchodoch len 3 nožičkové. :wink:

Návštěvník

#4 Příspěvek od Návštěvník »

OK, takže v katalozích internet. obchodù a pod. tedy asi nemá cenu schánìt co?

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#5 Příspěvek od EKKAR »

Ale je to sériovka, jenže málo používaná - z produkce TESLA se podobné potenciometry označovaly tuším písmenem "Y" (N byl lineární, G logaritmický...) - ti, kteří stavěli třeba Zetawatt si to moc dobře pamatují. Prostě hledej "potenciometr s odbočkou a logaritmickým průběhem" nebo nějakou variantu tohohle popisu.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Návštěvník

#6 Příspěvek od Návštěvník »

Ještì mì napadlo, že v tomto zesilovaèi je pøesnì tento potenciometr 3x. Jednou tento špatný pro ovládání hlasitosti a pak ještì jeden na regulasi basù a jeden na výšky. Jsou také logaritmické? Že bych jeden z nich použil na hlasitost a tento, který je již asi hodnì ošoupaný,a le v urèitých polohách ještì použitný, dal místo tøeba výšek.

Uživatelský avatar
kaja4
Příspěvky: 437
Registrován: 28 zář 2008, 02:00
Bydliště: kraj olomoucký

#7 Příspěvek od kaja4 »

zkus potenciometry trochu oživit,stříkni na odporovou dráhy trochu WD-40,tím spláchneš uhlíkový prach a měl by přestat "chrastit".
Pokud nejsou totálně zničené.

Návštěvník

#8 Příspěvek od Návštěvník »

Úplnì ne, snahu má. Prolil jsem ho lihem, tak uvidim. To, zda jsou logarimické i ty na na bysy a výšky nevíte?

Uživatelský avatar
Sendyx
Příspěvky: 12118
Registrován: 05 čer 2005, 02:00
Bydliště: Ostrava

#9 Příspěvek od Sendyx »

Si to změř, ne ?

Uživatelský avatar
zdenoeddie
Příspěvky: 2411
Registrován: 31 říj 2007, 01:00
Bydliště: uz len Presov :)
Kontaktovat uživatele:

#10 Příspěvek od zdenoeddie »

WD40 urcite nie :!:
Radsej kontox,alebo nieco podobne z terajsej produkcie.

Uživatelský avatar
helios
Příspěvky: 2914
Registrován: 08 srp 2007, 02:00
Bydliště: Tryskáčovo na Záhorí.

#11 Příspěvek od helios »

Kontox takisto ee, po čase by sa problém zopakoval. Najvhodnejší by bol Renol, alebo stará, dobrá červená Diava.
Keď Vám hodia pod nohy polená, zakúrte s nimi.

Uživatelský avatar
pavel16
Příspěvky: 821
Registrován: 19 pro 2007, 01:00
Bydliště: Litovel

#12 Příspěvek od pavel16 »

Pokud je kolega jen trochu zručný , je dobré poťák kuchnout , očistit lihem , pokud to jde , tak najustovat kontakty-posunout mimo vyběhanou dráhu a nakonec máznout všemocnou Diavou.

Návštěvník

#13 Příspěvek od Návštěvník »

Tak potenciometr jsem prolil tim lihem, poté odehnul packy a vše jsem opìt vyèistil a usadil na své místo. Po pøipájení zpìt vše funguje jak má. Opravdu jsem neèekal, že se takto jednoduše zbavím úplnì šumu. Teï je jen otázkou, jak dlouho to vydrží. Ale každopádnì všem mockrát díky za rady.

Uživatelský avatar
Hill
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 18898
Registrován: 10 zář 2004, 02:00
Bydliště: Jičín, Český ráj

#14 Příspěvek od Hill »

Na poťáky dnes ještě tak Kontaktol.
Kontoxy si netykají se suvnými kontakty, velmi rychle je vydřou. Ale jsou špičkové na kontakty relé a stykačů s čelním dosedem.
Diava vyrobená od asi poloviny sedmdesátých let je agresivní vůči všemu, v čem je měď. Takže před použitím zkontrolovat datum výroby.

Uživatelský avatar
EKKAR
Příspěvky: 29689
Registrován: 16 bře 2005, 01:00
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

#15 Příspěvek od EKKAR »

Na snížení tření mezi jezdcem a dráhou je dobrý parafínový olej z lékárny - asi 5% roztok v izopropanolu se kápne a rozetře po dráze. IPA se odpaří a na dráze zůstane nelepivý film, který dostatečně maže a tím brání oděru - přitom neznemožňuje kontakt jezdce s dráhou. Diavu nebrat, jak píše Hill, málokdo má ještě tu starou - ta nová je ničič poťáků.
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě :mrgreen: :mrgreen: !!!

Odpovědět

Zpět na „Součástky“